Jak już wielokrotnie podkreślaliśmy, testy opon to jedno z najlepszych źródeł informacji o właściwościach ogumienia. Analiza wyników pozwala się zorientować, które opony faktycznie zapewnią nam bezpieczeństwo i komfort, a których lepiej unikać. Sprawdźmy więc, jakie najnowsze modele opon zimowych do samochodów kompaktowych okazały się najlepsze w uznanych testach ADAC.

W ciągu ostatnich lat ADAC przeprowadził dwa testy opon do najpopularniejszego segmentu samochodów osobowych, czyli do aut kompaktowych. To opony w rozmiarach 205/55 R16 (test na sezon zimowy 2015/2016) oraz 195/65 R15 (test na sezon zimowy 2014/2015). Łącznie ADAC przetestował niemal 40 modeli opon ze wszystkich grup cenowych. Sprawdźmy, które z opon zimowych uzyskały najlepsze wyniki, a tym samym będą najlepszym wyborem do auta kompaktowego.

Kierowcy przy wyborze opon nie mogą liczyć na równie rozbudowaną pomoc. Najczęściej opierają się jedynie na zapisach na etykietach energetycznych opon, a także na opinii innych kierowców. W obu przypadkach ocena jest bardzo względna i nie daje pełnej wiedzy na temat realnych osiągów konkretnego modelu opony. Tutaj z pomocą przychodzą testy opon. Przed każdym sezonem wymiany opon (z letnich na zimowe i na odwrót) liczne instytucje oraz tytuły motoryzacyjne publikują wyniki przeprowadzanych przez siebie testów opon.

Przy teście opon zimowych największe znaczenie dla oceny końcowej, podobnie jak w przypadku testów opon letnich, mają wyniki uzyskane w próbach na nawierzchni suchej i mokrej. Dla opon zimowych dochodzą jednak dwie istotnie wpływające na ocenę końcową kategorie testowe – zachowanie ogumienia na nawierzchni zaśnieżonej i na lodzie.

Najlepsze opony zimowe w rozmiarze 195/65 R15

W teście opon zimowych w najpopularniejszym w Polsce rozmiarze 195/65 R15 najwyższe noty i szczególną rekomendację ADAC zdobyły 4 modele opon:

  • Continental ContiWinterContact TS850,
  • Bridgestone Blizzak – LM 001,
  • Dunlop SP Winter Sport 4D,
  • Semperit Speed-Grip 2,

Najlepsza opona testu to ContiWinterContact TS850 – uzyskał najwyższą średnią notę we wszystkich próbach testu, chociaż w pewnych kategoriach Continental został pokonany przez niżej sklasyfikowane opony konkurencji. I tak Bridgestone Blizzak – LM 001 okazał się lepszy na nawierzchni mokrej, natomiast skalsyfikowany na siódmej pozycji Michelin Alpin 5 dorównał Continentalowi na śniegu i lodzie. Z kolei na nawierzchni suchej dobrze wypadła Yokohama W.drive V905, która w klasyfikacji końcowej zajęła 6 lokatę.

Najlepsze opony zimowe w rozmiarze 205/55 R16

W teście opon zimowych w rozmiarze 205/55 R16 szczególne wyróżnienie ADAC zdobyły jedynie dwie opony:

  • Continental ContiWinterContact TS850,
  • Yokohama W.drive V905.

Pomimo drugiej pozycji to Yokohama wypadła najlepiej w testach na nawierzchni suchej, przegrała jednak z Continentalem w większości pozostałych prób (na śniegu, lodzie i mokrym asfalcie). Continental ponownie okazał się bezkonkurencyjny w kwestii odporności na zużycie. W próbach na śniegu równie dobrze, co zwycięskie Continentale, sprawdziły się opony Nokian WR D3 sklasyfikowane na czwartej pozycji. Zajmujący trzecie miejsce model Goodyear UltraGrip 9, mimo że uzyskał nieco niższą ocenę w próbach na nawierzchni suchej, wykazał się najmniejszymi oporami toczenia spośród testowanych opon, będzie więc odpowiedni dla kierowców, którzy kładą największy nacisk na jak najniższe koszty eksploatacji samochodu.

Nowa gama boosterów i prostowników