Opony zimowe i letnie – czym się różnią?

opony letnie i opony zimowe

Już niedługo rozpocznie się sezon wymiany opon, w którym większość kierowców samochodów osobowych i ciężarowych zacznie zmieniać opony na zimowe. Niemal wszyscy wiedzą, że opony przystosowane do jazdy zimą są gwarancją większego bezpieczeństwa na drodze, ale nie każdy wie, dlaczego tak się dzieje. Odpowiedzi na to pytanie należy szukać w różnicach między oponami letnim a oponami zimowymi.

Opony zimowe – najważniejsze właściwości

Opony zimowe są przystosowane do warunków drogowych panujących zimą, a więc: śniegu, lodu i niskiej temperatury. Wpływ na to ma charakterystyczna budowa bieżnika z szerokimi rowkami obwodowymi, rowkami poprzecznymi i lamelkami, czyli poprzecznymi nacięciami klocków. Wszystkie wgłębienia w bieżniku sprawiają, że opona lepiej trzyma się na śliskiej nawierzchni.

Duży wpływ na przyczepność opony zimowej do podłoża ma również skład gumy. Opony zimowe wykonuje się z mieszanek o dużej zawartości kauczuku i krzemionki. Dzięki temu opony zachowują odpowiednią elastyczność w niskich temperaturach i w efekcie skraca drogę hamowania w trudnych warunkach atmosferycznych.

Kiedy należy wymienić opony na zimowe?

W Polsce nie istnieją przepisy nakazujące przeprowadzenie wymiany opon na zimowe (takie prawo obowiązuje w Austrii, Czechach, Estonii czy na Litwie). Warto jednak zadbać o założenie opon dostosowanych do warunków pogodowych, ponieważ dzięki nim – oraz dzięki sprawnemu układowi hamulcowemu – poprawisz bezpieczeństwo na drodze. Opony należy zmienić, gdy średnia dzienna temperatura powietrza ma mniej niż 7°C.

Umów się na wymianę opon w serwisie Norauto, podczas której zostaną wyważone koła w Twoim samochodzie. Warto również przy okazji skorzystać z oferty przeglądu sezonowego lub wymiany oleju.

Opony letnie – najważniejsze właściwości

Opony letnie sprawdzają się w warunkach wiosennych, letnich i wczesnojesiennych. Ich zewnętrzna część wygląda zupełnie inaczej niż bieżnik zimowej opony – są gładkie i mają delikatne żłobienia oraz niewielkie lamelki. Dzięki temu większa część opony styka się z podłożem – samochód prowadzi się lepiej, a także można go łatwiej i szybciej zatrzymać.

Mieszanka, z której jest produkowana opona letnia ma zupełnie inny skład i z tego powodu twardnieje w niskich temperaturach i staje mniej elastyczna. Odznacza się jednak większą odpornością na gorąco, co jest bardzo ważne latem, zwłaszcza w trakcie gwałtownego hamowania.

Kiedy należy wymienić opony na letnie?

Podobnie jak w przypadku opon zimowych nie istnieje prawo regulujące wymianę opon na letnie. Przyjęło się, że najlepiej zmienić opony, gdy średnia temperatura powietrza przekracza 10°C. Należy jednak pamiętać, żeby nie montować opon z mniej elastycznej gumy i gładszym bieżnikiem zbyt wcześnie – jeszcze w kwietniu mogą pojawić się przymrozki i oblodzone drogi, na których letnie opony będą się ślizgały.

Już teraz szukasz opon dla swojego samochodu? Zobacz opony letnie na stronie Norauto.