Koc termoizolacyjny, zwany też kocem ratunkowym lub folią termiczną, to jeden z najważniejszych elementów apteczki samochodowej. Używany jest do ochrony poszkodowanego przed wyziębieniem lub przegrzaniem. W jaki sposób posługiwać się nim, by jak najskuteczniej nieść pomoc?

Czym jest koc termoizolacyjny?

Koc termoizolacyjny to cienka płachta z metalizowanego tworzywa sztucznego. Z jednej strony jest srebrny, z drugiej – złoty. Zajmuje niewiele miejsca – po złożeniu ma wielkość kartki A6. Bez trudu zmieści się więc w każdej apteczce.

Jak używać koca termoizolacyjnego?

Koc termoizolacyjny zmniejsza ryzyko wychłodzenia lub przegrzania organizmu. Dzięki niemu poszkodowany może utrzymać stałą temperaturę ciała. Najczęściej koc ten stosowany jest w ratownictwie, podczas udzielania pomocy osobom poszkodowanym w wypadkach komunikacyjnych, będącym pod wpływem alkoholu albo narażonym na działanie bardzo niskich lub wysokich temperatur.
W zależności od potrzeby, koca termoizolacyjnego używać można na dwa sposoby:

• w celu ochrony przed wyziębieniem – poszkodowanego należy przykryć kocem termoizolacyjnym tak, by srebrna strona folii przylegała do ciała, a złota skierowana była na zewnątrz. Złota metalizacja pochłania bowiem promienie słoneczne i przekazuje je do wewnątrz.
• W celu ochrony przed przegrzaniem – koc termoizolacyjny powinien przylegać do ciała poszkodowanego stroną w kolorze złotym. Srebrna metalizacja odbija ciepło i nie pozwala mu wniknąć do środka.

Należy zawsze pamiętać, by poszkodowany był owinięty folią w całości – także od spodu. Przykrywanie go tak jak zwykłym kocem mija się z celem – bardzo ważna jest bowiem izolacja od podłoża.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat bezpieczeństwa, zajrzyj do naszego artykułu o apteczce samochodowej i jej wyposażeniu.

Nowa gama boosterów i prostowników