Parujące szyby w samochodzie – jak sobie z nimi radzić?

Parujące szyby w samochodzie – jak sobie z nimi radzić?

Jesienią i zimą szyby w samochodzie parują szybciej niż latem i wiosną. Ma to związek z dużą wilgotnością powietrza i wahaniami temperatury. Podpowiadamy, jak poradzić sobie z tym uciążliwym problemem.

Dlaczego zaparowane szyby stanowią zagrożenie?

Zaparowane szyby w samochodzie ograniczają widoczność, co znacznie utrudnia prowadzenie pojazdu i może doprowadzić do niebezpiecznych sytuacji na drodze. Niemożliwe jest jednak całkowite wyeliminowanie tego zjawiska. Wilgoć znajduje się w wydychanym powietrzu, wnosimy ją do samochodu również na mokrych kurtkach i butach.

Przyczyny zaparowanych szyb leżą nie tylko w jesiennej aurze, lecz także w stanie technicznym samochodu. Dlatego owszem – warto walczyć z objawami, ale przede wszystkim z przyczynami zjawiska.

Co może być przyczyną zaparowanych szyb w samochodzie?

Nadmierne parowanie szyb często jest spowodowane przez zły stan filtra kabinowego (zwanego też przeciwpyłkowym, który z czasem się zużywa i traci swoje właściwości, a to utrudnia lub nawet uniemożliwia prawidłową cyrkulację powietrza w kabinie samochodu. Warto pamiętać również, że zanieczyszczony filtr jest szkodliwy dla naszego zdrowia! Dlatego należy wymieniać go co najmniej raz w roku, najlepiej przy okazji odgrzybiania i czyszczenia klimatyzacji.

Inne możliwe przyczyny nadmiernie zaparowanych szyb są bezpośrednio związane z przedostawaniem się wilgoci do wnętrza samochodu. Wśród nich możemy wymienić:

  • awarię nagrzewnicy (płyn chłodzący wycieka do wnętrza samochodu, a następnie paruje),
  • zanieczyszczoną lub niesprawną klimatyzację,
  • uszkodzone uszczelki w drzwiach i bagażniku.

Problem zaparowanych szyb dotyczy również kierowców, którzy korzystają z nawiewu w obiegu zamkniętym (powietrze krąży wewnątrz samochodu, dopływ powietrza z zewnątrz jest odcięty). W takiej sytuacji wystarczy przełączyć nawiew na obieg zewnętrzny i umożliwić pełną cyrkulację powietrza.

Jak radzić sobie z parującymi szybami w samochodzie?

Zazwyczaj skutecznym sposobem na oczyszczenie zaparowanych szyb jest uruchomienie klimatyzacji i skierowanie nawiewu na przednią szybę. Po kilku chwilach para zniknie. Jeśli jednak samochód nie jest wyposażony w klimatyzację, z pomocą przyjdzie sucha gąbeczka i ciepły nawiew.

Warto pamiętać również, by przed zimą zakonserwować uszczelki w drzwiach i bagażniku, delikatnie smarując je wazeliną lub silikonem do uszczelek, oraz wymienić dywaniki na gumowe. Wycieraczki z materiału chłoną wodę, a następnie intensywnie parują w czasie eksploatacji samochodu – bardzo trudno je całkowicie wysuszyć.

Dobrym pomysłem będzie także zaopatrzenie się w pochłaniacz wilgoci, umieszczany pod szybą w czasie postoju samochodu. W walce z zaparowanymi szybami pomogą również preparaty antyparowe w sprayu, które tworzą na szybie ochronną warstwę, zapobiegającą osadzaniu się wilgoci

Zobacz, jakie inne czynności warto wykonać przed sezonem zimowym!

Nowa gama boosterów i prostowników

Archiwum