Boks dachowy potocznie zwany „trumną” to bez wątpienia najwygodniejszy sposób na przewiezienie bagażu, który nie mieści się w samochodzie. Aby jednak boks dachowy spełniał swoje zadanie, musi być odpowiednio dobrany do naszych potrzeb oraz rodzaju pojazdu. Jak to zrobić, żeby wybrać optymalne rozwiązanie?

Boksy dachowe różnią się materiałem, z którego są wykonane, pojemnością, kształtem, dodatkowymi funkcjami czy rozwiązaniami ułatwiającymi montaż na dachu i dostęp do bagażu. Jest zatem w czym wybierać.

  1. Boks dachowy – nie tylko pojemność się liczy

Zazwyczaj podstawowym kryterium przy wyborze boksu dachowego okazuje się jego pojemność. W zależności od modelu waha się ona od około 240 do nawet 500 litrów. Warto zwrócić uwagę także na ładowność, czyli maksymalną masę bagażu, jaki możemy zapakować do boksu. Nie zawsze jest tak, że im większa pojemność boksu, tym większa jego ładowność. Może się okazać, że do 240-litrowego boksu załadujemy więcej kilogramów niż do takiego o pojemności 300 litrów. O stosunku ładowności do pojemności boksu decyduje najczęściej materiał, z jakiego pojemnik został wykonany. Im solidniejszy, tym większa ładowność.

  1. Większy nie zawsze znaczy lepszy

Kolejną istotną cechą boksu jest jego wielkość. Musi być dopasowana do długości dachu samochodu. Boks po zamontowaniu nie powinien wystawać poza obrys dachu auta. Z tego względu – aby ułatwić wybór – ofertę naszych boksów posegregowaliśmy według kryterium długości. Można wybierać spośród trzech grup:

  • boksy krótkie o długości do 149 cm, odpowiednie do najmniejszych samochodów,
  • boksy średnie o długości od 149 cm do 180 cm, odpowiednie dla samochodów kompaktowych i sedanów,
  • boksy długie o długości nawet do ponad 2 metrów, odpowiednie do kombi i minivanów.
  1. Zwróć uwagę na kształt i sposób montażu

Kolejny istotny czynnik to kształt boksu. Nowoczesne boksy coraz częściej mają aerodynamiczne kształty, dzięki którym cechują się niższymi oporami powietrza, ale też generują mniejszy szum, a więc zapewniają większy komfort podróżowania i nie podnoszą w znacznym stopniu zużycia paliwa.

Przy wyborze warto również zwrócić uwagę na łatwość montażu boksu na bagażniku dachowym oraz liczne rozwiązania ułatwiające użytkowanie. Należy mieć na uwadze, że w przeciwieństwie do belek dachowych boks będziemy montować i demontować zdecydowanie częściej, dlatego dobrze wybrać model wyposażony w wygodne rozwiązania montażowe. Z dodatkowych funkcji z pewnością przydatna okaże się opcja obustronnego otwarcia boksu.

W Norauto oferujemy możliwość montażu zakupionego boksu. Należy pamiętać, że elementem niezbędnym są belki dachowe, które również znajdują się w naszej ofercie.

Zobacz też infografikę Norauto, która podpowie Ci, jak przygotować się do zimowego wyjazdu na narty.

Nowa gama boosterów i prostowników