W trakcie podróży nawet niewielki kamień odbity od szyby może doprowadzić do drobnego pęknięcia, które po pewnym czasie zamieni się w bardzo poważne uszkodzenie. Nienaprawiona szkoda i jazda z pękniętą szybą w samochodzie grożą mandatem i odebraniem dowodu rejestracyjnego, a nawet mogą przyczynić się do wypadku. Zobacz, co zrobić w sytuacji, gdy Twoja szyba ulegnie uszkodzeniu.

W samochodzie tylne i boczne szyby bywają nieuszkodzone nawet przez cały okres eksploatacji auta. Natomiast na przedniej szybie delikatne pęknięcia pojawiają się nawet pod wpływem kamyków unoszących się z asfaltu podczas nacisku pojazdu. Bez względu na to, czy na przednim oknie zobaczysz tylko delikatną rysę, czy większy odprysk, musisz natychmiast zareagować i naprawić szkodę. Dowiedz się, jakie są właściwości szyby i co zrobić w sytuacji, gdy ulegnie ona uszkodzeniu.

Właściwości szyby samochodowej

Szyby w samochodzie zabezpieczają wnętrze pojazdu i kierowcę przed promieniowaniem UV, nagrzewaniem się wnętrza, a także blokują hałasy otoczenia. Niektóre modele aut są wyposażone w szyby uzbrojone w systemy nagrzewania, anteny oraz sensory, czyli czujniki bezpieczeństwa. Wraz z rozwojem technologii samochodów rosną również ceny produkcji szyb, co wiąże się z tym, że uszkodzenia mogą generować coraz większe koszty wymiany. W zależności od wielkości samochodu powierzchnia przeszklona może mieć nawet kilkanaście metrów kwadratowych, a jej wartość – przekraczać 10% ceny pojazdu. W celu optymalizacji kosztów produkcji koncerny motoryzacyjne stosują różne rodzaje szyb w zależności od miejsca ich zamontowania. Innego typu szyby używane są na części bocznej i tylnej, a inne – w części czołowej. Każda musi jednak posiadać odpowiednią homologację i być zgodna z przepisami międzynarodowymi.

Całkowita wymiana szyby

Jeśli Twoja szyba nie nadaje się do dalszego użytku (dziura lub bardzo duże pęknięcie), będziesz musiał wymienić ją na nową. W tym celu powinieneś wybrać się do profesjonalnego serwisu np. Norauto i dokonać wymiany szyby samochodowej. Szyba dobierana jest katalogowo po marce modelu. W niektórych przypadkach – jeśli wyprodukowano kilka rodzajów szyb z różnego rodzaju czynnikami – uwzględnia się także numer VIN. Pamiętaj, że tylko profesjonalne usługi są w stanie dać Ci 100% gwarancję dokładnego montażu.

Dlaczego nie można lekceważyć drobnych pęknięć na szybie w aucie?

Małe pęknięcia szyby w samochodzie są na samym początku ledwo widoczne. Zazwyczaj też nie utrudniają jazdy. Niezabezpieczone będą się jednak powiększać, przez co zaczną zwracać uwagę kierowcy. Bywa, że odbijają promienie słoneczne, co w efekcie prowadzi do oślepienia kierującego pojazdem.

Usunięcie drobnego pęknięcia jest także dużo tańsze i szybsze niż wymiana całej szyby.

Jazda z pękniętą szybą w aucie – skutki prawne

Pęknięta szyba w samochodzie może być także powodem do skontrolowania pojazdu. Co więcej, jeśli policjant stwierdzi, że uszkodzenie zagraża innym uczestnikom ruchu drogowego, ma prawo wypisać mandat w wysokości nawet 250 zł. Zabierze także dowód rejestracyjny, który będziesz mógł odzyskać dopiero wtedy, gdy naprawisz szkodę. Pęknięta szyba zwróci również uwagę diagnosty zajmującego się przeglądem Twojego auta. Jeśli nie zgodzisz się na naprawę, nie będzie mógł podbić Ci pieczątki w dowodzie rejestracyjnym.

 

Nowa gama boosterów i prostowników