Z dniem 4 czerwca 2018 roku weszła w życie nowa ustawa, która uniemożliwia redukcję punktów karnych. Pocieszający jest jednak fakt, że każdy, kto na swoim koncie posiada więcej niż dozwolone 24 punkty karne, nie straci prawa jazdy, a zostanie wysłany na specjalny kurs reedukacyjny. To jednak nie wszystkie modyfikacje w prawie drogowym, które nastąpiły 4 czerwca tego roku. Dowiedz się więcej na temat zmian.

Punkty karne to niemałe utrapienie większości kierowców. Można otrzymać je za różnego rodzaju wykroczenia drogowe, a przekroczenie dopuszczalnej liczby 24 punktów karnych do tej pory skutkowało utratą uprawnień do prowadzenia pojazdów. Każdy kierowca, który zbliża się do tego limitu, powinien jak najszybciej sprawdzić dokładną liczbę punktów karnych na komisariacie policji lub za pomocą programu CEPiK 2.0, a następnie przystąpić do specjalnego szkolenia, które pozwoli na usunięcie części z nich. Kurs ten jest organizowany przez Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego, a jego koszt to 300–500 zł. Dzięki szkoleniu można usunąć z konta nawet 6 punktów karnych, jednak do kursu jak dotąd można było przystępować raz na 6 miesięcy. Od 4 czerwca takiej możliwości już nie ma – dowiedz się, na czym polegają wprowadzone zmiany.

Punkty karne 2018 – przygotuj się na zmiany

Mimo że uzyskanych punktów karnych od 4 czerwca 2018 roku nie można już zredukować, pocieszający jest fakt, że kierowca po przekroczeniu 24 punktów karnych nie straci prawa jazdy. W takim przypadku zostanie skierowany przez starostę na specjalny kurs reedukacyjny dotyczący zasad ruchu drogowego, który powinien trwać 28 godzin. Szkolenie jest płatne i ma odbywać się w wojewódzkich ośrodkach ruchu drogowego i mieć formę warsztatów doszkalających. Każdy, kto przekroczy limit dozwolonych punktów karnych i zostanie skierowany na szkolenie, będzie miał obowiązek odbycia go w ciągu miesiąca – w przeciwnym wypadku starosta będzie zobowiązany wydać decyzję o zatrzymaniu prawa jazdy, i, aby uzyskać uprawnienia do prowadzenia auta, będzie konieczne odbycie ponownego egzaminu na prawo jazdy. Dodatkowo po ukończeniu szkolenia reedukacyjnego kierowca będzie miał obowiązek dostarczenia do starostwa zaświadczenia o jego odbyciu w terminie 6 tygodni od momentu wystawienia skierowania. Pozytywną informacją jest to, że od 4 czerwca 2018 roku policjant jednorazowo nie może przyznać więcej niż 10 punktów karnych.

Sprawdź też: jak sprawdzić punkty karne online

Wszyscy kierowcy na cenzurowanym

Bardzo istotny jest też fakt, że w przypadku przekroczenia limitu punktów karnych i odbycia kursu reedukacyjnego nie będziemy mieli czystej karty. Każdy kierowca od tego momentu będzie przez 5 lat na cenzurowanym – oznacza to, że w tym czasie nie wolno mu będzie przekroczyć 24 punktów karnych w ciągu roku. Jeżeli tak się stanie, kierowca nie będzie mógł przystąpić do kolejnego kursu i zostanie mu odebrane prawo jazdy. Aby je odzyskać, nie wystarczy zdanie egzaminu, który sprawdzi kwalifikacje, ale konieczne będzie ponowne uczestnictwo w pełnym kursie na prawo jazdy – jak w przypadku osób, które będą go zdawać po raz pierwszy. Kłopotliwy jest także fakt, że w razie konieczności odbycia egzaminu na prawo jazdy będziemy traktowani jak nowicjusze, a nasze doświadczenie przestanie mieć jakiekolwiek znaczenie.

Zobacz też: za co możesz otrzymać mandat

Nowe zasady dla przystępujących do egzaminu na prawo jazdy

Z dniem 4 czerwca 2018 roku w życie wejdą również zmiany dotyczące osób, które w tym dniu i później planują przystąpić do egzaminu na prawo jazdy. Choć sam sprawdzian będzie wyglądał tak samo, młody kierowca będzie musiał dostosować się do nowych zarządzeń, które, należy przyznać, są dość restrykcyjne. Przede wszystkim świeżo upieczony kierowca po zaliczeniu egzaminu będzie zobowiązany do odbycia dodatkowego kursu doszkalającego, do którego musi przystąpić między 4. a 8. miesiącem od momentu uzyskania prawa jazdy. Ma on obejmować szkolenie teoretyczne w wymiarze 2 godzin oraz godzinne szkolenie praktyczne, które będą, oczywiście, płatne. Świeżo upieczony kierowca po upływie 8 miesięcy od momentu uzyskania prawa jazdy będzie miał obowiązek dostarczenia do starosty zaświadczenia o ukończeniu kursu – w przeciwnym razie jego prawo jazdy zostanie zatrzymane. Młodego kierowcę będzie obowiązywał także okres próbny, który ma trwać 2 lata. W ciągu tego czasu przez pierwsze 8 miesięcy kierowca będzie zobowiązany do jeżdżenia z naklejką w postaci zielonego listka, która ma być umieszczona na przedniej i tylnej szybie. Dodatkowo przez ten czas będzie musiał przestrzegać specjalnych przepisów drogowych, to znaczy:

  • bezwzględnie przestrzegać ograniczenia prędkości do 50 km/godz. w terenie zabudowanym;
  • przestrzegać prędkości 80 km/godz. w terenie niezabudowanym;
  • nie przekraczać prędkości 100 km/godz. na autostradzie i drodze szybkiego ruchu.

Bardzo istotną informacją jest także to, że w czasie tych 8 miesięcy nowym uczestnikom ruchu drogowego nie wolno będzie podejmować pracy zarobkowej w charakterze kierowcy pojazdu określonego w prawie jazdy kategorii B ani wykonywać działalności gospodarczej, która polega na kierowaniu pojazdem określonym dla prawa jazdy kategorii B. Warto także wiedzieć, że okres próby będzie mógł zostać przedłużony o kolejne 2 lata, jeżeli w czasie jego trwania kierowca popełni dwa wykroczenia drogowe określone mandatem karnym. Ponadto uczestnik ruchu drogowego w takim przypadku zostanie skierowany na badania psychiatryczne oraz dodatkowy kurs reedukacyjny.

Warto jeszcze raz podkreślić, że zasady te dotyczą nie tylko świeżo upieczonych kierowców, lecz także tych doświadczonych, którzy od momentu ukończenia kursu reedukacyjnego, na który zostali skierowani za przekroczenie limitu punktów karnych, przekroczą je ponownie w ciągu roku.

Zobacz także: niebezpieczne nawyki kierowców

Nowa gama boosterów i prostowników