Korzystanie z klimatyzacji latem jest dla kierowców czymś naturalnym. Chłodne powietrze zdecydowanie poprawia wówczas komfort jazdy. Jednak zimą klimatyzacja również może być przydatna – wyjaśniamy, dlaczego.

W sezonie jesienno-zimowym kierowcy często nie uruchamiają klimatyzacji przez kilka miesięcy, często przez chęć zmniejszenia zużycia paliwa. Tymczasem klimatyzacja samochodowa zimą może być bardzo przydatna. Pomaga bowiem utrzymać dobry stan techniczny auta i jest bardzo skuteczna w walce z zaparowanymi szybami.

Jak używać klimatyzacji w samochodzie zimą? Odparuj szyby za pomocą klimatyzacji

Zaparowane szyby to zmora niejednego kierowcy. Duża wilgotność powietrza, niska temperatura na zewnątrz i wyższa wewnątrz auta sprawiają, że szyby parują bardzo często. Przez to kierowcy mają ograniczoną widoczność, co naraża ich oraz innych uczestników ruchu drogowego na duże niebezpieczeństwo. . Kierowcy próbują radzić sobie z tym na wiele sposobów – wycierając szyby gąbką czy też włączając ogrzewanie skierowane na szybę, aby ta odparowała szybciej.

Jednak najlepszym rozwiązaniem jest wykorzystanie w tym celu właśnie klimatyzacji. Przy ciepłym nawiewie włączenie klimatyzacji sprawi, że powietrze będzie nie tylko ogrzewane, ale też osuszane. Dzięki temu szybciej i skuteczniej można pozbyć się wilgoci w aucie i odparować szyby.

Sprawdź też: Parujące szyby w samochodzie – jak sobie z nimi radzić?

Klimatyzacja samochodowa zimą – konserwacja układu chłodzącego

Za uruchamianiem klimatyzacji podczas ujemnych temperatur przemawia jeszcze jeden ważny argument. Czynnik chłodzący w układzie klimatyzacji jest jednocześnie nośnikiem oleju dla sprężarki, która jest motorem napędowym klimatyzacji.  Korzystanie z klimatyzacji przez cały rok sprawia, że sprężarka będzie działała prawidłowo. W przeciwnym razie mogą na niej powstawać rysy, a opiłki będą powoli niszczyć układ chłodzący. Naprawa bądź wymiana sprężarki to zaś wydatek mogący przekroczyć kilka tysięcy złotych.

Warto więc przeciwdziałać zepsuciu klimatyzacji. W tym celu wystarczy przynajmniej raz w tygodniu na kilkanaście minut włączyć klimatyzację, aby regularnie konserwować cały układ. Jest to zalecane nawet w nowych autach, w których działa mechanizm sprawiający, że sprężarka obraca się nawet przy wyłączonej klimatyzacji. Jednak dopiero wtedy, gdy klimatyzacja zostaje włączona, czynnik jest tłoczony pod ciśnieniem i konserwuje w ten sposób układ.

Klimatyzacja samochodowa – dbaj o nią przez cały rok

Dobrze mieć jednak na uwadze, że czynnika chłodzącego ubywa z roku na rok nawet o 10–15%. Dlatego aby zadbać o prawidłowe działanie klimatyzacji, należy regularnie napełniać klimatyzację i dwa razy do roku dokonywać jej przeglądu. Warto pamiętać o tym przed sezonem letnim, kiedy klimatyzacja jest najbardziej eksploatowana, oraz przed sezonem zimowym, by zabezpieczyć ją na czas chłodnych miesięcy.  Brak odpowiednich napraw może doprowadzić do zniszczenia sprężarki oraz zatarcia kompresora.

Dodatkowo odpowiednia dbałość i oczyszczanie wentylacji w pojeździe sprawi, że nie będą tworzyć się w niej grzyby i pleśń. Szczególnie warto zadbać o regularną wymianę filtra kabinowego z aktywnym filtrem węglowym. Zdecydowanie poprawia to komfort jazdy, zwłaszcza u kierowców zmagających się z alergiami.

Co zrobić, gdy klimatyzacja zimą nie działa?

Niektórzy producenci samochodów montują specjalny mechanizm uniemożliwiający uruchomienie klimatyzacji w temperaturze poniżej 5°C zapobiegający oblodzeniu parownika. W takich warunkach warto nagrzać wnętrze samochodu przy zamkniętym obiegu powietrza, a następnie uruchomić klimatyzację. Dzięki temu zadbasz o sprawność klimatyzacji samochodu, a latem klimatyzacja będzie działać bez zarzutu.

Zobacz także: Klimatyzacja samochodowa – jak działa i jak o nią dbać?

Nowa gama boosterów i prostowników