W okresie letnim wysoka temperatura sprawia, że chętniej korzystasz z klimatyzacji. Czy wiesz, jak poprawnie używać jej podczas podróży? Podpowiadamy krok po kroku, jak używać klimatyzacji samochodowej i jak efektywnie schłodzić powietrze we wnętrzu.

Kiedy temperatura powietrza osiąga 30 stopni Celsjusza, we wnętrzu zaparkowanego na słońcu auta już po godzinie może być dwukrotnie wyższa. Nie jest to ani bezpieczne dla zdrowia, ani komfortowe. Na szczęście aż w 80% nowych samochodów montuje się obecnie klimatyzację, która pozwala na znaczne poprawienie warunków podróży. Jak jej używać, by w pełni wykorzystać jej możliwości?

  1. Przewietrz wnętrze samochodu

Jeśli chcesz użyć klimatyzacji samochodowej, a tym samym szybko i efektywnie obniżyć temperaturę we wnętrzu zaparkowanego auta, najpierw uchyl okna lub drzwi. Dzięki temu po kilku minutach temperatura w aucie zrówna się z temperaturą powietrza, a klimatyzacji szybciej schłodzi wnętrze pojazdu.

  1. Stopniowo schładzaj wnętrze za pomocą klimatyzacji samochodowej

Jeśli posiadasz klimatyzację manualną, włącz ją na pierwszy bieg i stopniowo schładzaj powietrze we wnętrzu samochodu. To bardzo ważne, ponieważ ustawienie klimatyzacji samochodowej od razu na najwyższy bieg nie będzie efektywniejsze, a pogorszy pracę nierozgrzanego silnika. Ponadto, kierowanie mocnego nadmuchu zimnego powietrza jest szkodliwe dla górnych dróg oddechowych. Przeziębienie się we własnym samochodzie to z pewnością ostatnia rzecz, jakiej chcesz doświadczyć.

W przypadku klimatyzacji automatycznej należy ustawić docelową temperaturę na 20-23 stopnie Celsjusza. To właśnie ten przedział zapewnia komfort podróży.

  1. Wyłącz klimatyzację samochodową przed wyjściem z auta

Kilkugodzinna podróż w klimatyzowanym samochodzie z pewnością jest komfortowa, ale warto pamiętać o tym, aby zachować rozwagę. O ile klimatyzacja automatyczna stale utrzymuje odpowiedni zakres temperatury, o tyle klimatyzacja manualna nieprzerwanie nadmuchuje zimne powietrze. W takim przypadku należy kontrolować jej działanie i podczas wielogodzinnej podróży regularnie wyłączać układ na kilka minut. Zalecamy, aby – niezależnie od posiadanego typu klimatyzacji samochodowej – wyłączyć ją na kilka minut przed planowanym opuszczeniem samochodu. Dzięki temu zmiana temperatury otoczenia będzie mniej odczuwalna, a zatem bezpieczniejsza dla organizmu.

Dowiedz się także z bloga Norauto, jak najskuteczniej zadbać o układ klimatyzacji i wentylacji.

Umów się na dezynfekcję układu klimatyzacji w Norauto.

Nowa gama boosterów i prostowników