Pielęgnacja motocykla w 5 krokach

Każdy motocyklista pragnie, aby jego maszyna służyła bezawaryjnie przez lata oraz zawsze prezentowała się efektownie. Najłatwiej osiągnąć taki stan, dbając o sprzęt nie tylko przed sezonem, lecz także przez cały rok. Niezależnie od tego, czy motocykl jest Twoim codziennym środkiem transportu, czy raczej korzystasz z niego sporadycznie.

Każda bowiem jazda prowadzi do zabrudzeń silnika, lakieru, a także łańcucha. Co zatem robić, aby utrzymać pojazd w najlepszym możliwym stanie? Przed Tobą pielęgnacja motocykla w 5 krokach.

Pielęgnacja łańcucha w motocyklu

Głównym zadaniem motocyklowego łańcucha jest przeniesienie mocy silnika na tylne koło. Mówiąc wprost – umożliwia on jazdę jednośladem. Przychodzi mu jednak pracować w bardzo niesprzyjających warunkach. Jego codzienność to upał, błoto, kurz, a także duże przeciążenia. Nie jest zatem tajemnicą, że należy poświęcić mu wiele uwagi. Oprócz dbania o właściwe naciągnięcie, warto zaopatrzyć się w zestaw do pielęgnacji łańcucha. W jego skład powinien wchodzić preparat do czyszczenia oraz specjalny smar. Ich regularne stosowanie pozwoli nie tylko utrzymać łańcuch w czystości, przygotuje go również do kolejnej trasy, a także ułatwi przetrwanie zimy w nienaruszonym stanie.

Wymiana oleju i filtra powietrza

Osobom, które potrzebują motywacji do regularnej kontroli poziomu oleju silnikowego oraz nie pamiętają o jego cyklicznych wymianach podpowiemy, że płyn ten odpowiada za zmniejszenie tarcia między metalowymi elementami silnika, chłodzenie jednostki od wewnątrz oraz zbieranie z niej zanieczyszczeń. Śmieci te musi z kolei przechwycić filtr, aby nie pozostały w silniku. Widać zatem wyraźnie, jak dużą rolę w eksploatacji jednośladu pełnią opisywane części.

Bardzo ważne jest także, aby podczas wymiany oleju nalać taki, który zaleca producent. Częstotliwość zabiegu powinna być również zgodna z jego sugestią. Nie stosując się do wytycznych ryzykujesz pogorszeniem warunków pracy silnika, co w skrajnym przypadku doprowadzić może do jego awarii.

Wspomnimy także o filtrze powietrza, który powinni sprawdzać wszyscy motocykliści, lecz w szczególności ci, którzy zjeżdżają z dróg asfaltowych, a jednośladu używają do jazdy w terenie. W tak trudnych warunkach filtr narażony jest na największe zanieczyszczenia, zużywa się także o wiele szybciej. Najlepszym rozwiązaniem jest oczywiście regularna wymiana, jeśli chcesz jednak ulżyć własnemu portfelowi, warto wyczyścić go nawet co jedną jazdę.

Dbanie o czystość i wygląd maszyny

Zadbany motocykl to nie tylko taki, którego właściciel na czas dokonuje niezbędnych przeglądów i wymienia części, lecz także dba o jego czystość i wygląd. Wbrew pozorom nie jest to tylko kwestia wizualna, wpływa bowiem na bezpieczeństwo i bezawaryjność maszyny. Doświadczeni motocykliści zapytani o poruszony wątek przywołują często przykład zawodników biorących udział w wyścigach. Ich maszyny są zawsze idealnie czyste, a jeśli się zabrudzą, zostają natychmiast oczyszczone. Nie jest to tylko ukłon w stronę sponsorów i widoczności ich reklam. Pył, kurz i brud mogą wpływać na szybsze zużywanie podzespołów pojazdu, a co najważniejsze, na czystej maszynie łatwiej zauważyć ewentualne wycieki.

Twoim rytuałem powinno być zatem cykliczne mycie motocykla, w trakcie którego największym wrogiem jest osadzony na lakierze piasek. Pamiętaj, że szorowanie motocykla lekko zmoczoną gąbką, bez uprzedniego opłukania go dużą ilością wody, nie jest najlepszym pomysłem. Po pozbyciu się szorstkiego osadu, do właściwego umycia przyda Ci się również odpowiedni płyn. Nie zapomnij także o usunięciu cząstek smoły i asfaltu, a także owadów. W zabiegu tym pomogą Ci kosmetyki, najczęściej w formie sprayu.

Końcowym etapem mycia powinno być woskowanie i polerowanie, które zapewni maszynie błysk nowości.

Środki do czyszczenia

Prawdziwe dbanie o motocykl zaczyna się wtedy, gdy zajmujesz się nim własnoręcznie.  Nie tylko daje powód do dumy po zakończonym zabiegu, gwarantuje również najlepszy możliwy efekt. Kto zajmie się bowiem Twoją maszyną dokładniej, niż Ty? Na rynku jest wiele preparatów, które ułatwią Ci pielęgnacyjne zabiegi. Oprócz wymienionych wyżej motocyklowych kosmetyków, warto wyposażyć się także w środki do polerowania wydechu, zadbania o felgi, a także pielęgnacji skórzanych elementów maszyny. W trakcie takich czynności masz też największą szansę na zlokalizowanie ewentualnych ognisk korozji, które należy niezwłocznie usunąć.

Kask do jazdy na motocyklu

Na koniec jeden z najważniejszych elementów wpływających na bezpieczeństwo motocyklisty, czyli kask. Pielęgnując motocykl warto poświęcić chwilę skorupie, którą przy pomocy odpowiednich środków można łatwo i szybko wyczyścić. Sugerujemy, abyś po takim zabiegu zawsze pozwolił jej swobodnie wyschnąć, ponieważ wspomaganie się innymi źródłami ciepła, takimi jak suszarka, lub kaloryfer, może negatywnie odbić się na jej stanie.

Po zadbaniu o zewnętrzną powłokę oraz odkażeniu wnętrza kasku pamiętaj o najważniejszej czynności, czyli umyciu wizjera. Najlepiej zrobić to wodą z dodatkiem mydła, a na koniec przetrzeć suchą, miękką ścierką. Możesz też użyć chusteczek do szybki kasku. Nigdy nie stosuj natomiast mocnych chemikaliów – to najprostsza droga do zniszczenia wizjera.

Nowa gama boosterów i prostowników

Archiwum