Czy wiesz, że podczas wakacyjnej podróży samochodem Twój posiłek bez odpowiedniej ochrony może być niezdatny do spożycia już po 2 godzinach? Niezbędna okaże się lodówka samochodowa, która przedłuży jego świeżość.

W trakcie wakacyjnego wyjazdu z rodziną, kiedy temperatura powietrza przekracza 25 stopni Celsjusza, niezbędne są dwa elementy:

  • sprawna klimatyzacja, utrzymująca odpowiednią temperaturę w aucie;
  • lodówka turystyczna, nazywana także lodówką samochodową, która schłodzi napoje i jedzenie.

Lodówki samochodowe na wkłady mrożące

Pierwszy typ to lodówka na wkłady mrożące, nie wymagająca dodatkowego zasilania. Urządzenie doskonale sprawdzi się na plaży lub na pikniku, wkłady utrzymują stałą temperaturę, ale niska temperatura utrzyma się tylko do 6 godzin. Warto o tym pamiętać, jeśli chcemy schładzać napoje lub żywność przez dłuższy czas.

  • Zaletą lodówki na wkłady jest niewielka waga, która zazwyczaj nie przekracza 1,5 kg, co ułatwia przenoszenie.
  • Jako wadę można wyliczyć ograniczoną pojemność, oscylującą w granicach 20 litrów.

Lodówki zasilane z zapalniczki samochodowej

Drugi typ to lodówka elektryczna. Większość modeli można podłączyć do sieci 220–240V oraz zapalniczki samochodowej, co ułatwia korzystanie z urządzenia w podróży, ale też np. w domku letniskowym. Lodówki elektryczne pozwalają na temperaturę chłodzenia nawet o 20 stopni niższą od temperatury otoczenia. System chłodzenia sprawia, że urządzenie jest zdecydowanie cięższe niż lodówki na wkłady mrożące. Średnia waga lodówki wynosi ok 4,5 kg. Warto podkreślić, że wpływ na to ma większa pojemność, która zazwyczaj przekracza 25 litrów.

Co ciekawe są też modele, które posiadają miejsce na wkład mrożący podtrzymujący temperaturę, kiedy odłączymy zasilanie. Inne natomiast wykorzystują ogniwa, zwiększające temperaturę i umożliwiające przechowywanie gotowych, gorących potraw. 

Jaka pojemność lodówki samochodowej?

Pojemność lodówki samochodowej stanowi istotny parametr urządzenia. Im większa, tym lepiej, gdyż ułatwia przechowywanie większej ilości produktów. Pamiętaj jednak, aby wybrać pojemność adekwatną do Twoich potrzeb. Pojemność lodówek samochodowych możemy podzielić na grupy:

  • do 10 litrów,
  • od 11 do 20 litrów,
  • od 21 do 35 litrów,
  • powyżej 35 litrów.

Największą popularnością cieszą się urządzenia o pojemności 20–35 litrów, gdyż pozwalają na transport zadowalającej ilości produktów. Dobrze jednak pamiętać, że większe modele potrzebują więcej czasu na osiągnięcie temperatury roboczej. W przypadku lodówek na wkłady obniżenie temperatury we wnętrzu zajmie kilka godzin. Natomiast urządzenie podłączane do zapalniczki schładza się już po godzinie.

O czym warto pamiętać?

Pamiętaj, że lodówka samochodowa jedynie schłodzi i utrzyma względnie niską temperaturę. Jeżeli chcesz przewozić w niej lody lub inne produkty wymagające ujemnej temperatury – wspomniany sprzęt się do tego nie nadaje.

Sprawdź lodówki dostępne w Norauto.

Nowa gama boosterów i prostowników