Letnie porady – insekty na szybie i zderzaku

Podczas letnich wyjazdów zmorą każdego kierowcy jest cmentarzysko insektów na przednim zderzaku i szybie. Ślady po owadach na samochodzie mają nie tylko bezpośredni wpływ na widoczność, ale wpływają też na wygląd naszego auta. Pozostawione na dłuższy czas i wystawione działanie czynników atmosferycznych resztki zaczynają niszczyć powłokę lakierniczą.

Warto zatem poświęcić kilka minut i usunąć ślady insektów z auta. Z pomocą przychodzi cała gama środków dostępnych w naszych Auto Centrach, które wspomagają usuwanie owadów z karoserii. Większość ma formę spray’u, którym należy spryskać zabrudzone elementy, odczekać kilka chwil i zmyć resztki owadów wodą pod ciśnieniem lub gąbką. Płynu można także użyć doraźnie podczas jazdy do oczyszczenia przedniej szyby lub dodając go do zbiornika spryskiwacza.

Powierzchnia spryskiwana preparatem powinna być chłodna i wilgotna. Pod żadnym pozorem nie wycieramy jej za pomocą kuchennego zmywaka, który nieodwracalnie rysuje lakier. Najlepiej użyć do tego specjalnej rękawicy z mikrofibry, ewentualnie gąbki do mycia samochodu lub do usuwania owadów. Resztki płynu należy dokładnie zmyć, ponieważ może on niszczyć powłokę lakierniczą (tak jak i płyn do spryskiwania szyb, który po wielu miesiącach pozostawia odbarwienia w okolicach dysz spryskiwaczy).

Radą na najbardziej uporczywe pozostałości będzie specjalna glinka, która „zbiera” z powierzchni lakieru wszystkie zanieczyszczenia. Miejsca narażone na długotrwały kontakt z pozostałościami owadów i trwale uszkodzone wymagają jednak zastosowania lekko ściernego preparatu lub mechanicznej korekty powłoki. W usuwaniu owadów pomaga nie tylko regularne mycie, ale również zabezpieczenie lakieru warstwą wosku.

Od owadów jeszcze bardziej szkodliwe dla lakieru są ptasie odchody. Warto wozić w bagażniku awaryjny zapas wody z szamponem oraz szmatkę do błyskawicznego usuwania ich z karoserii. Wbrew obiegowej opinii, do zmywania płyn do mycia szyb nie nadaje się odchodów, ponieważ ma nieprzyjazny dla lakieru odczyn i zmywa z niego wosk.

Nowa gama boosterów i prostowników

Archiwum