Klimatyzacja samochodowa należy obecnie do standardowego wyposażenia i jest montowana w 80% nowych aut. Zapewnia pasażerom komfort termiczny oraz zapobiega parowaniu szyb. Jak ją eksploatować, by poprawnie działała przez lata?

Klimatyzacja samochodowa pełni dwie podstawowe funkcje – dostarcza do wnętrza auta schłodzone powietrze oraz je osusza. Jej działanie jest takie samo niezależnie od rodzaju instalacji. Można wyróżnić:

  • klimatyzację automatyczną – system zachowuje we wnętrzu samochodu ustaloną temperaturę;
  • ręczną – trzeba regulować temperaturę samodzielnie przy pomocy pokrętła nawiewu;
  • jednostrefową – cała kabina jest traktowana jak jedna przestrzeń o takim samym poziomie chłodzenia;
  • wielostrefową – pasażerowie i kierowca mogą niezależnie ustawić dla siebie optymalną temperaturę.

Jak działa klimatyzacja samochodowa?

Proces chłodzenia wnętrza samochodu przebiega w dość skomplikowany sposób i składa się z kilku kroków. Temperatura powietrza jest obniżana przez czynnik chłodzący, krążący w układzie klimatyzacji. Na rynku są dostępne 3 podstawowe odmiany substancji chłodzącej:

  • R-134 – czynnik stosowany w samochodach, które były homologowane do 2015 roku;
  • R-744 – obecnie jest w trakcie testów laboratoryjnych, uważany za bardziej ekologiczny;
  • HFO-1234yf – stosowany w autach homologowanych po 2015 roku, przez niektórych ekspertów uważany za toksyczny.

Podstawowy mechanizm chłodzenia polega na cyklicznej zmianie stanu skupienia czynnika. Pierwszym etapem jest przejście z postaci ciekłej do gazowej, co skutkuje silnym schłodzeniem substancji. Zimny gaz trafia do parownika, który oddaje niską temperaturę do kanałów wentylacji pojazdu. Następnie czynnik zostaje skroplony i cały cykl się powtarza.

Jak dbać o klimatyzację samochodową?

Korzystanie z klimatyzacji nie jest skomplikowane. Warto jednak stosować się do kilku podstawowych zasad i zadbać o ten element wyposażenia auta:

  1. Przed rozpoczęciem jazdy w lecie najpierw przewietrz wnętrze samochodu. Wymiana rozgrzanego powietrza na chłodniejsze z zewnątrz sprawi, że klimatyzacja będzie pracować wydajniej i płynniej.
  2. Regularnie używaj klimatyzacji samochodowej – nawet zimą np. do odparowywania szyb. Układ jest smarowany olejem, chroniącym poszczególne elementy przed korozją i negatywnymi skutkami tarcia. Po długim okresie bezczynności, przy pierwszym uruchomieniu olej początkowo nie zostaje rozprowadzony równomiernie i klimatyzacja może się zatrzeć. Jeśli więc nie chcesz korzystać z niej zimą podczas jazdy – uruchamiaj ją na kwadrans minimum raz w tygodniu.
  3. Dokonuj regularnych przeglądów i napraw. Sprawdzaj szczelność przewodów i ciśnienie w układzie oraz dezynfekuj klimatyzację przynajmniej raz w roku. Koszt podstawowego serwisowania to 100–200 złotych. Naprawa poważnej usterki, spowodowanej przez zaniedbanie, to już wydatek rzędu kilku tysięcy złotych.

Najczęstsze awarie klimatyzacji samochodowej

Najczęstszym problemem jest nieprzyjemny zapach wydobywający się z kanału wentylacji. Świadczy to o obecności bakterii lub zarodników grzybów, które mogą powodować alergie, a nawet zapalenie płuc. Aby uchronić się przed awarią klimatyzacji samochodowej, konieczne okazuje się regularne odkażanie nawiewu oraz wymienianie filtra kabinowego. Najlepiej wykonywać te czynności co roku, przed okresem wakacyjnym, kiedy klimatyzacja jest użytkowana szczególnie intensywnie.

Jeśli jednak układ nie uruchamia się, nie chłodzi lub działa mało wydajnie – może to świadczyć o niskim poziomie czynnika. Niedobór wynika najczęściej z nieszczelności układu spowodowanego korozją lub uszkodzeniami mechanicznymi (takimi jak awaria skraplacza czy pęknięcie przewodów), a także z zaniedbań serwisowych.

Serwis klimatyzacji samochodowej należy przeprowadzać raz w roku, a w razie konieczności uzupełnić czynnik chłodzący. Jego brak w oczywisty sposób uniemożliwia prawidłowe działanie układu.

Pamiętaj, że serwisowanie powinno być wykonywane wyłącznie w wyspecjalizowanych punktach. Układ klimatyzacji jest tak skomplikowany, że nie dysponując odpowiednią wiedzą, łatwo go uszkodzić lub nieprawidłowo wykonać konserwację, co będzie prowadzić do dalszych usterek.

Umów się na dezynfekcję układu klimatyzacji Norauto.

Nowa gama boosterów i prostowników