Wyjazd na krótki urlop to idealny pretekst, by gruntownie zadbać o samochód. Przed podróżą obowiązkowo należy sprawdzić stan auta, wykonać jego przegląd, naprawić wszelkie usterki, uzupełnić niezbędne akcesoria. Warto jednak również pomyśleć o dokładnym odświeżeniu wnętrza samochodu. Dowiedz się, jak wyczyścić tapicerkę w aucie i zadbać o przyjemny zapach w samochodzie.

Z tekstu dowiesz się:

  • jakie są sposoby na odgrzybianie klimatyzacji,
  • jak pozbyć się zapachu dymu papierosowego z auta,
  • jak samodzielnie wyczyścić tapicerkę samochodową.

Pozbycie się brzydkiego zapachu z wnętrza auta oraz usunięcie wszelkich zabrudzeń z tapicerki czy dywaników samochodowych zdecydowanie podniesie komfort jazdy, a dodatkowo pozwoli cieszyć się dobrym stanem pojazdu przez długi czas. Podstawowa pielęgnacja wnętrza nie jest trudna. Sprawdź, jak i czym wyczyścić tapicerkę w samochodzie oraz jak zadbać o klimatyzację.

Nieprzyjemny zapach w aucie – jak się go pozbyć?

Częstą przyczyną niechcianego zapachu w samochodzie jest zanieczyszczona klimatyzacja. Układ klimatyzacji, jeśli się o niego odpowiednio nie zadba, staje się siedliskiem grzybów i bakterii. Ich nadmiar sprawia, że w samochodzie będzie rozprzestrzeniał się nieprzyjemny zapach wilgoci czy stęchlizny.

Na szczęście czyszczenie klimatyzacji nie jest ani trudne, ani kosztowne. Profesjonalne  odgrzybianie klimatyzacji dostępne w serwisach Norauto nie zajmuje także wiele czasu, a zapewnia dokładne oczyszczenie i odświeżenie kanałów. Z pomocą odpowiedniej pianki dezynfekującej można wyczyścić układ klimatyzacyjny samodzielnie. Co prawda nie daje tak dokładnych efektów jak po wizycie u profesjonalistów, jednak kilkukrotne skorzystanie z pianki w ciągu roku pomoże w utrzymaniu świeżości w pojeździe.

Więcej o skutkach użytkowania zagrzybionej klimatyzacji i sposobach na pozbycie się nieprzyjemnego zapachu dowiesz się z tekstu: Jak czyścić klimatyzację w samochodzie?

Jak zwalczyć zapach dymu papierosowego w aucie?

Oczywiście najłatwiej byłoby nie palić wewnątrz samochodu. Ale w miejskich korkach często niemożliwe jest zatrzymanie się na papierosa. Dlatego jeśli palisz wewnątrz auta, ale nie chcesz, żeby zapach dymu utrzymywał się w środku, warto zastosować kilka praktyk.

  • Po każdym wypalonym papierosie dokładnie przewietrz auto.
  • Zadbaj o to, aby klimatyzacja samochodowa była zawsze w dobrym stanie i wyczyszczona.
  • Zaopatrz się w neutralizator zapachów, który powinien poradzić sobie z pozostałościami po papierosowym dymie.
  • Przyjemny zapach w aucie zapewni zawieszka na lusterko – nie zapomnij o tym gadżecie.

Pielęgnacja auta – jak wyczyścić tapicerkę w aucie?

Kiedy już powietrze w samochodzie będzie świeże i bezpieczne dla zdrowia, warto popracować nad higieną tapicerki. Picie napojów w samochodzie, spożywanie posiłków, ale też zabawy dzieci w trakcie jazdy czy po prostu kładzenie bagażu na siedzeniu sprawia, że tapicerka z biegiem czasu brudzi się. Pokryta plamami wygląda na zużytą, co zdecydowanie obniża walory estetyczne samochodu. Istnieje jednak kilka sposobów na odświeżenie pokryć foteli – każdy z nich zakłada użycie kosmetyków do czyszczenia samochodu.

Na początku odkurz wnętrze auta odkurzaczem samochodowym, dzięki czemu pozbędziesz się resztek jedzenia, piasku i kurzu nawet z najmniejszych zakamarków foteli. Jeśli posiadasz tapicerkę welurową bądź klasyczną, spryskaj plamy na siedzeniach specjalną pianką do czyszczenia. Po krótkim czasie zamieni się ona w pyłek, który należy odkurzyć. W ten sposób zabrudzenia znikną. Jeśli Twoje auto jest wyposażone w tapicerkę skórzaną, zamiast pianki użyj środka do czyszczenia skóry – nanieś go gąbką.

Dokładną instrukcję czyszczenia tapicerek i poprawnej pielęgnacji auta znajdziesz w artykule: Czyszczenie tapicerki.

Podczas generalnych porządków warto również wytrzepać i odkurzyć dywaniki welurowe oraz umyć wodą gumowe. Dzięki temu w pełni odświeżysz wnętrze swojego auta przed dłuższą bądź krótszą wyprawą samochodową, a podróż przebiegnie w przyjemnej, a z pewnością w czystej atmosferze!

Nowa gama boosterów i prostowników