Kiedy zmienić opony na zimowe?

Kiedy zmienić opony na zimowe?

Wybór odpowiedniego terminu wymiany opon na zimowe przysparza kierowcom wielu problemów. Zbyt długa jazda na oponach letnich znacząco obniża bezpieczeństwo, ale za wczesna przesiadka na „zimówki” nie będzie wcale najlepszym rozwiązaniem. Kiedy zatem wypada najlepsza pora na wizytę u wulkanizatora?  

Pytanie o najodpowiedniejszy termin wymiany opon na zimowe co roku powraca jak bumerang. Problem istnieje, ponieważ w Polsce nie ma prawnego obowiązku sezonowej zmiany ogumienia, a tym samym nikt odgórnie nie określa terminu, do którego powinniśmy założyć opony zimowe. Właściciele samochodów są zdani na własną ocenę sytuacji i zdrowy rozsądek. Badanie przeprowadzone na zlecenie Polskiego Związku Przemysłu Oponiarskiego pokazuje, że ponad 90 proc. polskich kierowców deklaruje sezonową wymianę ogumienia, a jednocześnie większość nie jest do końca pewna, kiedy właściwie powinna to zrobić.

Dlaczego odpowiedni termin wymiany opon jest tak istotny?

Obecnie opony muszą nadążać za rozwojem motoryzacji i nieustannym wzrostem mocy oraz osiągów aut. Z tego powodu modele są coraz bardziej wyspecjalizowane, a jednocześnie coraz mniej uniwersalne. O ile jeszcze 30 lat temu jeden komplet opon w przypadku Poloneza czy Fiata 156p sprawdzał się przez cały rok, o tyle dzisiaj taka możliwość nie istnieje.

Opona będzie oferować optymalny poziom bezpieczeństwa jedynie w warunkach, do których została zaprojektowana. Chodzi tu przede wszystkim o zakres temperatury otoczenia. Im mniej odpowiedni dla danego typu opony, tym gorsze właściwości ogumienia. Właśnie dlatego tak istotny jest dobór odpowiedniego terminu na zamianę opon z letnich na zimowe (i na odwrót). Zbyt późna lub zbyt wczesna wymiana sprawi, że nasze opony nie zagwarantują nam optymalnego bezpieczeństwa. Dlaczego tak się dzieje?

Właściwości opon a poziom bezpieczeństwa

Gumowa mieszanka opon zimowych ma w składzie znacznie więcej krzemionki w porównaniu z mieszanką opon letnich. W „zimówkach” stosuje się ponadto więcej kauczuku naturalnego oraz dodatki olejów roślinnych. Te składniki sprawiają, że w niskich temperaturach panujących zimą w Europie opony zimowe zachowują większą elastyczność w porównaniu z letnimi – są po prostu bardziej miękkie, nawet jeśli termometry wskazują -20 stopni Celsjusza. W takich warunkach opona letnia staje się zbyt twarda i przestaje oferować odpowiedni poziom przyczepności.

Znaczące różnice występują również w samej konstrukcji bieżnika. Ten w oponie zimowej jest głębszy, dlatego lepiej się zmaga z błotem pośniegowym i śniegiem. Przede wszystkim jednak ma gęstą sieć drobnych nacięć zwanych lamelami. Dzięki nim opona zimowa zapewnia znaczenie lepszą trakcję na śniegu.

Kiedy wymienić opony na zimowe?

Eksperci Norauto oraz przedstawiciele koncernów oponiarskich zalecają wymianę opon na zimowe, kiedy średnia dobowa temperatura spadnie poniżej 7 stopni Celsjusza. To oznacza, że pod koniec września powinniśmy zacząć uważniej śledzić prognozy pogody. Pierwsze przymrozki w nocy mogą być wystarczającą przesłanką, by udać się do wulkanizatora.

Z wymianą opon na zimowe w żadnym wypadku nie należy zwlekać do opadów pierwszego śniegu. To błąd, który często popełniają kierowcy. Warto zaznaczyć, że współczesne opony zimowe są uniwersalne, a więc zapewniają dobrą przyczepność i krótką drogę hamowania w niskich temperaturach przede wszystkim na suchym i mokrym asfalcie, a nie tylko na śniegu i lodzie. Lepiej zatem zaryzykować wcześniejsze założenie „zimówek” niż czekać z tym do pierwszych oznak zimy.

Nowa gama boosterów i prostowników

Archiwum