Sprawny silnik, właściwe ciśnienie w oponach czy pełen bak to podstawa przyjemnej i bezproblemowej jazdy, jednak w dzisiejszych czasach to nie wszystko. Wielu kierowców nie wyobraża sobie podróży bez nowoczesnych gadżetów do samochodu, które ułatwiają i uprzyjemniają jazdę. Zapraszamy do przeglądu najlepszych gadżetów dla kierowcy.

Nowe technologie podbijają świat i są obecne także w branży motoryzacyjnej. Coraz nowsze rozwiązania wbudowane w systemy aut, a także pomysłowe gadżety do samochodu to dla wielu kierowców już standard. Z jakich urządzeń warto skorzystać?

Lokalizator GPS do samochodu

Tego urządzenia nikomu nie trzeba przedstawiać ani też zbytnio namawiać do korzystania. Lokalizatory GPS to najbardziej popularne akcesoria, które można znaleźć w aucie prawie każdego kierowcy. Dostępne na nich mapy to najczęściej wykorzystywane opcje w urządzeniu. Lokalizatory oferują jednak znacznie więcej możliwości, m.in.:

  • odtwarzanie muzyki z nośników USB,
  • system głośnomówiący kompatybilny z telefonem komórkowym,
  • mapy 3D z wirtualną rekonstrukcją całych miast wraz z budynkami,
  • informacje o rozmieszczeniu fotoradaró

Ponadto lokalizatory GPS znajdą zastosowanie również wówczas, gdy jesteś poza autem. Możesz dzięki nim monitorować położenie samochodu, zabezpieczać pojazd przed kradzieżą czy też kontrolować położenie innych samochodów np. należących do starszych już rodziców lub do znajomych podczas wspólnej podróży.

Wideorejestratory

Cieszące się coraz większą popularnością kamerki samochodowe to niezwykle pomocne rozwiązanie dla kierującego. Urządzenia są wyposażone w kamerę cofania, która ułatwia parkowanie. Jednak głównym zadaniem wideorejestratora jest nagrywanie drogi przed oraz za pojazdem.

Nowoczesne rozwiązania pozwalają na automatyczne włączenie kamery przy uruchomieniu silnika, nagrywanie nawet po zaparkowaniu samochodu czy też, dzięki wbudowanemu czujnikowi ruchu, rejestracji obrazu, gdy jakiś obiekt porusza się przed autem.

Rejestratory zaopatrzone w lokalizator GPS umożliwiają także nagrywanie trasy wraz z prędkością i czasem jej przebycia. Pozwala to na zapisanie, gdzie i kiedy znajdował się kierowca oraz jak poruszał się po drodze. Filmy z wideorejestratorów to często bardzo istotny dowód w sprawie, gdy dojdzie do wypadku samochodowego, którego kierowca jest uczestnikiem lub świadkiem.

Zobacz także: Jaka kamera samochodowa będzie najlepsza?

Radia samochodowe 2 DIN

Kolejnym gadżetem, który z całą pewnością umili podróż, jest radio samochodowe 2 DIN. Radio w postaci dużego ekranu oferuje coś więcej niż jedynie odtwarzanie muzyki w klasycznych opcjach takich jak CD, MP3 czy AUX.  Dzięki możliwości połączenia radia ze smartfonem poprzez Bluetooth możemy również odtwarzać na nim ulubione utwory, oglądać filmy, korzystać z Youtube’a oraz Spotify czy odbierać rozmowy telefoniczne. Radia 2 DIN posiadają także nawigację GPS z systemem głośnomówiącym oraz cieszący wzrok kolorowy wyświetlacz z dowolnie wybranymi, podświetlanymi przyciskami.

Opaska kontrolująca reakcje kierowcy

Ten dosyć nietypowy gadżet samochodowy może okazać się przyszłością motoryzacji i ratunkiem dla wielu kierowców. Opaska zakładana jak zwykły zegarek monitoruje funkcje życiowe kierowcy. W sytuacji, gdy urządzenie wykryje opóźnioną reakcję lub spadające tętno prowadzącego, które sugerują, że kierowca zasypia, opaska zaczyna wibrować, aby zadziałać jak budzik i zapobiec potencjalnej kolizji.

Na rynku znajdziesz również działające na podobnej zasadzie słuchawki. Gdy kierowca zbyt nisko opuści głowę podczas długiej, nużącej podróży, słuchawka wysyła sygnały, aby go obudzić.

Po co inwestować w gadżety samochodowe?

Z każdym dniem producenci oferują coraz to nowsze i coraz bardziej innowacyjne rozwiązania. Większość z nich to naprawdę pomocne urządzenia, które ułatwią i usprawnią jazdę, aby przebiegała w bezpiecznych i komfortowych warunkach. Warto więc zwrócić na nie uwagę, by zadbać o siebie i swoje auto!

Zobacz także: Nawigacja samochodowa – jak wybrać?

Nowa gama boosterów i prostowników