Pierwsze 4 kółka – jaki samochód wybrać dla młodego kierowcy?

Wybór pierwszego auta to przełomowe wydarzenie w życiu każdego kierowcy, które bezsprzecznie głęboko zapada w pamięć. Młodzi kierowcy przeważnie dysponują ograniczonym budżetem. Szukając samochodu do 5 lub 10 tysięcy złotych pamiętaj, by wziąć również pod uwagę koszty eksploatacji auta, a w szczególności ubezpieczenie, za które mając mniej niż 26 lat zapłacisz zdecydowanie więcej niż starszy, doświadczony kierowca.

 

Jaki rodzaj silnika wybrać dla początkującego kierowcy?

Po pierwsze musisz odpowiedzieć sobie na pytanie w jakich warunkach najczęściej planujesz eksploatować samochód. Silnik wysokoprężny napędzany olejem napędowym, czyli inaczej Diesel, jak również jest nazywany na cześć konstruktora, to tak zwany silnik do zadań specjalnych. To najlepszy wybór jeśli planujesz długie, całodzienne, wielokilometrowe trasy – jest to bowiem silnik bardziej wytrzymały, podoła zdecydowanie większej ilości kilometrów przebiegu niż silnik benzynowy. Dla kierowcy, który jeździ bardzo dużo dobrym rozwiązaniem jest również auto z instalacją gazową, gdyż gaz jest najtańszym paliwem. Wysokie koszty generuje jednak zarówno instalacja jak i serwisowanie.

Będąc młodym, niedoświadczonym kierowcą, który dopiero rozpoczyna swoją przygodę z motoryzacją prawdopodobnie częściej będziesz jednak jeździć na krótkich dystansach, po mieście, nierzadko stojąc w korkach. W tym wypadku najlepszym i najrozsądniejszym wyborem będzie zasilany benzyną silnik spalinowy o niewielkiej pojemności np. 1.6. Niska pojemność silnika oznacza również niższe składki ubezpieczeniowe. Silnik benzynowy jest poza tym nie tylko cichszy, ale charakteryzuje się także bardzo dobrą sprawnością energetyczną.

Stan techniczny auta

Większość świeżo upieczonych kierowców nie dysponuje zbyt dużymi środkami na zakup auta, dlatego też najprawdopodobniej wybór padnie na samochód używany. Przede wszystkim należy się upewnić nad wiarygodnością źródła, z którego planujemy zakup, skorzystać z jazdy próbnej oraz udać się na stację kontroli pojazdów, gdzie mechanicy sprawdzą stan samochodu i ewentualne usterki. Dysponując ograniczoną kwotą nie należy się nastawiać, iż auto będzie w stanie idealnym, ważne natomiast jest określenie stanu technicznego –  które wady są dyskwalifikujące, a z którymi sobie poradzimy. Oglądając dokładnie samochód należy zwrócić uwagę na stan karoserii, szczególnie w newralgicznych miejscach. Warto to również zrobić przy użyciu miernika grubości lakieru sprawdzając czy samochód miał wypadkową przeszłość i był szpachlowany. Różnice grubości lakieru w bezwypadkowym aucie występują, jednak maksymalna różnica nie przekracza wówczas 30-40 procent. Jeśli miernik przedstawia jednak grubość o 100 procent większą w jednym miejscu niż w pozostałych możemy mieć wówczas pewność, że trafiliśmy na szpachlę.

Niezbędne elementy wyposażenia

Koszty eksploatacji samochodu nie opierają się jedynie na koszcie paliwa czy ubezpieczenia – należy również wziąć pod uwagę dostępność części, ich ceny oraz koszty naprawy. Z pewnością pomoże w tym wyspecjalizowany mechanik, który wskaże mankamenty danej marki i modelu, jej słabe i silne strony, szczególnie zwracając uwagę na części, których wymiana może przysporzyć finansowych kłopotów. W tym celu warto zrobić również podstawowy research, na przykład w Internecie, cen oraz dostępności strategicznych części zamiennych.

Kupując pierwsze auto raczej nie będziesz potrzebować wyszukanych bajerów – podgrzewane lusterka czy fabrycznie wbudowana nawigacja, nie należą do dodatków pierwszej potrzeby. Dokonując wyboru, w kwestii wyposażenia, warto zwrócić uwagę przede wszystkim na bezpieczeństwo – obecność systemów ABS, ESP oraz poduszek powietrznych, ale także na sprawnie działającą klimatyzację.

Kupno pierwszego samochodu to wydarzenie, które prawdopodobnie bardzo dobrze zapadnie w pamięć każdemu kierowcy – warto zatem zadbać by ten proces przebiegł pomyślnie, a szlifowanie umiejętności odbywało się w komfortowej atmosferze.

 

Nowa gama boosterów i prostowników

Archiwum