Do obowiązkowego wyposażenia każdego samochodu w Polsce należy trójkąt ostrzegawczy oraz gaśnica. Podczas policyjnej kontroli możemy zostać poproszeni o wskazanie tych dwóch przedmiotów. Jednak samo posiadanie podstawowych elementów wyposażenia może nie wystarczyć – należy zwrócić uwagę również na termin przydatności do użycia gaśnicy samochodowej. Przeterminowana gaśnica może nam bowiem nastręczyć nie lada trudności.

Z tekstu dowiesz się:

  • Czemu gaśnica i trójkąt ostrzegawczy to podstawowe wyposażenie samochodu?
  • Czy jeżdżąc z przeterminowaną gaśnicą, łamiesz prawo?
  • Czego dotyczą najnowsze zmiany w przepisach prawnych dotyczących gaśnic?
  • Jakie zagrożenia wiążą się z brakiem sprawnej gaśnicy?
  • Kiedy gaśnice zostaną ostatecznie zalegalizowane?

W każdym aucie obowiązkowo musi znaleźć się trójkąt ostrzegawczy, który jest wykorzystywany do oznakowania drogi i uprzedzania innych kierowców o konieczności przymusowego zatrzymania pojazdu. Trójkąt jest stosunkowo tani i łatwo dostępny. Podczas zakupu zwróć jedynie uwagę na to, by posiadał homologację.

Drugim z wymienionych obowiązkowych przedmiotów w samochodzie jest gaśnica. Aby kierowca i podróżujący samochodem mogli się czuć bezpiecznie, musi ona spełniać określone parametry, a także podlegać okresowej legalizacji. Sprawdź, co warto o niej wiedzieć!

Przeterminowana gaśnica zgodna z prawem?

Według danych policji gaśnica powinna znajdować się w aucie w miejscu łatwo dostępnym i widocznym, aby można ją było szybko chwycić – na przykład pod siedzeniem lub w bagażniku. Jej waga powinna wynosić co najmniej kilogram. Na tym wymogi dotyczące gaśnicy się kończą. Do niedawna prawo nie regulowało terminu przydatności urządzenia. Kierowcy mogli jeździć z przeterminowaną, niesprawną gaśnicą bez żadnych konsekwencji. Skutki takich zaniedbań w sytuacji zagrożenia mogą być jednak bardzo poważne.

Zobacz także: Awaria samochodu na drodze – jak postępować?

Zmiany w obowiązujących przepisach dotyczących gaśnic

W związku z zagrożeniem, które niesie ze sobą brak ważnej gaśnicy, posłanka Anna Krupka postanowiła zareagować na istniejącą lukę w przepisach i złożyć apelację do Ministra Infrastruktury i Budownictwa. „Interpelacja w sprawie gaśnicy samochodowej na badaniu technicznym” zakłada regularne sprawdzanie terminu przydatności użycia gaśnicy przez diagnostę samochodowego za pomocą specjalnych naklejek na gaśnicy, pozwalających ustalić, czy dany sprzęt jest jeszcze ważny i zapewnia bezpieczeństwo kierującemu oraz pasażerom pojazdu.

Posłanka Anna Krupka swój pomysł argumentuje tym, że przepisy określały wyłącznie jeden sposób na sprawdzenie, czy dana gaśnica jest jeszcze w dobrym stanie i może służyć zgodnie z założeniem. Tym sposobem była jedynie eksploatacja, czyli niepotrzebne użycie gaśnicy i tym samym zupełne jej wykorzystanie.

Legalizacja gaśnic – co to oznacza dla kierowców?

Proponowana zmiana wymaga regularnej wymiany gaśnicy, co generuje dodatkowe koszty, a brak ważnego urządzenia może się wiązać z ewentualnymi mandatami. Jednak jazda z przeterminowaną, niezdatną do użycia gaśnicą jest niezwykle ryzykowana i niebezpieczna. Zagraża bowiem kierowcy i pasażerom pojazdu.

Warto pomyśleć również o innych konsekwencjach finansowych, które grożą z powodu niesprawnej gaśnicy. W sytuacji wypadku i spowodowanego nim pożaru, gdy wyjdzie na jaw, że nasza gaśnica była przeterminowana, ubezpieczyciel może odmówić wypłaty odszkodowania.

Legalizacja gaśnic – kiedy?

Wciąż nie wiadomo, kiedy i na jakich zasadach legalizacja gaśnic wejdzie w życie, jednak również bez nakazu prawnego powinniśmy regularnie sprawdzać i wymieniać gaśnicę, aby mogła nam służyć w kryzysowych sytuacjach. Dbamy w ten sposób o bezpieczeństwo swoje i naszych pasażerów oraz o nasz samochód.

Zobacz także: Przegrzanie silnika – jak sobie z nim poradzić?

Nowa gama boosterów i prostowników