Najważniejszą cechą opon jest bezpieczeństwo, jakie zapewniają. Ale co tak naprawdę termin bezpieczeństwo oznacza w przypadku opon? Jakie aspekty decydują o tym, które opony są uznawane za bezpieczne, a które nie? Jakie opony letnie możemy obecnie uznać za najbezpieczniejsze?

Odpowiedź na te pytania poznamy, analizując wyniki testów opon. Jedna z najbardziej uznanych i profesjonalnych instytucji przeprowadzających takie testy to niemiecki automobilklub ADAC. Wyniki tych testów to jeden z najlepszych (o ile nie najlepszy) wyznacznik jakości opon oraz ich realnych właściwości. Dowiedz się więcej na ten temat.

Jak ADAC testuje opony letnie pod kątem bezpieczeństwa?

Testując opony, ADAC kładzie największy nacisk właśnie na bezpieczeństwo, jakie gwarantują na mokrym i suchym asfalcie. W tym celu poddaje się ogumienie licznym próbom, które mają wykazać, jak opony letnie zachowują się w danych warunkach. Dla nawierzchni suchej na ocenę końcową świadczącą o poziomie bezpieczeństwa, jaki zapewnia opona, składają się:

  • próby zachowania podczas jazdy – badane jest ogólne zachowanie opony np. jazda na wprost, reakcja na ruch kierownicą,
  • próby jazdy po łuku – badane jest zachowanie opony przy obciążeniu np. zmiana toru jazdy, stabilność w łuku,
  • próby hamowania – badana jest długość drogi hamowania przy hamowaniu z użyciem ABS z prędkości od 100 km/godz.

Dla nawierzchni mokrej sprawdza się również podatność opony na aquaplaning wzdłużny i poprzeczny oraz przyczepność boczną przy jeździe po okręgu.

Opony, które wg ADAC zapewniają najwyższy poziom bezpieczeństwa

Wyniki tych prób mają największy wpływ na końcową ocenę opony i w jasny sposób pokazują, na ile bezpieczny w jeździe jest dany model. Przyjrzyjmy się zatem bliżej wynikom testów opon letnich ADAC z lat 2014–2015 i sprawdźmy, które opony okazały się najbezpieczniejsze. Skupimy się na oponach do samochodów kompaktowych – ogumieniu w najpopularniejszych rozmiarach 185/60 R14, 195/65  R15 oraz 205/55 R16.

W teście ADAC opon 185/60 R14 z roku 2015 na czołowych pozycjach znalazły się modele:

·         Continental ContiPremiumContact 5,

·         Goodyear EfficientGrip Performance,

·         Nokian Line,

·         Dunlop Sport BluResponse,

·         Vredestein Sportrac 5.

Wszystkie pięć modeli otrzymało status „szczególnie polecanych” przez ADAC, a więc zapewniają najwyższy poziom bezpieczeństwa. Na nawierzchni suchej najlepszy okazał się Goodyear EfficientGrip Performance, na mokrej najlepiej wypadł Continental ContiPremiumContact 5. Pozostałe modele uzyskały zbliżone wyniki.

W teście ADAC opon 195/65 R15 z roku 2014 najlepsze wyniki pod względem bezpieczeństwa uzyskało aż siedem modeli:

·         Goodyear Efficient Grip Performance,

·         Dunlop Sport bluResponse,

·         Hankook Kinergy Eco K425,

·         Fulda EcoControl HP,

·         Nokian Line,

·         Pirelli Cinturato P1 Verde,

·         Vredestein Sportrac 5.

Najlepsze właściwości w próbach na nawierzchni suchej wykazały opony Hankooka, Vredesteina oraz Pirelli, z kolei na nawierzchni mokrej górowała opona Goodyeara.

W teście ADAC dla rozmiaru 205/55 R16 z 2015 roku najwyższe bezpieczeństwo zapewniają:

·         Michelin Primacy 3,

·         Goodyear Efficient Grip Performance,

·         Continental ContiPremiumContact 5,

·         Dunlop Sport BluResponse,

·         Pirelli Cinturato P7 Blue,

·         Bridgestone Turanza T001.

Wyjątkowo dobrze na nawierzchni suchej wypadły opony Michelina oraz Continentala, natomiast w przypadku nawierzchni mokrej na szczególną uwagę zasługują modele od Pirelli i Goodyeara.

Wyniki testów ADAC pokazują, że niezależnie od rozmiaru opony największe bezpieczeństwo i najlepsze parametry zapewnią modele klasy premium od uznanych producentów. Pełną ofertę opon wraz z prostym narzędziem ich doboru do samochodu można znaleźć na stronie naszego sklepu z oponami.

Nowa gama boosterów i prostowników