Przed wakacyjnym wyjazdem należy nie tylko przygotować odpowiednio pojazd. Warto również odświeżyć swoje umiejętności poprawnego i bezpiecznego prowadzenia auta, aby przestrzegać zasad kultury jazdy na drodze. Zespół Norauto podpowiada, jak zachowywać się i czego unikać podczas wakacji, na które wybieramy się samochodem.

Z tekstu dowiesz się m.in.:

  • czym jest kultura jazdy na drodze,
  • jak prawidłowo prowadzić auto,
  • jakich zachowań unikać podczas jazdy.

Bezpieczeństwo każdego uczestnika ruchu drogowego jest najważniejszą rzeczą, o której powinniśmy myśleć, wsiadając za kierownicę. Stan samochodu i to, jak go prowadzimy, to kluczowe kwestie dla każdego kierowcy.

Kultura jazdy – co to jest?

Tak samo jak prowadzenia samochodu, kultury na drodze można się nauczyć. A o tym, czy zdamy taki mentalny egzamin, świadczy to, jak poruszamy się po drodze, czy przestrzegamy obowiązujących przepisów, patrzymy na znaki drogowe, uważamy na innych kierowców i pieszych, zachowujemy się bezpiecznie, zrozumiale i adekwatnie do sytuacji na drodze. Warto przyjrzeć się z bliska poszczególnym zasadom tego kodeksu.

Kultura jazdy – jak zachowywać się na drodze?

Pewne zachowania podczas jazdy świadczą o tym, jakimi kierowcami jesteśmy. Prowadząc samochód, musimy pamiętać, aby sposób, w jaki prowadzimy auto, można było określić jako bezpieczny i spokojny, a także spełniający wymogi kultury jazdy na drodze. Wyróżniamy klika głównych zachowań należących do bezpiecznej i eleganckiej jazdy samochodem. Oto one:

  • Zachowanie bezpiecznej odległości 

Przepisy nie regulują jasno, ile dokładnie wynosi bezpieczna odległość. Jednak jako kierowcy jesteśmy zobowiązani obserwować otoczenie i innych uczestników ruchu, a następnie dostosowywać swoje zachowanie do zmieniających się warunków na drodze. Zatem bezpieczna odległość to taka, która umożliwi swobodną jazdę innym kierowcom, pozostawi miejsce na wykonywanie dowolnych manewrów i zapobiegnie niechcianym stłuczkom.

  • „Jazda na suwak” w korku

„Jazda na suwak”, inaczej zwana metodą zamka błyskawicznego, to sposób wpuszczenia samochodów na pas ruchu podczas zwężenia drogi jeden na jeden. Taka metoda ułatwia sprawną jazdę, nie tworzy korków i nie wyprowadza z równowagi żadnego kierowcy czekającego na wpuszczenie go do ruchu. Wybierając się samochodem za granicę, musisz pamiętać, że w niektórych krajach (np. w Niemczech) jest to manewr regulowany w kodeksie drogowym.

  • Dostosowanie prędkości do nakazu

To nie tylko kwestia kultury jazdy, ale przede wszystkim jej bezpieczeństwa. Każdy kierowca zobowiązany jest dostosować tempo jazdy do prędkości wymaganej na drodze. Za łamanie tego przepisu grożą surowe kary finansowe, punkty karne, a nawet konfiskata prawa jazdy.

  • Przestrzeganie przepisów prawa drogowego

Jako kierowcy uczestniczący w ruchu drogowym jesteśmy zmuszeni przestrzegać prawa, które obowiązuje w przestrzeni, w której się poruszamy. Warto pamiętać, że droga nie jest naszą własnością. Jesteśmy jednymi z wielu uczestników ruchu i każdy z nas powinien sprawnie współgrać z innymi.

  • Sygnalizacja manewrów

Jeśli planujesz wykonanie nawet najmniejszego manewru, musisz odpowiednio wcześniej uprzedzić o tym innych kierowców, pieszych oraz rowerzystów. Zapewni to bezpieczeństwo każdego uczestnika ruchu drogowego, pozostawi czas na reakcję i umożliwi sprawną jazdę.

Przeczytaj i poznaj zasady bezpiecznej jazdy po zmroku.

Kultura jazdy na drodze – czego unikać? 

Oprócz zachowań wymaganych na drodze, musimy również pamiętać o tym, aby naszym działaniem nie utrudniać nikomu poruszania się po ulicy. Do takich niepoprawnych zachowań należą m.in.: jazda poboczem, ochlapywanie przechodniów przy szybkim wjechaniu w kałużę, niezatrzymywanie się przed przejściem dla pieszych, wymijanie rowerzystów czy nieprzepuszczanie innych aut.

Pamiętaj, że na drodze wszyscy jesteśmy od siebie zależni. Twoje dobre zachowanie i bezpieczna jazda na pewno pomogą wielu uczestnikom ruchu drogowego i uchronią także Ciebie przed groźnymi wypadkami.

Nowa gama boosterów i prostowników