Część kierowców nie potrafi wyobrazić sobie jazdy samochodem bez solidnej dawki muzyki, która – jak pokazują badania – pozytywnie oddziałuje na nasz układ krwionośny i nerwowy. Niestety, słabej jakości fabryczne głośniki samochodowe czy radio samochodowe co rusz tracące częstotliwość potrafią zepsuć przyjemność z jazdy. Przeczytaj nasz tekst i sprawdź, na co zwrócić uwagę, by jakość dźwięku w samochodzie była bez zarzutu!

Zamontowane fabrycznie radia samochodowe oraz głośniki, składające się na system car-audio, to zazwyczaj tani sprzęt. Emituje on dźwięk słabej jakości, który nie zadowoli prawdziwych melomanów. Częstym przypadkiem jest również psucie się car-audio po 2 latach. Niekoniecznie jednak powodem awarii jest oszczędzanie producentów samochodów na materiałach i częściach. Często jest ona wynikiem lutowania części elektronicznych bez użycia ołowiu, który znacząco poprawia wytrzymałość połączeń, ale jest niezgodny z normami RoHs.

Poprawa jakości dźwięku w samochodzie najczęściej wiąże się zatem z wymianą lub rozbudowaniem systemu car-audio. Sprawdź nasze porady i słuchaj muzyki za kierownicą w najlepszej możliwej jakości dźwięku.

Sprawdź także: Piosenki do samochodu, czyli motoryzacyjna lista przebojów

Podstawa dobrego car-audio? Porządne radio samochodowe

Radio samochodowe (lub „radioodtwarzacz”) to centrum całego systemu car-audio. Ma ogromny wpływ na jakość dźwięku, który usłyszysz z głośników samochodowych. Przy wyborze nowego radia samochodowego warto zwrócić uwagę następujące parametry:

  • Typ odtwarzacza – w zależności od tego, z jakiego nośnika będziesz korzystał przy odtwarzaniu muzyki w samochodzie, możesz wybrać radioodtwarzacz wyposażony wyłącznie w napęd CD/DVD w złącze USB, dzięki któremu możesz odtworzyć muzykę z pendrive’a, lub sprzęt pozwalający na korzystanie z wszystkich tych nośników muzyki.
  • Ilość wyjść RCA – jeśli nie chcesz rozbudowywać systemu car-audio, jedna para wyjść powinna wystarczyć. Jeśli zaś planujesz zainwestować np. w subwoofer lub dodatkowe głośniki, będziesz potrzebował drugiej pary złączy RCA.
  • Dodatkowe opcje odtwarzania muzyki – opcja wzmocnienia niskich tonów, regulacja balansu, cyfrowy korektor opóźnień generowanych przez konkretne głośniki, wejścia USB i AUX… Te opcje poprawią jakość dźwięku oraz wygodę odtwarzania muzyki z radia samochodowego.

Często nie warto zwracać uwagi na funkcje sprzętu, którymi chwali się producent. W końcu podświetlenia klawiszy pulsujące w rytm muzyki czy kolorowe wizualizacje na ekranie o wysokiej rozdzielczości nie mają wpływu na jakość dźwięku, za to znacznie podwyższą cenę radia.

Sprawdź także: Jakie radio samochodowe wybrać?

Głośniki samochodowe – jakie wybrać, jak zamontować?

Porządne radio samochodowe niewiele jednak zdziała, jeśli podłączysz je do fabrycznych głośników jednokanałowych. Na takim sprzęcie muzyka nagrana w stereo oraz dźwięki o skrajnej wysokości (np. basy) są odtwarzane przez jeden głośnik, co bywa irytujące.

Najczęściej stosowanym rozwiązaniem jest zakup głośników dwukanałowych (dwudrożnych), czyli dwóch głośników, które są przeznaczone do odtwarzania dźwięków o różnej częstotliwości. Cena takiego zestawu waha się od 40 zł do ok. 160 zł, w zależności od maksymalnej mocy wyjściowej głośników (najtańsze głośniki osiągają moc 60 W, najdroższe 250–300 W).

Jeśli zaś zależy Ci na jeszcze lepszej jakości dźwięku, możesz wybrać głośniki komponentowe, czyli zestaw 4 głośników przeznaczonych do odtwarzania zróżnicowanych dźwięków o różnej częstotliwości (koszt: od 170 do 400 zł). Na standardowy zestaw składają się:

  • 2 głośniki wysokotonowe (ważne, aby kopułki głośników były wykonane z jedwabiu),
  • 2 głośniki niskotonowe (basowe).

Głośniki komponentowe mocuje się w przednich drzwiach, które wcześniej należy jednak przystosować do montażu oraz wygłuszyć za pomocą specjalnych mat. Warto zadbać o to, aby przygotowanie drzwi do montażu głośników było wykonane profesjonalnie – wszelkie niedoróbki (brak komór rezonansowych, niestabilny montaż) obniżają bowiem jakość dźwięku.

Ważne: głośniki samochodowe należy połączyć z radioodtwarzaczem za pomocą specjalnych kabli sygnałowych, które charakteryzują się odpornością na zakłócenia.

Car-audio dla wymagających słuchaczy

Jeśli możesz przeznaczyć większą kwotę na rozbudowę car-audio, to oprócz zainstalowania dodatkowych głośników zadbaj o to, aby pracowały one z większą mocą – dokup do nich wzmacniacz.

W samochodach najlepiej sprawdzają się wzmacniacze czterokanałowe z możliwością mostkowania dwóch kanałów do trybu mono – ta opcja pozwoli Ci w przyszłości rozbudować zestaw audio o nowe komponenty (np. subwoofer, jeśli chcesz mieć w samochodzie więcej basu, czy dodatkowe głośniki). Przy wyborze wzmacniacza warto kierować się następującymi parametrami:

  • Moc ciągła znamionowa (RMS) – to maksymalna moc, z którą wzmacniacz może pracować bez przepalenia się lub wyłączenia. Rozdziela się ona na poszczególne kanały wzmacniacza, a zatem na podłączane do niego głośniki. Następujący zapis: 4 x 115 W oznacza, że maksymalna moc ciągła znamionowa czterokanałowego wzmacniacza przypadająca na jeden głośnik wynosi 115 W. Należy pamiętać, że wartość RMS przypadająca na jeden kanał powinna być dwa razy mniejsza niż RMS głośnika samochodowego. W przeciwnym wypadku można doprowadzić do awarii.
  • Wartość użytych bezpieczników – wzmacniacz wyposażony w bezpieczniki o natężeniu 40 A lub wyższym gwarantuje wytrzymałość sprzętu
  • Stosunek sygnału do szumu (SNR) – określa on, jak bardzo hałasuje sam wzmacniacz. Im większa wartość tego stosunku, tym mniejsze są szumy własne sprzętu.
  • Opcja bassboost – w zależności od tej potrzeby możesz zwiększyć lub zmniejszyć moc przekazywaną subwooferowi.
  • Tryb 4, 3, 2-kanałowy – wzmacniacz wyposażony w ten tryb pozwala na swobodne mostkowanie, dzięki czemu możesz przenieść moc kilku kanałów na jeden głośnik lub kilka.

Najtańsze wzmacniacze dwukanałowe można kupić za kwotę ok. 200–300 zł, zaś najdroższe pięciokanałowe o bardzo dużej mocy kosztują ok. 800 zł. Odpowiednio dobrany sprzęt poprawi jednak pracę Twoich głośników samochodowych do tego stopnia, że nie znajdziesz już lepszego miejsca do słuchania muzyki niż własny samochód.

Nowa gama boosterów i prostowników