Na czym polega leasing samochodu?

Na czym polega leasing samochodu?

Leasing to coraz popularniejsza forma finansowania samochodu firmowego – według badań Homo Homini z tej usługi korzysta aż 65% polskich przedsiębiorców. Wyjaśniamy, czym jest leasing samochodowy oraz jakie są zalety i wady takiego rozwiązania.

Leasing samochodu polega na używaniu wybranego samochodu przez określony w umowie czas w zamian za płacenie rat. To forma wypożyczenia pojazdu, stworzona z myślą o właścicielach firm, którzy potrzebują auta do prowadzenia działalności. Przedmiotem leasingu może być każdy typ samochodu – zarówno osobowy, ciężarowy, jak i dostawczy.

Rodzaje leasingu

Można wyróżnić dwie formy leasingu, różniące się przede wszystkim kwestiami finansowo-podatkowymi.

  • Leasing operacyjny samochodu – działa na zasadach podobnych do dzierżawy. Leasingowane auto pozostaje częścią majątku leasingodawcy (firmy udostępniającej pojazd). Przedsiębiorca do kosztów uzyskania przychodu może zaliczać odpisy amortyzacyjne i odsetki od każdej z rat leasingowych.
  • Leasing finansowy samochodu – przypomina sprzedaż na raty. Auto zostaje przypisany do majątku leasingobiorcy (przedsiębiorstwa użytkującego pojazd). Do kosztów uzyskania przychodu firmy biorącej auto w leasing zalicza się wpłatę początkową i całość comiesięcznej wpłaty.

Zalety i wady leasingu samochodu

Jak każde rozwiązanie biznesowe, leasing ma swoje wady i zalety. Szczegóły przedstawiamy w tabeli:

zalety

Zobacz też, o czym pamiętać przy wynajmie samochodu na wakacyjny wyjazd.

 

Nowa gama boosterów i prostowników

Archiwum