VIN (skrót od Vehical Identification Number) to numer identyfikacyjny unikalny dla każdego pojazdu. Posiadają go nie tylko samochody osobowe, lecz także autobusy, motocykle i wszystkie inne pojazdy poruszające się po drogach. Stanowi jednocześnie źródło informacji na temat konkretnego auta. Zobacz, gdzie go znaleźć i co można z niego wyczytać.

Numer VIN został ustandaryzowany przez normę ISO 3779, co oznacza, że wygląda tak samo bez względu na markę czy rok produkcji samochodu (wyjątkiem są auta wyprodukowane przed 1981 rokiem, czyli przed wypracowaniem jednolitego standardu). Współcześnie każdy pojazd musi mieć nadany VIN – w innym przypadku nie można sprzedać ani nawet legalnie zezłomować auta.

Gdzie znaleźć numer VIN?

W większości samochodów osobowych numer VIN znajduje się w dolnej części przedniej szyby od strony kierowcy. Inne możliwe umiejscowienie to jeden z elementów nadwozia:

  • przy zawiasach przednich drzwi,
  • przy przednim siedzeniu pasażera,
  • w przegrodzie czołowej.

Numer VIN powinien być również wpisany w polu „E” dowodu rejestracyjnego.

Jak odczytywać numer VIN?

Numer VIN składa się z 3 części:

  • 3 pierwsze znaki (WMI) – to oznaczenie producenta, a jednocześnie informacja o tym, z jakiego kraju pochodzi marka;
  • 6 kolejnych znaków (VDS) – stanowią informację o typie pojazdu i są zakodowane w sposób właściwy dla danego producenta. Seria znaków informuje m.in. o danych technicznych oraz charakterystyce danego modelu pojazdu. Znak nr 9 to symbol kontrolny, dzięki któremu można sprawdzić, czy VIN nie został w nielegalny sposób zmieniony;
  • 8 ostatnich znaków (VIS) – to unikalny numer seryjny konkretnego pojazdu. Zostały w nim zakodowane m.in. dane o roku produkcji (10. znak), fabryce, w której wyprodukowano pojazd, wersji silnika czy rodzaju napędu.

VIN można rozszyfrować za pośrednictwem wielu serwisów internetowych, w tym na stronie historiapojazdu.gov.pl w zakładce „Historia pojazdu”. Jest to oficjalny dekoder Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców.

historia_pojazdu_1

historia_pojazdu_2

Po co sprawdzać numer VIN?

Samochód po numerze VIN warto sprawdzić przede wszystkim wtedy, gdy planujesz kupić auto „z drugiej ręki”. Obecny właściciel nie zawsze bowiem dysponuje pełną widzą na temat pojazdu (lub nie chce dzielić się z potencjalnym nabywcą wszystkimi informacjami). Tymczasem dzięki numerowi VIN możesz:

  • upewnić się, czy samochód nie został skradziony;
  • poznać historię pojazdu, w tym informacje o wypadkach czy akcjach serwisowych;
  • sprawdzić ostatni zarejestrowany przebieg;
  • zweryfikować rzeczywisty poziom wyposażenia fabrycznego.

Numer VIN przydaje się także podczas zakupu części do samochodu – pozwala sprawdzić zgodność danego elementu z zaleceniami producenta.

Sprawdzanie VIN odbywa się również w czasie okresowego badania technicznego pojazdu. Diagnosta sprawdza zgodność dowodu rejestracyjnego z samochodem i uzupełnia bazę danych o aktualne informacje o pojeździe.

Nowa gama boosterów i prostowników