Jakie opony zimowe – szersze czy węższe

Jakie opony zimowe - szersze czy węższe

Opony należy zmieniać na zimowe, gdy średnia dobowa temperatura powietrza spada poniżej 7oC. Mieszanka, z której wykonane są opony zimowe, zachowuje dużą elastyczność nawet w bardzo niskich temperaturach, dzięki czemu charakteryzują się one lepszą przyczepnością na pokrytej śniegiem lub lodem drodze. Wybór odpowiednich opon zimowych nie zawsze jest jednak łatwy. Sprawdź, które opony będą lepsze – szersze czy węższe?

W książce obsługi pojazdu można znaleźć informację na temat zalecanego rozmiaru opon letnich i zimowych (w tym ich szerokości), który należy montować w danym modelu samochodu. Jest to tzw. rozmiar homologowany. Dylemat pojawia się w przypadku, kiedy producent dopuszcza kilka możliwości. Jakie zatem opony wybrać – o mniejszej homologowanej szerokości czy o większej?

Wąskie opony – idealne na zimę?

Zgodnie z zasadami fizyki im węższa opona, tym mniejsza powierzchnia styku z podłożem, czyli większy nacisk każdej pojedynczej kostki bieżnika na 1 cm² nawierzchni. Takie ogumienie sprzyja zachowaniu dobrej przyczepności na twardym, śliskim podłożu, takim jak oblodzony asfalt, śliskie, zamarzające błoto czy droga pokryta ubitym śniegiem.

Wąskie opony sprawdzają się także na asfalcie pokrytym wodą – mniejsza powierzchnia styku przekłada się na lepsze odprowadzanie wody (szerokie opony „zbierają” więcej cieczy z nawierzchni, więcej muszą więc jej odprowadzić). Tego typu ogumienie zapewni również dobrą przyczepność na drodze nierównej, w złym stanie – z dziurami i koleinami

Zalety szerokich opon zimowych

Szersze ogumienie zapewnia natomiast większą powierzchnię styku, przez co siła nacisku bardziej się rozprasza. Sprawdzą się zatem na nawierzchni grząskiej, zapadającej się i przemieszczającej (takiej, w której samochód może „zakopać się”), a więc na śniegu sypkim, kopnym, miękkim, a także na błocie pośniegowym i tzw. kaszy śniegowej. Poruszanie się po tego typu powierzchni ułatwia również ogumienie z bieżnikiem kostkowym lub w kształcie tzw. jodełki – tego typu bieżniki często są stosowane również w oponach przeznaczonych do samochodów terenowych, przystosowanych do poruszania się w trudnych warunkach drogowych.

Szerokie opony zimowe zapewniają także dobrą przyczepność na stabilnym podłożu. Dzięki większej liczbie lameli i rowków przyczyniają się do zwiększenia siły tarcia, dlatego gwarantują lepszą przyczepność boczną w czasie pokonywania zakrętów i charakteryzują się krótszą drogą hamowania na asfalcie. Przekłada się to na pewność i bezpieczeństwo prowadzenia.

Jaki rozmiar opon zimowych wybrać?

Istotą łatwego poruszania się po zimowych nawierzchniach, takich jak lód, błoto pośniegowe czy kopny śnieg, jest wywieranie odpowiedniego nacisku na podłoże. Decydując się na kupno opon zimowych, trzeba mieć więc przede wszystkim świadomość, w jakich warunkach będą one najczęściej użytkowane:

  • przyjmuje się, że opony szerokie lepiej sprawdzają się na miękkiej nawierzchni oraz na drogach dobrze utrzymanych, odśnieżonych;
  • wąskie opony dobrze radzą sobie na twardych, śliskich i mokrych nawierzchniach.

Wybór szerokości opon to zatem zawsze pewnego rodzaju kompromis.

 Zobacz również:

Nowa gama boosterów i prostowników

Archiwum