Opłaty drogowe w Europie

Opłaty drogowe w Europie

Podróżując samochodem przez Europę staramy się wybierać taką trasę, która pozwoli nam sprawniej szybciej dotrzeć do miejsca docelowego, dlatego też wybieramy autostrady i drogi szybkiego ruchu. Niestety w wielu krajach poruszanie się tego typu drogami kosztuje i to niekiedy całkiem sporo. Podczas, gdy w jednych krajach opłatom podlegają wyznaczone odcinki, w innych płaci się odgórnie za ustalony czas korzystania z autostrad poprzez zakup winiety. Zdarza się też, że pobierane są dodatkowe opłaty za przejazdy górskimi trasami widokowymi, mostami lub tunelami.

W Austrii, Czechach i na Słowacji obowiązują ważne przez 10 dni winietki. Za swobodne 10-dniowe korzystanie z czeskich autostrad zapłacimy 310 koron, ze słowackich – 10 euro oraz z austriackich – 8 euro. Natomiast opłaty drogowe w Chorwacji, Hiszpanii, Francji oraz we Włoszech są różne i zależne od dróg, podobnie jak u nas w Polsce.

Darmowe przejazdy autostradami i drogami szybkiego ruchu oferują nam między innymi Wyspy Brytyjskie, kraje Beneluksu, Skandynawia (z wyjątkiem Norwegii) oraz nasi zachodni sąsiedzi, czyli Niemcy.

Może się jednak okazać, że swobodne korzystanie z niemieckich autostrad przejdzie do historii. Niemieckie ministerstwo komunikacji planuje bowiem wprowadzenie zmian w systemie opłat za korzystanie z autostrad. Projekt zakłada między innymi wprowadzenie od stycznia 2016 roku opłat dla kierowców samochodów osobowych zarejestrowanych za granicą. Finał zależny będzie od decyzji Komisji Europejskiej, gdyż Austria i Holandia już zgłosiły sprzeciw wobec planowanych przez Niemcy zmian.

Jeśli chcemy podróżować naszym samochodem przez zagraniczne autostrady, powinniśmy w domu dokładnie zaplanować naszą trasę, dowiedzieć się, które z dróg są płatne i ile wyniosą nas opłaty. Jeśli okażą się za drogie, poszukajmy alternatywnych dróg. Warto zrobić to wcześniej, żeby potem nie mieć niemiłej niespodzianki. Jeśli będziemy jechać płatnymi drogami, powinniśmy się też dowiedzieć, gdzie i w jaki sposób uiszcza się opłaty. W Polsce najpopularniejsze są bramki przy wjazdach na konkretne odcinki autostrad. W innych krajach możliwe jest kupno winiet między innymi w biurach turystycznych, na stacjach benzynowych w urzędach pocztowych lub też w biurach przy granicy.

Nowa gama boosterów i prostowników

Archiwum