Lato to czas przyjemnych wyjazdów. Jednak nic tak nie psuje nastroju podróżujących osób, jak stanie w wielokilometrowych korkach. Szczególnie jeśli w aucie są dzieci. Jak ominąć korki na drogach oraz ułatwić sobie podróż, gdy już znajdziemy się w korku? Podpowiadamy!

Z artykułu dowiesz się m.in.:  

  • jak uniknąć stania w korku,
  • jakie aplikacje będą przydatne do planowania podróży,
  • jak spędzić czas w korku, aby się nie nudzić.

Istnieją w Polsce takie trasy, na których w wakacje zawsze tworzą się korki. Zakopianka, autostrady tuż przed bramkami czy trasy do znanych kurortów nadmorskich bardzo często się korkują. Jeśli wybierasz się w te miejsca, warto już przed podróżą przygotować alternatywną trasę lub też uzbroić się w cierpliwość i zadbać o komfortowe warunki jazdy. Możesz także zaufać nowym technologiom.

O co zadbać przed wyjazdem, żeby uniknąć korków?

Odpowiednie przygotowanie się do podróży może okazać się wybawieniem od korków. Czasem wystarczy wyjechać o odpowiedniej porze, np. nieco wcześniej niż inni, aby cieszyć się szybkim przejazdem. Jeśli nie chcesz utknąć w korku, możesz także skorzystać z internetowego planera podróży. Jednym z takich narzędzi jest Emapi. Dzięki niemu możesz sprawdzić, jakie utrudnienia czekają Cię na wybranej trasie, i zaplanować inną, mniej zakorkowaną. System podpowiada, którędy najlepiej dojechać do celu, aby podróż trwała jak najkrócej. Dodatkowo możesz nanosić na mapę punkty, które chcesz odwiedzić po drodze.

Mapa korków w czasie podróży

Jeśli korki zaskoczą Cię już w drodze, również istnieją skuteczne sposoby na ich uniknięcie. Najlepiej sprawdzą się wszelkiego rodzaju aplikacje, które na bieżąco agregują informacje o sytuacji na drogach. Pamiętaj, aby przed podróżą pobrać najbardziej aktualną wersję wybranej aplikacji – tylko wtedy możesz mieć pewność, że zadziała bez zarzutu. Do wyboru jest mnóstwo narzędzi, takich jak np. NaviExpert, Sygic czy TomTom. Pobierają one dane albo przez internet – jeśli działają online, albo dzięki systemowi TMC, czyli drogą radiową. Dane pochodzą zarówno od kierowców oraz flot samochodowych, jak i systemów zliczających pojazdy na drogach.

Bardzo skutecznym, a przy tym darmowym narzędziem, pomagającym uniknąć korków jest aplikacja, którą posiada w swoim smartfonie niemal każdy. Mowa o Mapach Google. Niestety działają one jedynie w trybie online, ale stanowią świetną pomoc dla każdego kierowcy, który ma połączenie z internetem. Mapy Google gromadzą bowiem na bieżąco anonimowe dane, spływające bezpośrednio z każdego smarftona, co sprawia, że informacje o aktualnej sytuacji na drogach są bardzo precyzyjne. Aplikacja zbiera także dane historyczne, dzięki czemu pozwala określić czas dojazdu w dane miejsce o konkretnej porze dnia i umożliwia zaplanowanie trasy. Dodatkowo Mapy Google proponują alternatywne, szybsze trasy dojazdu do wybranego miejsca, a tym samym pomagają uniknąć korków.

W długiej trasie pomocna może być także polska aplikacja Yanosik. Dzięki niej dowiesz się, w których miejscach znajdują się fotoradary, kontrole prędkości czy patrole policyjne. Poinformuje Cię także o wypadkach, które wydarzyły się na drodze, dzięki czemu będziesz mógł uniknąć trasy, na której z pewnością utworzy się korek.

Co robić, jeśli ominięcie korka nie jest możliwe?

Jeśli mimo wszystko nie udało Ci się uniknąć korka w trakcie podróży, zadbaj chociaż o swój komfort. Odpowiednie ustawienie fotela i nawiewów oraz przygotowanie przyjemnej muzyki może sprawić, że stanie w korku będzie dla Ciebie relaksem. Jeśli lubisz bardziej aktywny wypoczynek za kółkiem, przygotuj na podróż interesujący podcast lub wykorzystaj zestaw głośnomówiący i zadzwoń do znajomych. Jeśli natomiast podróżujesz jako pasażer, rozważ zabranie ze sobą książki, czasopisma czy laptopa, na którym można np. obejrzeć film. Podczas rodzinnych wyjazdów idealnie sprawdzą się gry słowne, w których może brać udział każdy podróżujący autem.

Dowiedz się, jak przygotować się do podróży samochodem?

Jeśli zaplanujesz odpowiednio swoją drogę, przygotujesz się do podróży i zaopatrzysz w niezbędne aplikacje, wakacyjny wyjazd z pewnością będzie przyjemnością. Szerokiej drogi!

Nowa gama boosterów i prostowników