Kołpaki samochodowe to obowiązkowe dopełnienie felgi stalowej. Nadają pojazdowi ładny i elegancki wygląd. Kołpaki chronią także felgę, elementy zawieszenia koła i wszystkie drobne części, na przykład śrubki, przed zabrudzeniem i uszkodzeniami mechanicznymi. Dlatego zarówno ze względów estetycznych, jak i praktycznych koniecznie należy wyposażyć w nie samochód. Dobór odpowiednich kołpaków do opon samochodowych może jednak nie być taki prosty. Z tego powodu przygotowaliśmy krótki przewodnik o tym, jak prawidłowo dobrać kołpaki samochodowe.

Z tekstu dowiesz się:

  • jakie kołpaki wybrać w zależności od modelu, koloru i charakteru samochodu,
  • czym kierować się podczas zakupu kołpaków samochodowych,
  • jak dbać o kołpaki.

Dobrze dobrane kołpaki mogą zmienić estetykę auta. Dlatego gdy kupujesz odpowiedni model, skup się na dopasowaniu rozmiaru kołpaków do kół pojazdu oraz na tym, jak kolor i kształt kołpaków współgra z modelem Twojego samochodu.

Jakie kołpaki dobrać do auta?

To, na co z pewnością każdy kierowca zwróci uwagę w pierwszej kolejności, to wygląd kołpaków. Będą one stanowiły nieodłączną część samochodu, dlatego powinny się korzystnie prezentować na oponach. Warto dopasować kołpaki do koloru, modelu i typu samochodu, którym jeździmy.

Spośród dostępnych na rynku modeli kołpaków można wybrać takie, które imitują wygląd felgi lub są całkowicie zabudowane. Niektóre idealnie sprawdzą się w sportowych wozach ze względu np. na wyróżniający się kolor. Oryginalne kołkpaki posiadają także wytłoczone logo marki auta, do którego są przeznaczone. Sam design to jednak za mało, by móc zaopatrzyć się w odpowiednie kołpaki. Równie istotne są aspekty techniczne.

Jak wybrać najlepsze kołpaki?

Po wybraniu odpowiadającego Ci modelu kluczowe jest to, aby kołpak pasował do rozmiaru kół samochodowych. Żeby się tego dowiedzieć, należy z opon odczytać odpowiednią wartość określającą średnicę wewnętrzną opony. Jest to ostatnia liczba widoczna w ciągu cyfr i liter na oponie. Jeśli znajduje się tam liczba 13, oznacza to, że kołpaki powinny mieć rozmiar 13 cali, jeśli 14 – to 14 cali, jeśli 15 – to 15 cali itd.

Jeśli nie jesteś pewien, jak zdobyć powyższą informację, przeczytaj artykuł na temat oznaczeń opon letnich.

Kolejnym elementem, na który warto zwrócić uwagę przy wyborze kołpaków, jest sposób ich mocowania. Tu mamy do czynienia z dwoma rodzajami kołpaków:

  • mocowane na wcisk – posiadają metalowy pierścień, który montuje się na tzw. wcisk. Jest to tania, szybka i prosta forma montażu kołpaka. Nie jest to jednak zbyt wytrzymałe mocowanie – to właśnie tego rodzaju kołpaki można znaleźć zgubione na ulicach i poboczach. One też stają się najczęściej łatwym łupem złodziei;
  • mocowane na śruby kół – jeśli inwestujesz w dobrej jakości kołpaki, których nie chcesz zgubić, lepiej zainwestować w droższy, ale pewniejszy sposób mocowania.

Jak dbać o kołpaki?

Aby kołpaki służyły Ci niezawodnie przez długi czas, musisz je prawidłowo pielęgnować. To, w jaki sposób należy to robić, zależy w dużej mierze od materiału, z którego są zrobione. Na rynku dostępne są kołpaki z tworzyw sztucznych, które niestety z zasady są mało wytrzymałe i szybko niszczeją. Znacznie lepiej więc wybrać kołpaki z wyższej jakości materiału np. ABS. Jest on bardziej twardy i odporny na zarysowania, pęknięcia czy odkształcenia. Będzie to więc wybór znacznie trwalszy.

Do mycia zarówno jednych, jak i drugich kołpaków należy użyć standardowego szamponu do karoserii. Możesz myć je gąbką lub szczotką. Ta druga opcja będzie znacznie bardziej skuteczna w sytuacji, gdy Twoje kołpaki mają skomplikowany kształt.

Dowiedz się więcej na temat tego Jak dbać o kołpaki i felgi stalowe?

Zastanawiasz się, gdzie kupić kołpaki? Dobrej jakości akcesoria i części samochodowe możesz zakupić w sklepach stacjonarnych lub sklepie internetowym Norauto. Znajdziesz tam modele kołpaków samochodowych odpowiednie do różnych kół i aut, zróżnicowane pod względem wizualnym. Możesz więc mieć pewność, że szybko znajdziesz to, czego szukasz.

Nowa gama boosterów i prostowników