W 2018 roku w życie wchodzą zmiany prawne, które w bezpośredni sposób obejmują kierowców. Nowymi przepisami powinny zainteresować się zwłaszcza osoby, które dopiero planują zdobycie uprawnień do kierowania pojazdami. Przeczytaj nasz artykuł i bądź na bieżąco!

Większość nowych przepisów wejdzie w życie 4 czerwca 2018 roku, jednak pierwsze zmiany czekają na kierowców już w styczniu. Warto poznać je już teraz, zwłaszcza jeśli długo zwlekasz z zapisaniem się na kurs prawa jazdy – od nowych kierowców w tym roku będzie się wymagać znacznie więcej.

Okres próbny dla początkujących kierowców

Świeżo upieczonych kierowców od dnia wydania prawa jazdy przez 2 lata będzie obowiązywał okres próbny. W tym czasie pojazd, którym się poruszają (także ten pożyczony!), będzie musiał być oznakowany zielonym listkiem – na przedniej i tylnej szybie.

Co więcej – początkujący kierowcy w okresie od 4 do 8 miesięcy od zdania egzaminu zostaną zobowiązani do odbycia teoretycznego i praktycznego kursu doszkalającego w zakresie bezpieczeństwa ruchu drogowego. Szkolenie to obejmie takie zagadnienia jak psychologiczne aspekty kierowania pojazdem i czynniki wpływające na bezpieczeństwo na drodze. Za kurs młodzi kierowcy zapłacą z własnej kieszeni: 100 zł za część teoretyczną, 200 zł za praktyczną.

Przez 8 miesięcy poczatkujących kierowców będzie obowiązywać także dodatkowe ograniczenie prędkości:

  • 50 km/h w obszarze zabudowanym (bez względu na porę dnia),
  • 80 km/h poza obszarem zabudowanym,
  • 100 km/h na autostradzie i drodze ekspresowej dwujezdniowej.

Zmiany te zaczną obowiązywać od 4 czerwca 2018 roku.

Możliwość zredukowania punktów karnych

Obecnie kierowca może odbyć specjalny kurs i zredukować liczbę punktów karnych na swoim koncie, aby nie przekroczyć limitu 24 punktów, po którym prawo jazdy jest odbierane. Od 4 czerwca opcja ta zostanie zniesiona.

Po uzbieraniu 24 punktów karnych kierowca nie utraci prawa jazdy, ale zostanie skierowany na trwające 28h (4 dni robocze) szkolenie. Jeśli w ciągu miesiąca od przekroczenia limitu kierowca nie zgłosi się na kurs – prawo jazdy zostanie mu odebrane. Uprawnienia straci także osoba, która w okresie 5 lat od szkolenia ponownie otrzyma 24 punkty karne.

Na szkolenie zostaną skierowani także świeżo upieczeni kierowcy, którzy w czasie okresu próbnego popełnią co najmniej 2 wykroczenia drogowe.

Zmiany w taryfikatorze mandatów

Od początku stycznia wzrosła wysokość mandatów za brak obowiązkowego ubezpieczenia OC. Za opóźnienie w opłatach trzeba zapłacić 4 200 zł (wcześniej kara wynosiła 4 000 zł) – ma to związek ze wzrostem płacy minimalnej.

Od 4 czerwca zmieni się również zasada przyznawania punktów karnych – kierowca, który popełni kilka wykroczeń, jednorazowo może otrzymać nie więcej niż 10 punktów.

 

Zobacz również: CEPiK 2.0 – jakie zmiany nas czekają?

 

Nowa gama boosterów i prostowników