Ekonomiczny tryb jazdy, profesjonalne naprawy w sprawdzonym serwisie samochodowym, regularna kontrola płynów i stanu technicznego pojazdu mogą wydłużyć użyteczność samochodu osobowego. Czy wiesz jednak, że na sprawność auta mają wpływ również kosmetyki samochodowe? Zobacz, których z nich warto używać regularnie.

Szybkie przetarcie karoserii i wnętrza auta z brudu? To nie wystarcza! Aby samochód był czysty i świeży, należy regularnie stosować odpowiednie kosmetyki. Co istotne – preparaty te jednocześnie zabezpieczą poszczególne elementy przed negatywnym wpływem czynników zewnętrznych (wody, piasku itp.)

Kosmetyki do opon i felg

Kosmetyki do opon samochodowych muszą poprawiać wygląd gumy, a jednocześnie powinny wpływać na jej trwałość. Przy wyborze preparatów do opon i felg warto więc wybierać produkty poprawiające stan ogumienia. Do najczęściej wykorzystywanych środków należą:

  • czernidło – zabezpiecza oponę przed starzeniem, pękaniem i zabrudzeniami, a dodatkowo pozostawia na gumie film UV przeciwdziałający płowieniu gumy;
  • żel nabłyszczający – chroni gumę przed pękaniem, a jednocześnie sprawia, że koło błyszczy na drodze jak mokra opona;
  • preparat do felg – umożliwia szybsze usunięcie brudu i osadu powstałych w wyniku zużywania klocków hamulcowych.

Regularne stosowanie kosmetyków do opon i felg pozwala więc nie tylko cieszyć się idealnym wyglądem kół, lecz także przedłuża ich żywotność. Nie jesteś pewien, jak należy używać każdego z preparatów? Dokładną instrukcję znajdziesz na opakowaniu produktu.

Zobacz kosmetyki do opon i felg Norauto >>

Kosmetyki do czyszczenia nadwozia i karoserii

Bez względu na warunki atmosferyczne panujące na trasie karoseria i szyby samochodowe bardzo szybko się brudzą. Na masce i innych elementach nadwozia łatwo pojawia się kurz, błoto, insekty. Raz na dwa lub trzy tygodnie warto więc dokładnie umyć całą karoserię za pomocą szamponu czyszczącego. Możesz do tego użyć gąbki syntetycznej lub specjalnego pistoletu dołączonego do opakowań niektórych środków. Na koniec pamiętaj, żeby po skończonej pracy wytrzeć resztki wody ściereczką z mikrofibry, dzięki której na karoserii nie powstaną zacieki.

Jeśli nie uda Ci się usunąć brudu i zanieczyszczeń z szyb, wykorzystaj specjalną skrobaczkę. Pamiętaj – lepiej nie korzystaj ze zwykłej domowej zmiotki – twarde włosie może porysować szkło, co później będzie utrudniało bezpieczną jazdę.

Warto pomyśleć także o woskowaniu karoserii – zabieg ten nie tylko odświeży jej wygląd, lecz także zabezpieczy przed negatywnym wpływem czynników zewnętrznych. Ważne jednak, by odpowiednio dobrać rodzaj wosku oraz prawidłowo przeprowadzić samo woskowanie.  Zajrzyj do artykułu o woskowaniu samochodu i dowiedz się więcej na ten temat. Pamiętaj również, że jeśli na lakierze samochodowym są widoczne drobne zarysowania, warto najpierw go również wypolerować – sprawdź, jak usunąć rysy z lakieru samochodowego.

Akcesoria do czyszczenia wnętrza

Brudne wnętrze samochodu może zepsuć dobry humor każdego podróżującego autem, natomiast pozbawiona kurzu deska rozdzielcza i szyba pozwalają kierowcy skupić się na drodze. Pamiętaj więc, żeby regularnie – nawet co dwa lub trzy dni – przecierać kokpit chusteczkami. Zwróć jednak uwagę na ich materiał – musi być jak najdelikatniejszy i nie powinien posiadać żadnych szorstkich lub ostrych nitek, te mogłyby przecież porysować wnętrze samochodu.

Podczas sprzątania wnętrza warto zająć się również odkurzaniem dywaników i czyszczeniem foteli. Plamy z tapicerki (klasycznej lub skórzanej) usuniesz za pomocą preparatu, który przyciąga brud, pozostawiając materiał czysty i suchy.

Zobacz kosmetyki do czyszczenia tapicerki Norauto >>

Mycie opon, karoserii i wnętrza samochodu osobowego – wystarczy, że będziesz wykonywał te trzy proste zabiegi pielęgnacyjne, a Twoje auto pozostanie w idealnym stanie. Pamiętaj, że do zachowania sprawności pojazdu są również potrzebne regularne kontrole i wizyty w serwisie. Więcej na ten temat znajdziesz na stronie www.norauto.pl.

 

 

Nowa gama boosterów i prostowników