Choć polskie prawo nie reguluje dokładnego sposobu przewożenia psów i kotów w samochodzie, to w Kodeksie drogowym można znaleźć zapis, według którego wszystkie zwierzęta należy transportować w sposób bezpieczny i nieograniczający widoczności kierowcy. Jak należy to rozumieć? Przedstawiamy najważniejsze porady.

Planujesz wakacyjny wyjazd nad morze, w góry lub nad jezioro? Jeśli zamierzasz zabrać ze sobą psa lub kota, poza dokładnym sprawdzeniem auta – stanu oleju w silniku, płynu do spryskiwaczy czy sprawności układu hamowania – umieść w samochodzie dodatkowe wyposażenie przeznaczone do przewozu zwierząt, czyli transportery, szelki oraz kotary lub kratki oddzielające zwierzęta od przestrzeni kierowcy.

Pamiętaj, bez względu na to, jaki rodzaj zwierzęcia przewozisz, musisz zadbać o jego bezpieczeństwo.

Przewożenie psa w samochodzie – czego się wystrzegać?

Największym i najczęściej popełnianym przez kierowców błędem jest przewożenie psa z przodu bez żadnego zabezpieczenia. Zwierzę, które swobodnie porusza się po aucie, może nie

tylko rozpraszać uwagę kierującego, lecz także zablokować dostęp do pedałów czy skrzyni biegów. Pamiętaj też, że podczas raptownego hamowania pies w samochodzie (tak samo jak człowiek) zostaje bezwładnie wyrzucony do przodu. Prawa fizyki są w tym wypadku bezwzględne. W trakcie wypadku, jeśli samochód jedzie z dozwoloną w mieście prędkością 50km/h, niewielki pupil ważący tylko 3 kg odpowiada masie aż 93 kg.

Nie powinno się także dopuszczać do sytuacji, w której zwierzęta – nawet te małe – leżą na półce przy przedniej szybie. To znacznie ogranicza widoczność! Unikaj też przewożenia zwierząt w bagażniku – ciemne i ciasne miejsce, nieznane szumy otoczenia mogą spowodować, że Twój podopieczny zacznie się bać podróży samochodem.

Jak przewozić małe koty i psy autem?

Najlepszym sposobem na bezpieczne przewożenie małych zwierzaków (psy i koty do 10 kg) jest umieszczenie ich w specjalnych transporterach. Klatki te muszą być przypięte do tylnego siedzenia za pomocą pasów. Stabilny transporter pozwoli zaoszczędzić wielu stresów zarówno czworonogowi, jak i Tobie.

Wielkość transportera jest uzależniona od rozmiaru zwierzaka. Sprawdź, czy Twój pupil będzie mógł się wewnątrz spokojnie poruszać (np. obrócić się w drugą stronę). Zwierzak nie chce wejść do środka, a gdy już siedzi wewnątrz, zaczyna skomleć? Możesz ustawić transporter w taki sposób, aby zwierzęcy pasażer miał na Ciebie oko – na pewno poczuje się pewniej i bezpieczniej.

Jak przewozić duże psy samochodem?

Duże psy (od 10 do 30 kg) niestety nie mieszczą się w transporterze. Rozwiązaniem okazuje się zakup miękkich i wytrzymałych szelek, które następnie przypina się do pasa bezpieczeństwa. Szelki samochodowe dla psów są wypełnione miękką pianką i mogą być regulowane. Jeśli Twój podopieczny jest bardzo ruchliwy, na tylnych siedzeniach zamontuj także specjalną matę, zaczepianą do zagłówków foteli. Dzięki niej towarzysz podróży nie przedostanie się na przednie siedzenia a także nie zostawi na niej swojej sierści.

Jak zadbać o komfort pupila w trakcie podróży?

W przypadku dalszych i dłuższych wycieczek koniecznie są częstsze postoje – najlepiej co 2 godziny. Na pewno czworonóg będzie Ci wdzięczny, jeżeli w gorące lato nalejesz mu na postoju wody do miski (warto zaopatrzyć się w silikonowe składane miski podróżne – są wygodne i zajmują mało miejsca).

Jeśli przewożenie psa lub kota samochodem jest dopiero przed Tobą, nie jesteś w stanie określić, jak zachowa się Twój pupil. Możesz się jednak do tego odpowiednio przygotować. Staraj się nie karmić psa lub kota bezpośrednio przed wyjazdem – zwierzęta – tak jak ludzie – miewają chorobę lokomocyjną. Nastaw się także na to, że jazda autem z czworonogiem wymaga od Ciebie płynniejszego prowadzenia. W trakcie drogi unikaj przeciągów, by zwierzak się nie przeziębił.

Szukasz innych akcesoriów przydatnych w trakcie jazdy samochodem, takich jak lodówki, dywaniki gumowe i welurowe lub foteliki dla dzieci? Wejdź na stronę www.norauto.pl i wybierz najlepsze okazje.

Nowa gama boosterów i prostowników