Kontrolki w samochodzie a błędy w komputerze samochodowym

Pojawienie się świecącej kontrolki w trakcie jazdy potrafi wywołać u kierowcy niepewność, a nawet strach. Większość użytkowników dróg zna część symboli, ponieważ styka się z nimi na co dzień. Co jednak zrobić w sytuacji, gdy na tablicy wskaźników ukaże się znak, który widzisz po raz pierwszy?

Warto przyjrzeć się temu zagadnieniu, ponieważ współczesne samochody posiadają coraz więcej nowoczesnych rozwiązań, a ich liczba może jedynie wzrosnąć. Sprawdźmy zatem, jak prawidłowo interpretować poszczególne ikony.

Jakie informacje zapisuje komputer samochodowy?

Większość dzisiejszych samochodów posiada wbudowany komputer, który informuje kierowcę o wielu działaniach, wyświetlając ikonki na tablicy wskaźników. Składa się on ze skrzynki, w której znajduje się procesor, pamięć i sterowniki. Rejestracja danych możliwa jest dzięki współpracy komputera ze sterownikiem silnika pojazdu, tak zwanym ECU. System ten przetwarza informacje, takie jak temperatura cieszy chłodzącej, czy ciśnienie i skład paliwa. ECU posiada również dane na temat pracy innych podzespołów, na przykład wtryskiwaczy i elektrozaworów. Zgromadzenie tak przetworzonych informacji pozwala komputerowi ustalić, czy wspomniane układy działają prawidłowo.

Kontrolki w samochodzie

Na tablicy wskaźników może się pojawić nawet do kilkunastu różnych ikonek. Ważne jest zatem, abyś potrafił je szybko rozpoznać i znał ich znaczenie. Najłatwiej rozróżnić je po kolorach.

Ikonki w kolorze zielonym, niebieskim lub żółtym pełnią funkcję informacyjną. W ten sposób samochód przekaże Ci, że zostały włączone światła lub systemy wspomagające jego prowadzenie.

Ikonki w kolorze pomarańczowym pełnią funkcję ostrzegawczą. Z reguły możliwe jest kontynuowanie jazdy po ich wyświetleniu, lecz po jej zakończeniu należy podjąć czynności zmierzające do diagnozy problemu.

Ostatnią grupą są kontrolki w kolorze czerwonym. Ich zapalenie to znak dla kierowcy, że dalsza jazda nie jest możliwa i należy ją natychmiast przerwać. Zignorowanie takiego znaku doprowadzić może do poważnej awarii samochodu, a nawet wypadku. Uszkodzeniu mogły ulec na przykład hamulce.

Co robić, gdy zapaliła się kontrolka?

Wiesz już, że nie każda ikona wymaga natychmiastowej reakcji. Wyświetlenie pomarańczowej może oznaczać jednorazowy błąd, który zarejestrowany został przez czujniki obecne w aucie. Podczas dłuższej podróży warto w takiej sytuacji zjechać na parking, wyłączyć silnik i ponownie go uruchomić. Jeśli ikonka więcej się nie pojawia, nie musisz się nią przejmować, warto jednak wspomnieć o tym fakcie mechanikowi przy okazji najbliższego przeglądu.

Nie powinniśmy jednak bagatelizować sytuacji, w której kontrolka świeci się na stałe, lub gaśnie i powraca. Zdecydowanie warto udać się z takim problem do serwisu. Pamiętaj, że nawet jeśli nie czujesz żadnej różnicy w prowadzeniu pojazdu, lecz ikonka cały czas się świeci, oznacza to jakąś awarię samochodu. Niektóre problemy możemy odczuć dopiero po pewnym czasie (na przykład zwiększone spalanie), może być jednak za późno, aby zapobiec poważniejszy usterkom.

Najczęstszy symbol awarii – check engine

Kontrolkę Check engine posiadają wszystkie nowe samochody, spotkamy ją również w tych kilkunastoletnich. Oznacza ona dosłownie: sprawdź silnik. Mimo swej groźnej nazwy nie zawsze wskazuje na poważny problem. Check engine w rzeczywistości jest całym układem, posiadającym liczne czujniki i na bieżąco rejestrującym pracę samochodu. Każda nieprawidłowość może zatem spowodować pojawienie się ikonki wyświetlaczu Twojego samochodu. Ważne jest zatem, byś wiedział, jak odróżnić błahy problem, od istotnego.

Check engine w kolorze żółtym jest oczywiście ostrzeżeniem, że komputer zarejestrował problem z którymś z układów, mogą to być jednak chwilowe błędy, lub nieprawidłowe wartości przekazane przez jeden z czujników.

Omawiany widok nie zmusza Cię do natychmiastowego przerwania jazdy, jeśli jednak pojawił się na tablicy wskaźników – wskazane jest odwiedzenie mechanika. W starszych samochodach, wyposażonych w najprostsze instalacje gazowe, check engine z reguły stanowi sygnał, że skład mieszanki nie jest prawidłowy, a dalsza jazda doprowadzić może do uszkodzenia silnika.

Check engine w kolorze czerwonym, zapalający się podczas jazdy, oznacza awarię jednego z istotnych układów, lub inną poważną usterkę. Przy takim widoku konieczne jest natychmiastowe przerwanie jazdy, nie tylko ze względu na dobro samochodu, lecz również bezpieczeństwo swoje i innych.

Zapamiętaj też, że opisywany symbol to jedna z kontrolek, które muszą na chwilę zapalić się  po włączeniu zapłonu i zgasnąć po uruchomieniu silnika.

Na czym polega diagnostyka komputerowa?

Największą zaletą badania pojazdów przy użyciu diagnostyki komputerowej jest łatwość i szybkość działania. Pozwala ona zlokalizować usterki i wskazać, czy poszczególne układy działają prawidłowo. Najdroższe urządzenia służące do diagnozy stają się jednak bezwartościowe, jeśli nie obsługuje ich osoba, która potrafi te dane właściwie odczytać. Niezastąpiona jest zatem wiedza doświadczonego mechanika, dla którego sprzęt diagnozujący to jedynie wskazówka, co w samochodzie mogło ulec awarii.

W praktyce diagnostyka wygląda w ten sposób, że do komputera znajdującego się w samochodzie mechanik podłącza urządzenie diagnostyczne wyposażone w specjalny program, a następnie poszukuje usterki. Przeszło 20 lat temu wprowadzono w Europie uniwersalne kodowanie błędów, jednak ich interpretacja zawsze wymaga fachowej wiedzy.

Jako ciekawostkę przytoczymy fakt, że istnieją też urządzenia, które po wpięciu do gniazda OBD połączą się z aplikacją na smartfonie i pozwolą wykryć, a nawet usunąć niektóre błędy. Wydaje się, że nie ma ucieczki od tak dużej cyfryzacji samochodów, co przyniesie nam wiele zalet, ale też potencjalnych problemów.

Kasowanie błędów w samochodzie

Wielu kierowców zastanawia się, czy skasowanie błędów w pojeździe, który nie wykazuje oznak awarii, może być niebezpieczne? Należy zawsze pamiętać, że przyczyn zaświecenia się ostrzegawczych kontrolek

Nowa gama boosterów i prostowników

Archiwum