Niedawno wymienialiśmy opony na zimowe, a już wkrótce przyjdzie moment na wymianę ogumienia na letnie. Niektórzy kierowcy będą zmuszeni do zakupu nowych opon: czasem ze względu na ich całkowity brak, czasem ze względu na znaczne zużycie starego zestawu. Niezależnie od przyczyny wymiany wybór nowych opon powinien być świadomy. W związku z tym prezentujemy oznaczenia opon letnich wraz z ich objaśnieniami.

Z artykułu dowiesz się m.in.:

  • co oznacza ciąg cyfr i liter widoczny na oponach,
  • czym są indeksy prędkości i nośności,
  • jakie są oznaczenia dla konkretnych marek aut. 

Umiejętność odczytywania oznaczeń na oponach niektórym kierowcom może wydawać się całkowicie zbędna. Ich prawidłowa interpretacja pozwala jednak na wybór najlepszych opon oraz ich właściwą eksploatację. Nie wystarczą bowiem opony znanej marki, aby mieć pewność, że będą one pasować do naszego samochodu. Na co więc powinniśmy zwracać uwagę?

Szerokość opon letnich

Pierwsza liczba z ciągu oznaczeń znajdujących się na oponach letnich informuje o szerokości opony.  Jest ona podawana w milimetrach (np. 205) i oznacza odległość między bokami opony. To, jakiej szerokości opony powinieneś zamontować, jest odgórnie określone przez producenta. Informację o tym, jaką szerokość powinny mieć opony w Twoim samochodzie, znajdziesz na klapce wlewu paliwa, słupku bocznym czy też w instrukcji obsługi pojazdu. Możesz też to odczytać z zamontowanych fabrycznie opon. Może się też zdarzyć, że w homologacji szerokości opon producenta wystąpią różnice pomiędzy oponami zimowymi a letnimi. Letnie opony mogą być szersze od tych, z których korzystamy zimą. Dlatego nie powinniśmy się kierować oznaczeniami z opon zimowych przy zakupie opon letnich

Profil opon letnich

Kolejną liczbą w ciągu oznaczeń opon letnich jest stosunek procentowy wysokości opony do jej szerokości (np. 205/55 oznacza 55% z 205 milimetrów). Te dwa symbole pojawiają się na początku nie bez powodu. Dzięki nim wiadomo, jaki rozmiar opony powinniśmy wybrać. Jeśli nie wybierzemy opon zgodnie z tymi danymi, nie będzie można poprawnie założyć koła albo samochód będzie niewłaściwie reagował w trakcie jazdy.

Średnica felgi w oponie letniej

Kolejną obowiązkową informacją, której potrzebujemy przy wyborze opon letnich, jest średnica felgi. Jest ona oznaczona cyfrą poprzedzoną literą, np. R14. Ten symbol mówi nam, że rozmiar felgi wynosi 14 cali. Literka R nie jest jednak skrótem od słowa rozmiar. To oznaczenie typu wewnętrznej konstrukcji opony. W dzisiejszych czasach niemal wszystkie opony na rynku są oznaczane literką R. To oznacza, że posiadają one konstrukcję radialną.

Indeks prędkości i nośności

Do tego momentu wszystko było raczej proste. Jednak zaczynamy mówić o indeksie prędkości i nośności, sprawa zaczyna się nieco komplikować. Choć producenci pojazdów udostępniają informacje na temat zalecanych indeksów do konkretnego modelu auta, to dopuszcza się pewne odstępstwa od proponowanych norm. Możliwa jest zmiana prędkości i nośności na nieco wyższe niż dopuszczalne. Nie można jednak pod żadnym pozorem wybierać opon o niższej nośności. W opony z wyższymi indeksami mogą zaopatrzyć się kierowcy lubiący szybką, agresywną jazdę. Polecamy jednak ściśle trzymać się zaleceń producenta, ponieważ zapewni nam to większe bezpieczeństwo na drodze.

Jak zatem powinniśmy odczytywać indeksy naszego auta? Indeks prędkości oznaczony jest literką, która informuje nas, do jakich prędkości przystosowana jest opona. Na przykład literka T oznacza dopuszczalną prędkość do 190 km/h, zaś literka Y – do 300 km/h. Analogicznie do tego oznaczenia istnieje także indeks nośności, czyli maksymalna wytrzymałość opony. Indeks nośności jest bardzo rozbudowany, a każda cyfra odpowiada innej wytrzymałości liczonej w kilogramach, np. indeks 91 to maksymalne obciążenie do 615 kg.

Opona letnia czy zimowa – jak to rozpoznać? 

Oczywiście opony letnie od zimowych różnią się zarówno materiałem, z którego są wykonane, jak i rodzajem bieżnika. Jeśli jednak nie potrafimy po tym rozpoznać, z jakim typem opony mamy do czynienia, warto spojrzeć na oznaczenia. Opona zimowa oraz opona całoroczna będą miały na boku symbol 3PMSF, czyli potrójny szczyt górski wraz z płatkiem śniegu. Na oponie letniej tego typu oznaczenia się z pewnością nie pojawią.

Homologacje opon letnich a marka auta

Warto wiedzieć, że niektórzy producenci aut homologują opony idealnie dopasowane do danego modelu. Jeśli jesteśmy szczęśliwymi posiadaczami samochodu marki Porshe czy Ferrari, warto poszukać specjalnych oznaczeń na oponach, które poinformują nas, że jest to opona właściwa dla naszego samochodu. Takimi oznaczeniami są np. literki MO, MOE, MB w przypadku aut marek takich jak Mercedes czy BMW, AO dla samochodów marki Audi, K1 i K2 dla Ferrari itp.

Z tą wiedzą zakup opon letnich z pewnością zakończy się sukcesem!

Nowa gama boosterów i prostowników