ISA (Intelligent Speed Assistant) to inteligentny ogranicznik prędkości dla kierowców. Urządzenie ma na celu zapobieganie wypadkom i niebezpieczeństwu na drodze. Pomysł zaproponowany w ramach projektu Unii Europejskiej stanie się obowiązkowym wyposażeniem każdego nowego samochodu od 2024 roku.

Z artykułu dowiesz się:

  • czym jest ogranicznik prędkości ISA,
  • od kiedy posiadanie ISA będzie obowiązkowe,
  • jakie inne zmiany w prawie drogowym szykuje UE.

Kierowcy przekraczający prędkość to bardzo poważny problem na ulicach całej UE. To także jedna z najczęstszych przyczyn wypadków samochodowych. Nic więc dziwnego, że państwa członkowskie szukają rozwiązań, które mają zapobiec ewentualnym tragediom. Jednym z nich ma być ISA. Czy jednak to rozwiązanie przypadnie do gustu kierowcom? Przyjrzyjmy się bliżej temu inteligentnemu tempomatowi.

Czym jest ISA? Sprawdź, jak działa tempomat

ISA w zamyśle UE ma być automatycznym ogranicznikiem prędkości montowanym w samochodzie. Po odebraniu sygnału wskazującego najwyższą dozwoloną prędkość na drodze urządzenie zmusi kierowcę do dostosowania się do tego ograniczenia. W zamyśle ma ono uniemożliwiać przekroczenie limitu poprzez sygnalizowanie kierowcy, że jedzie zbyt szybko, a być może nawet samodzielne zmniejszenie mocy silnika!

Skąd urządzenie będzie wiedziało, jaka prędkość jest dozwolona? Informację tę pozwoli mu wyłapać system, który analizuje i rozpoznaje znaki drogowe, zapis danych na mapach GPS, a także aktualizowane informacje online w czasie jazdy.

Niestety, wiąże się z tym pewne ryzyko, ponieważ nie zawsze wyniki takiej analizy są poprawne. Może to powodować zakłócenia i problemy w trakcie jazdy, które zagrażają bezpieczeństwu na drodze. System nie jest w pełni dopracowany i może być zawodny, o czym informowało Europejskie Stowarzyszenie Producentów Samochodów.

Zobacz również: Legalizacja gaśnic – wszystko, co powinieneś wiedzieć

Już dziś w system ISA są wyposażone niektóre samochody Opla, Forda, Peugeota, Citroëna, Renaulta, Volvo, Fiata, Hondy czy Mercedesa. Mechanizm ISA działa w nich na zasadzie stawiania oporu kierowcy trzymającego nogę na pedale gazu. Inne sposoby walki ISA z przekraczaniem prędkości to sygnały akustyczne lub komunikat na desce rozdzielczej.

Kiedy zacznie obowiązywać projekt ISA?

Obecnie kierowca w dowolnym momencie może wyłączyć system. Jednak według ustawy od maja 2024 roku wszystkie nowe auta osobowe będą obowiązkowo wyposażone w system ograniczenia prędkości. W maju 2022 roku takie rozporządzenie będzie obowiązywać każdy nowy model marki czy auto nowej generacji. Ze względu na to, że system ma być obowiązkowy dla każdego samochodu, żaden kierowca nie będzie miał możliwości wyłączenia ISA podczas jazdy.

Inne zmiany w przepisach i ich konsekwencje

Wraz z ogranicznikiem prędkości w obowiązkowym wyposażeniu samochodu ma się znaleźć również:

  • system automatycznego hamowania przed przeszkodą,
  • system czujników i kamerek wspomagających kierowcę podczas cofania,
  • wspomaganie utrzymujące kierowcę w obrębie pasa ruchu,
  • system badający stan zmęczenia kierowcy,
  • blokada alkoholowa,
  • czarna skrzynka.

Te wszystkie zmiany w prawie o ruchu drogowym zapowiedziała Unia Europejska, aby walczyć ze śmiertelnymi wypadkami na drogach całej wspólnoty.

Jednak czy wtedy bezpieczne warunki na drogach będą już w zapewnione? Czasem nieprzewidziane sytuacje powodują, że kierowca dla własnego bezpieczeństwa albo bezpieczeństwa innych uczestników ruchu drogowego musi gwałtownie przyspieszyć czy odbić ze swojego pasa ruchu. Przy tylu blokadach i ograniczeniach nie będzie to możliwe. Automatyzacja i wspomaganie aut mogą także osłabić uwagę i koncentrację kierowców, którzy będą liczyli na system zamiast na swoje umiejętności.

Bez względu na plany Unii Europejskiej powinniśmy jednak przyzwyczajać się do myśli, że w przyszłości czeka nas znacznie wolniejsza jazda. Miejmy nadzieję, że również bezpieczniejsza. Tymczasem dowiedz się, co zmieniło się w przepisach o przeglądach aut.

Nowa gama boosterów i prostowników