Renowacja felg aluminiowych może okazać się ratunkiem dla naszych ulubionych obręczy. Nie zawsze jednak będzie opłacalna, a czasami bywa również niebezpieczna. Na czym polega proces renowacji felg i kiedy warto się na niego zdecydować?

Felgi aluminiowe to jeden z elementów, który w najistotniejszy sposób wpływa na prezencję samochodu. Zadbane, błyszczące obręcze potrafią uatrakcyjnić wygląd nawet przeciętnego samochodu. Z drugiej strony felgi, szczególnie te niższej jakości, są podatne na uszkodzenia czy zarysowania. Z biegiem czasu tracą blask i atrakcyjny wygląd. Można go przywrócić dzięki procesowi renowacji.

Czy na pewno warto poddawać renowacji?

Jeżeli mówimy o regeneracji niemarkowych felg aluminiowych, musimy rozważyć, czy poddanie ich temu zabiegowi faktycznie będzie opłacalne. Może się okazać, że koszt regeneracji przekroczy cenę, za jaką kupiliśmy felgi. W takim wypadku lepiej będzie rozważyć zakup nowego kompletu. W przypadku droższych, oryginalnych felg z pewnością warto rozważyć renowację. Na czym polega taki zabieg?

Najpierw naprawa, potem renowacja

Proces renowacji felgi powinien być poprzedzony jej dokładnymi oględzinami w celu wykrycia uszkodzeń mechanicznych. Tylko felgi niebudzące zastrzeżeń pod tym kątem mogą zostać poddane renowacji. Jeżeli uszkodzenia są niewielkie, felga przed renowacją może zostać poddana prostowaniu. Kolejny etap to tzw. odlakierowywanie felgi oraz jej piaskowanie, czyli pozbawianie felgi jej pierwotnej warstwy lakieru.

Przed położeniem nowej warstwy lakieru powierzchnia felgi musi zostać odpowiednio wyszlifowana. Na tym etapie są niwelowane uszkodzenia powstałe w wyniku korozji oraz inne drobne niedoskonałości powierzchni. Następnie na felgę nanosi się podkład, który zabezpiecza przed korozją, a na niego kładzie się nowy lakier. Tak pomalowana felga wygląda jak nowa, jest dobrze zabezpieczona przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi i ponownie może ozdobić samochód.

Renowacja felg używanych – czy jest bezpieczna?

Wiele osób decyduje się na zakup felg używanych oraz ich renowację zamiast kupować nowe felgi. Musimy jednak pamiętać, że czasami cena felgi używanej wraz z kosztami jej renowacji może przekroczyć cenę nowej obręczy aluminiowej. Ponadto zakup felg używanych wiąże się z zagrożeniem dla bezpieczeństwa jazdy. Nie znamy przeszłości felgi i na oko nie jesteśmy w stanie sprawdzić, czy i jakim naprawom była poddawana. Kupujemy kota w worku, dlatego lepsze rozwiązanie to zakup nowych felg aluminiowych z nieco niższej półki cenowej niż regeneracja używanych felg klasy premium z niepewnego źródła.

Nowa gama boosterów i prostowników