Łańcuchy śniegowe należą do niezbędnego zimowego wyposażenia samochodu. Są wymagane na górskich odcinkach dróg we wszystkich krajach alpejskich oraz w Polsce. Dlatego przed wyprawą na narty powinniśmy się zaopatrzyć przynajmniej w parę łańcuchów. Dowiedz się, jak dobrać te odpowiednie.

Obecnie oferta łańcuchów jest niezwykle szeroka, a producenci samochodów oferują wśród markowych akcesoriów również łańcuchy przeznaczone konkretnie do danego modelu auta. Jeżeli łańcuchy kupujemy samodzielnie, przed wyborem odpowiednich musimy wziąć pod uwagę wiele czynników, takich jak rodzaj samochodu, częstotliwość użytkowania i rekomendację producenta pojazdu. Przede wszystkim jednak należy określić typ łańcuchów śniegowych, jakich potrzebujemy. Na rynku są dostępne trzy podstawowe typy łańcuchów śniegowych:

  • tradycyjne łańcuchy stalowe,
  • łańcuchy tekstylne (tzw. skarpety śniegowe),
  • łańcuchy typu Spikes Spider (z adapterem na felgę).

Problem pojawia się przy wyborze tradycyjnych łańcuchów diamentowych. Dlatego przygotowaliśmy dla Państwa specjalny konfigurator łańcuchów, który w prosty sposób pozwoli wybrać te dopasowane do samochodu. Wystarczy jedynie w kilku prostych krokach podać rozmiar opony w samochodzie, a program wyświetli egzemplarze pasujące do określonej wielkości koła.

Przyjrzyjmy się bliżej problematyce doboru łańcuchów, aby w razie awaryjnej sytuacji wiedzieć, jakie zakupić.

Dobór łańcuchów śniegowych – na co zwrócić uwagę?

Szczegółowe wytyczne na temat doboru łańcuchów śniegowych do samochodu znajdują się zazwyczaj w instrukcji obsługi pojazdu. Problem z doborem może wynikać z ilości miejsca dostępnego między oponą a nadkolem pojazdu. W przypadku felg o większej średnicy i w samochodach sportowych tego miejsca jest niewiele, dlatego należy dobrać łańcuchy o odpowiedniej wysokości ogniw czy średnicy drutu. Zdarza się, że producent w ogóle zabrania używania tradycyjnych łańcuchów. Wtedy musimy skorzystać z tych tekstylnych. Niestosowanie się do zaleceń producenta może prowadzić do uszkodzenia elementów nadwozia auta. W większości przypadków łańcuchy dobieramy do rozmiaru koła. Łańcuchy mają pewną tolerancję w tym zakresie i jest ona zawsze podana na opakowaniu.

Ważne: kupuj tylko łańcuchy z certyfikatami!

Na co należy zwrócić uwagę podczas zakupu? Warto pamiętać, aby łańcuch miał odpowiednie certyfikaty. To również obowiązek prawny w Austrii czy Norwegii. Instytucje certyfikujące łańcuchy to TÜV oraz Ö-norm.

Jak stosować łańcuchy śniegowe w samochodzie?

Łańcuchy montujemy zawsze na osi napędowej pojazdu. Jeżeli jest to oś tylna, zaleca się również montaż łańcuchów na osi przedniej dla zapewnienia lepszej kontroli nad samochodem. W przypadku aut z napędem 4×4 łańcuchy powinny być założone na przednie i tylne koła.

W razie wątpliwości podczas wyboru łańcuchów śniegowych szczegółowych porad udzielą pracownicy Norauto w serwisach lub on-line za pośrednictwem wygodnego chatu.

Nowa gama boosterów i prostowników