Wśród testów opon organizowanych przez rozmaite magazyny motoryzacyjne i instytucje najbardziej uznane są te przeprowadzane przez niemiecki automobilklub ADAC. Każdego roku ADAC bierze pod lupę kilkanaście nowych modeli opon w różnych rozmiarach. Sprawdźmy, które opony zimowe wypadły najlepiej w testach ADAC na sezon 2015/2016.

W testach opon ADAC bierze się pod uwagę wszystkie aspekty wpływające na bezpieczeństwo, komfort i koszty związane z eksploatacją danego modelu.

Jak rozumieć pojęcie „najlepsze opony zimowe”?

Na wstępie należy zaznaczyć, że opony zimowe mają zapewniać najwyższy poziom bezpieczeństwa nie na śniegu, ale przede wszystkim na suchym i mokrym asfalcie, ponieważ po takiej nawierzchni kierowcy w Europie poruszają się najczęściej w trakcie zimy. Z tego względu przy ocenie końcowej opony największe znaczenie mają wyniki prób w tych dwóch kategoriach, nieco mniejsze – parametry opony na śniegu i lodzie, a najlepsze opony będą się odznaczać wysokimi notami we wszystkich czterech aspektach. Na sezon zimowy 2015/2016 ADAC przeprowadził dwa testy opon zimowych: dla rozmiaru 165/70 R14 stosowanego w małych autach miejskich oraz 205/55 R16 używanego powszechnie w samochodach kompaktowych.

Najlepsze opony zimowe w rozmiarze 165/70 R14

W teście 165/70 R14 najlepsze oceny i rekomendację ADAC uzyskały opony Goodyear UltraGrip 9, Michelin Alpin A4 oraz Dunlop Winter Response 2. Okazały się najbezpieczniejszymi oponami testu, zapewniając najlepsze osiągi na nawierzchni suchej i mokrej. Dostały najlepszą ocenę ważoną wszystkich prób, co nie oznacza jednak, że były najlepsze we wszystkich kategoriach testowych.

W testach na nawierzchni zaśnieżonej najlepiej wypadły sklasyfikowane nieco niżej Bridgestone Blizzak LM 001 oraz Continental WinterContact TS 850. Te modele wykazały jednak słabsze parametry w testach na suchym i mokrym asfalcie, przez co nie mogły zostać sklasyfikowane wyżej. Jeżeli natomiast poszukujemy opon o najlepszych właściwościach ekonomicznych (najmniejsze opory toczenia i najwyższa odporność na zużycie), to na podstawie testu ADAC można wnioskować, że najlepiej w tym aspekcie wypadają opony Bridgestone Blizzak LM 001 oraz Michelin Alpin A4.

Najlepsze opony zimowe w rozmiarze 205/55 R16

W teście rozmiaru 205/55 R16 ADAC najwyższą oceną wyróżnił tylko dwa modele opon: Continentala WinterContact TS850 oraz Yokohamę W.drive V905. Model W.drive wypadł szczególnie dobrze na nawierzchni suchej i podobnie jak WinterContact TS850 wykazał bardzo dobre i zrównoważone właściwości na nawierzchni mokrej, śniegu i lodzie.

Jedną z najlepszych ocen na nawierzchni zaśnieżonej otrzymała sklasyfikowana w połowie stawki Barum Polaris z segmentu budżetowego, wykazała jednak braki w najważniejszych dla bezpieczeństwa testach na suchym i mokrym asfalcie. Szukając opony zimowej w rozmiarze 205/55 R16, która zapewni najlepsze właściwości na śniegu, lepiej wybrać Nokiana WR D3 – równie dobrze sprawdzi się na nawierzchni suchej, chociaż w testach wykazał pewne braki na mokrym asfalcie.

W razie wątpliwości szczegółowych porad udzielą nasi specjaliści w serwisach samochodowych Norauto, a pełną ofertę opon wraz z prostym narzędziem do ich doboru można znaleźć na naszej stronie.

Nowa gama boosterów i prostowników