Jazda samochodem podczas odwilży czy parkowanie auta pod gołym niebem o tej porze roku skutkuje mocnym zabrudzeniem całego pojazdu. Śnieg, błoto, deszcz i zgniłe liście – wszystko to może zanieczyścić pojazd. Regularne mycie auta zimą jest ważnie nie tylko ze względów estetycznych, lecz także w celu jak najlepszej konserwacji samochodu. Jak się za to zabrać? Jaka myjnia samochodowa będzie w tym przypadku najlepsza?

Mycie auta zimą nie jest tak proste jak jego konserwacja latem. Warunki atmosferyczne nie sprzyjają bezproblemowemu i szybkiemu wyczyszczeniu samochodu, a jego niewłaściwe mycie może grozić zniszczeniem wielu części. Podpowiadamy, jak prawidłowo i sprawnie umyć auto zimą, aby było czyste i odpowiednio zabezpieczone.

Mycie auta zimą – najlepiej w krytej myjni ręcznej

Najlepiej sprawdzi się myjnia samochodowa ręczna znajdująca się w zamkniętym pomieszczeniu. Ręczne czyszczenie pozwoli Ci umyć auto dokładnie i bezpiecznie dla karoserii oraz lakieru. W myjniach automatycznych woda opryskuje zaś samochód pod dużym ciśnieniem, przez co przedostaje się do jego najmniejszych elementów i szczelin. Następnie pod wpływem niskich temperatur woda zamarza, co może sprawić, że wejście do samochodu czy przekręcenie kluczyka w zamku będzie niemożliwe.

Zobacz akcesoria do mycia i czyszczenia w sklepie Norauto.

Dlaczego nie warto myć auta na zewnątrz?

Przy minusowych temperaturach lepiej unikać myjni usytuowanych pod gołym niebem. Woda, którą będziemy czyścili pojazd, zamarza bowiem nie tylko na samochodzie, ale też na ziemi wokół auta. Tworzy przez to śliską powierzchnię, na której łatwo poślizgnąć się i upaść. Dodatkowo jeśli podczas mycia pojazdu jest bardzo zimno, trudniej usunąć z niego zabrudzenia niż z samochodu znajdującego się w ciepłym pomieszczeniu. Wodę i wszelkie preparaty trudniej będzie też rozprowadzić na zimnej karoserii. Czyszczenie auta na powietrzu mogą też oczywiście utrudniać opady śniegu czy silne podmuchy wiatru.

Jakie produkty warto stosować przy myciu samochodu zimą?

Podczas mycia auta należy zaopatrzyć się w kilka kosmetyków samochodowych. Pamiętaj przede wszystkim, by przy każdym myciu zabezpieczyć zamki i uszczelki – pomoże Ci w tym specjalistyczny preparat chroniący. Jest to również dobry sposób na konserwację i zabezpieczenie przed niskimi temperaturami wszystkich listew, zderzaków i innych zewnętrznych elementów – zarówno plastikowych, jak i gumowych. Po wyczyszczeniu i spryskaniu uszczelek oraz zamka możemy być spokojni o ich stan po umyciu samochodu.

Zobacz też: Kosmetyki samochodowe – jakie akcesoria do auta mogą się przydać?

Woskowanie auta i nie tylko – po umyciu auta chwyć za ściereczkę!

Kiedy już umyjesz samochód wybranym szamponem i ciepłą wodą, powinieneś go dokładnie wysuszyć oraz przygotować do bezpiecznej jazdy po zimowych drogach. Jeśli pozostawisz części samochodu mokre czy wilgotne, woda zmieni się w lód, który może rozsadzać szczeliny auta czy zamrozić zamek.

Aby usprawnić i ułatwić osuszanie pojazdu, warto użyć dostępnych na rynku samoosuszających szamponów samochodowych. Zapewnią one wysychanie wody i preparatu bez pozostawienia śladów i zabrudzeń oraz nadadzą karoserii połysk. Pozwalają również zrezygnować z niewygodnego i czasochłonnego używania ręczników materiałowych.

Na koniec nie zapomnij o woskowaniu auta, jeśli temperatura jest dodatnia, lub o nałożeniu polimeru przy minusowych temperaturach. Dzięki temu zabezpieczysz i uchronisz lakier samochodowy przed rdzą i szkodliwym działaniem soli rozsypanej na drogach.

Dzięki zastosowaniu się do tej krótkiej i prostej instrukcji mycia auta zimą możesz być pewien, że Twój samochód będzie czysty i zadbany!

Sprawdź: Lakier samochodowy – co powinieneś o nim wiedzieć?

Nowa gama boosterów i prostowników