Długoletnie, codzienne korzystanie z samochodu mocno go eksploatuje. Jednak nie tylko mechanika auta czy jego wygląd są podatne na upływ czasu i wymagają naprawy lub odświeżenia. Jednym z najczęstszych problemów właścicieli samochodów, któremu rzadko poświęcają oni uwagę, jest matowienie kloszy reflektorów pojazdu. Z pozoru błaha sprawa może przysporzyć wielu kłopotów na drodze i podczas przeglądu technicznego pojazdu. Jak wyczyścić reflektory, by nadal spełniały swoje funkcje?

Z artykułu dowiesz się:

  • jakie mogą być konsekwencje używania matowych reflektorów samochodowych,
  • jak wypolerować reflektory domowymi sposobami,
  • gdzie i jak możesz otrzymać profesjonalną usługę regeneracji reflektorów samochodowych.

Samochód ma za zadanie nie tylko przewieźć nas z punktu A do punktu B, ale także zapewnić kierowcy i pasażerom maksymalne bezpieczeństwo podczas tej podróży. Dlatego o auto należy dbać. Sprawna mechanika, odpowiedni poziom wymaganych płynów (łącznie z zapasem benzyny) czy wyważone opony z odpowiednim poziomem ciśnienia – to podstawa.

Aby podróż była bezpieczna, Twoje auto musi być widoczne na drodze, a także Ty musisz widzieć całą drogę. W trakcie jazdy są za to odpowiedzialne reflektory samochodowe. Niestety przy częstym korzystaniu z pojazdu reflektory matowieją i nie mogą spełnić swojego zadania. Jak wypolerować reflektory, które zmatowiały?

Reflektory samochodowe – dlaczego matowieją?

Podczas codziennej jazdy drobny żwir, piach, kamyki i inne zanieczyszczenia znajdujące się na drodze uderzają o klosze reflektorów, zarysowując ich powierzchnię. Wpływ na matowienie ma również promieniowanie słoneczne. Warstwa poliwęglanu pokrywającego klosz utlenia się, co skutkuje jego mętnieniem i żółknięciem. To wszystko sprawia, że reflektory samochodowe stają się bardziej matowe i nie dają tak silnego światła jak tuż po zakupie auta.

Zaniedbany reflektor gorzej oświetla drogę przed pojazdem, co zwiększa ryzyko wypadku. Dodatkowo podczas przeglądu technicznego na stacji kontroli pojazdów matowy reflektor może być powodem klasyfikacji samochodu jako niezdolnego do jazdy. Co zrobić, aby zapobiec takim sytuacjom?

Dowiedz się więcej z artykułu: Jakość świateł reflektorów a bezpieczeństwo

Domowe sposoby na czyszczenie reflektorów – czym wypolerować lampy?

Jeśli zauważysz, że reflektory w Twoim samochodzie pożółkły, są zarysowane i nie świecą tak mocno jak kiedyś, warto spróbować odświeżyć je domowymi sposobami.

Aby wypolerować lampy, potrzebna Ci będzie:

  • gładka ściereczka z mikrofibry,
  • płyn do mycia szyb,
  • papier ścierny,
  • preparat do polerowania szyb,
  • środek zabezpieczający, aby uniknąć dalszego negatywnego wpływu promieniowania UV.

Regeneracja reflektorów samochodowych powinna zacząć się od umycia lamp ściereczką nasączoną płynem do mycia. Następnie zabierz się za szlifowanie kloszy drobnoziarnistym papierem ściernym. Uważaj jednak, aby nie zdrapać lakieru z maski – możesz w tym celu zabezpieczyć okolice lampy słabą taśmą klejącą. Kiedy uznasz, że wszystkie zadrapania i brud zeszły z reflektorów, starannie wykończ czyszczenie lamp. W tym celu wypoleruj je specjalistycznym środkiem. Na koniec ponownie przetrzyj klosze ściereczką z mikrofibry. Pamiętaj jednak, że źle wykonane szlifowanie może przynieść odwrotny efekt i porysujesz lampę zamiast ją wypolerować. Właśnie dlatego zawsze rób to ostrożnie i dokładnie.

Jeśli ta metoda wydaje Ci się zbyt skomplikowana lub też nie masz czasu na tego rodzaju prace, nie odkładaj czyszczenia na później! Zamiast tego udaj się do specjalisty.

Profesjonale czyszczenie reflektorów

Kiedy reflektory samochodowe są w bardzo złym stanie i domowe sposoby ich czyszczenia nie przynoszą efektów, należy oddać samochód w ręce profesjonalistów – np. w serwisie Norauto. Oferowane tu polerowanie reflektora polega na zdjęciu warstwy UV z zewnętrznej strony reflektora, dzięki czemu klosz staje się przejrzysty i błyszczący, a moc światła jest porównywalna do oświetlenia, które posiada nowy samochód tuż po zakupie. Czas wykonania usługi to około 45 minut, wystarczy wybrać dowolny termin oraz punkt Norauto, w którym będzie przeprowadzone polerowanie.

Dowiedz się więcej z artykułu: Polerowanie reflektorów – czy warto?

Zadbaj o swoje bezpieczeństwo na drodze i pozwól na nowo rozbłysnąć swoim reflektorom!

Nowa gama boosterów i prostowników