W 2016 roku w Polsce skradziono 13 542 samochodów. Łupem złodziei padały głównie nowe auta (przede wszystkim marki Audi i Volkswagen), które następnie były rozbierane na części lub – po przebiciu numerów nadwozia – sprzedawane w całości (z reguły za granicami kraju). W jaki sposób najczęściej dochodziło do kradzieży samochodu i jak się przed nią ustrzec? Podpowiadamy.

Liczba kradzieży samochodów w Polsce spada – w 2010 odnotowano aż 70 000 zdarzeń, tymczasem w ostatnich latach liczba ta nie przekroczyła 17 000.

W latach 2010–2017 liczba kradzieży samochodów wyglądała następująco:

wykres-kradzieze

Ze statystyk policji wynika jednak, że wciąż co 39 minut w Polsce dochodzi do tego typu przestępstwa.

Kradzież samochodu – najczęstsze metody

Najczęściej pojazdy są kradzione z ulic, parkingów przy blokach lub niestrzeżonych parkingów osiedlowych. Złodzieje zazwyczaj dostają się do samochodu, wyłamując mechanicznie zamek w drzwiach. Rzadziej wybijają okno lub kradną kluczyki z kieszeni, torby czy mieszkania właściciela. Nowoczesne zabezpieczenia również nie zawsze stanowią skuteczną ochronę przed kradzieżą. Złodzieje mogą bowiem zeskanować sygnał z kluczyka zbliżeniowego lub przechwycić go, w wyniku czego drzwi auta nie zostają zamknięte.

Jak ustrzec się przed kradzieżą samochodu?

Żadna metoda nie daje 100% bezpieczeństwa, warto jednak na różne sposoby zmniejszać ryzyko, że akurat Twój samochód zostanie skradziony. Jak to zrobić?

  1. Nigdy nie zostawiaj otwartych drzwi pojazdu (nawet jeśli wychodzisz z niego na chwilę). Pamiętaj również, by nie kłaść wartościowych przedmiotów (jak nawigacja, torebka, portfel) na wierzchu – stanowią dużą pokusę dla złodzieja.
  2. Pilnuj kluczyków samochodowych – miej je zawsze przy sobie.
  3. Zwracaj uwagę na osoby podejrzanie zachowujące się na parkingach itp. – złodzieje często obserwują konkretne samochody i ich właścicieli.
  4. Zainstaluj dobry autoalarm – najlepiej taki, który wykorzystuje dynamicznie generowany kod (sygnał wysyłany przez pilota za każdym razem jest inny).
  5. Pomyśl o zamontowaniu lokalizatora GPS pozwalającego na bieżąco monitorować, gdzie znajduje się samochód – pozwoli to łatwiej odnaleźć pojazd w razie ewentualnej kradzieży.
  6. Wybieraj parkingi strzeżone lub miejsca objęte monitoringiem. Warto wystrzegać się zostawiania samochodu w nieznanych, przypadkowych punktach.

Pamiętaj również, by nigdy nie zostawiać dokumentów (prawa jazdy, dowodu rejestracyjnego i polisy OC) w samochodzie. W przypadku kradzieży auta ubezpieczyciel wymaga bowiem przekazania kluczyków (lub innych sterowników) oraz dokumentów pojazdu. Brak dokumentów jest więc argumentem to niewypłacenia odszkodowania. Wyjątkiem od tej zasady jest jedynie sytuacja, w której złodziej siłą zmusi kierowcę do oddania samochodu.

Nowa gama boosterów i prostowników