Ozonowanie klimatyzacji – dlaczego warto ją przeprowadzać?

Ozonowanie klimatyzacji - dlaczego warto ją przeprowadzać?

Aby utrzymać układ klimatyzacji w czystości, zaleca się jego regularną dezynfekcję tzw. odgrzybianie. Powinno się je przeprowadzać przynajmniej raz w roku. Jest to zabieg zapewniający ale przede wszystkim bezpieczeństwo pasażerów.

Zmienna temperatura oraz wilgoć panująca w układzie klimatyzacji sprawiają, że bakterie i grzyby dostające się do wnętrza po włączeniu nawiewu rozwijają się szybciej, powodując alergie, infekcje oraz nieprzyjemny zapach.

Dlaczego warto zdecydować się na ozonowanie klimatyzacji?

Jednym ze skutecznych sposobów na dezynfekcję jest ozonowanie klimatyzacji, czyli dezynfekcja ozonem. Gaz ten posiada silne właściwości utleniające, a przez to skutecznie eliminuje bakterie, wirusy, roztocza, grzyby, pleśni. Wnika w każdy zakamarek, a dzięki temu odkaża nie tylko układ klimatyzacji, ale także całe wnętrze, w tym tapicerkę.

Metoda ta zwana jest ekologiczną, ponieważ odbywa się bez użycia środków chemicznych – ozon wytwarzany jest z powietrza za pomocą urządzenia zwanego ozonatorem. Ozonowanie klimatyzacji jest nieszkodliwe dla zdrowia. Gaz stosowany jest w bezpiecznym stężeniu, a dodatkowo – szybko ulega rozpadowi i nie wytwarza toksycznych produktów ubocznych. Jest to proces bezpieczny także dla alergików i astmatyków.

Jak zadbać o to, by ozonowanie klimatyzacji było skuteczne?

Skuteczne ozonowanie klimatyzacji wymaga dobrej jakości i wydajnego urządzenia, na które z racji na koszt większość warsztatów nie może sobie pozwolić. Używanie niskiej jakości ozonatorów w większości przypadkach jest mało skuteczne i nie spełnia oczekiwań klientów.

Przed przystąpieniem do procesu ozonowania klimatyzacji należy pozbyć się zanieczyszczeń – piachu, kurzu itp. (najlepiej przez odkurzanie). Następnie technik określa czas i moc ozonowania i uruchamia ozonator. Po zakończeniu dezynfekcji należy wywietrzyć wnętrze samochodu. Delikatny zapach gazu może utrzymywać się jeszcze przez maksymalnie 3 dni – nie ma to jednak wpływu na zdrowie i komfort jazdy.

 

Nowa gama boosterów i prostowników

Archiwum