Każdy kierowca powinien zaopatrzyć się w mały warsztat, który zmieści się do skrzyneczki w bagażniku. Drobne narzędzia oraz części wymienne mogą uchronić nas przed zbędnymi kosztami i wizytą u mechanika. W co warto zatem się wyposażyć?

Przede wszystkim warto sprawdzić, w co już jesteśmy zaopatrzeni. W zestawach naprawczych kół, możemy znaleźć dodatkowe narzędzia, które wykorzystamy nie tylko do wymiany koła, ale innych elementów. Jeżeli jeździmy samochodem nieco starszym, zapewne przy obowiązkowym kole zapasowym powinien znaleźć się lewarek, który pozwoli nam podnieść auto oraz klucz do kół. W tym wypadku warto zaopatrzyć się m.in. w pompkę nożną oraz klin pod koła, który zapobiegnie stoczeniu się pojazdu ze wzniesienia.

Jeśli mamy podstawową wiedzę dotyczącą elektryki w samochodzie, warto mieć przy sobie zapas żarówek samochodowych oraz zestaw zapasowych bezpieczników. Są to bowiem części, które lubią się zużywać, natomiast niesprawne oświetlenie samochodu lub układy elektryczne, za których sprawne funkcjonowanie odpowiadają właśnie bezpieczniki, mogą być przyczyną mandatów. W większości aut komora z bezpiecznikami znajduje się na wysokości prawego kolana kierowcy, zaś opis bezpieczników znajduje się na pokrywie komory. Odpowiadają one za działanie wszystkich elementów elektrycznych auta, nie tylko oświetlenia, ale kierunkowskazów, wycieraczek czy pompy spryskiwacza.
Wymiana żarówek to także w większości aut proces nie wymagający szczególnych umiejętności, a jedynie cierpliwości i… dodatkowego oświetlenia. Dlatego podwieszana latarka lub czołówka, również mogą się okazać szalenie istotnym przedmiotem w naszym podręcznym warsztacie. Pozostając przy… prądzie, zwłaszcza zimą powinniśmy się wyposażyć w kable rozruchowe, ewentualnie w podstawowy prostownik. To z kolei pozwoli nam uniknąć problemów wynikających z ujemnych temperatur.

Pozostając wciąż przy elektryce, niezbędne mogą okazać się też małe kombinerki i szczypce oraz taśma izolacyjna. Co ciekawe, taśma naprawcza wydaje się być niezbędna w podręcznym warsztacie, znajduje liczne zastosowania w każdej niemal dziedzinie. Niezbędnym dodatkiem jest również nożyk z łamanym ostrzem. Wielorakość jego zastosowania także może zaskoczyć.

W ofercie znajdziemy także całe zestawy narzędziowe, które mogą okazać się niezbędne. Warto zwrócić uwagę na klucze nasadowe z tzw. grzechotką. Nie ma wprawdzie potrzeby, aby kupować zestawy składające się kilkudziesięciu części. Większości bowiem nigdy nie użyjemy. Znacznie lepszym rozwiązaniem będzie zestaw, składający się z podstawowych rozmiarów nasadek. Oszczędzimy tym samym także miejsce. Przy kluczach nasadowych można wyposażyć się również w zestaw śrubokrętów, także w standardowych rozmiarach. Ważne, aby zarówno klucze nasadowe, jak i śrubokręty odpowiadały rozmiarom nasadów, jakie są w naszym samochodzie. Większość samochodów posiada zbliżone do siebie rozmiary nakrętek i gwintów, dlatego wybór odpowiedniego zestawu nie powinien stanowić problemu.

Nasz mały warsztat powinien być także wyposażony w preparat wielofunkcyjny, który zarówno czyści, smaruje i konserwuje wiele elementów, ale również je penetruje, pomagając odkręcić zapieczone śruby. Znając doświadczenia klientów, w szybkich acz prowizorycznych naprawach, warto zaopatrzyć się w rękawiczki, a w przypadku ich braku płyny myjące na sucho, pozwolą zachować czystość we wnętrzu pojazdu podczas napraw „w terenie”. Istotne są także kwestie związane z bezpieczeństwem, dlatego okulary ochronne powinny również znaleźć się w wyposażeniu.

Pamiętajmy, że taki zestaw ma nam pozwolić przede wszystkim na zabezpieczenie auta i możliwość dojazdu do stacji mechaniki pojazdowej, bez konieczności zamawiania lawety.

Nowa gama boosterów i prostowników