Kupując nowy samochód, klienci dużą uwagę zwracają nie tylko na markę i wyposażenie, ale także na kolor lakieru. Okazuje się, że popularność określonych barw karoserii nie zmienia się od kilku lat i nic nie wskazuje na to, by kolejne miesiące przyniosły w tym temacie rewolucję. Sprawdź, jakie kolory samochodów były najczęściej wybierane w 2016 roku!

Axalta, działający na międzynarodowym rynku dostawca farb dla przemysłu motoryzacyjnego, od 64 lat przygotowuje podsumowania dotyczące popularności kolorów nowych samochodów. Z raportu za rok 2016 jasno wynika, że na świecie najczęściej kupowane były auta:

  • białe – 37%,
  • czarne – 18%,
  • szare – 11%,
  • srebrne – 11%.

Na dalszych miejscach znalazły się kolory: czerwony, niebieski, neutralny beż, żółty/złoty i zielony. Pozostałe barwy to jedynie… 1% rynku nowych samochodów.

Najmodniejsze kolory samochodów na świecie

Wyniki w niewielkim stopniu różnią się w zależności od regionu świata. Największą popularnością biel cieszy się w Azji – niemal połowa nowych samochodów jest pokryta lakierem w tym kolorze. Najwięcej czarnych aut (ok. 20% nowych modeli) jeździ natomiast po drogach Europy i Ameryki Północnej. Tymczasem w Ameryce Południowej i w Afryce srebrna karoseria wyprzedza czerń pod względem popularności i plasuje się na drugim miejscu za bielą.

Najpopularniejsze kolory samochodów w 2016 roku

Popularność barw na przestrzeni lat

Biel króluje w rankingu od 2011 roku, kiedy to zdeklasowała najpopularniejszy do tej pory kolor srebrny. Od tej pory z roku na rok umacnia swoją pozycję – w 2012 roku 23% kupujących nowe samochody wybierało białą karoserię, w 2013 i 2014 – 29%, w 2015 – 35%, w 2016 – 37%.

 

Zobacz również:

Najczęściej kupowane samochody w Polsce w 2016 roku

Nowa gama boosterów i prostowników