Polscy kierowcy coraz bardziej świadomie podchodzą do zagadnień związanych z bezpieczeństwem jazdy, w tym do kwestii sezonowej wymiany opon. Nadal jednak krążą mylne opinie dotyczące tego, kiedy wymienić opony na letnie, a kiedy na zimowe.

Jazda na oponach dostosowanych do pory roku i panujących warunków atmosferycznych to najbardziej optymalne rozwiązanie nie tylko ze względu na bezpieczeństwo, lecz także ekonomię. Liczne testy dowodzą, że opony zimowe zbudowane z miękkiej mieszanki gumowej przy wyższych temperaturach panujących latem w naszej strefie klimatycznej generują większe opory toczenia oraz szybciej się zużywają. Wydłuża się również droga hamowania, a trakcja na suchym i rozgrzanym asfalcie pozostawia wiele do życzenia. Natomiast zimą opony letnie przy niskich temperaturach stają się zbyt twarde, żeby zagwarantować dobrą przyczepność, i całkowicie kapitulują nawet na cienkiej warstwie śniegu. Z powyższych względów dobór odpowiedniego momentu wymiany opon z zimowych na letnie i z letnich na zimowe jest niezwykle istotny.

Kiedy wymienić opony na letnie?

Zgodnie z zaleceniami ekspertów z koncernów oponiarskich opony powinniśmy wymienić na letnie, kiedy średnia dobowa temperatura przekracza 7 stopni Celsjusza. Tę wartość uznaje się za graniczną temperaturę, przy której opony zimowe w optymalny sposób spełniają swoją funkcję. W praktyce oznacza to, że opony na letnie powinniśmy wymienić, kiedy ustaną nocne przymrozki, a temperatura w trakcie dnia będzie przekraczać 10 stopni Celsjusza. Pamiętajmy jednak, aby zbyt pochopnie nie udać się do serwisu wulkanizacyjnego. Pogoda lubi płatać figle – poczekajmy, aż temperatura się ustabilizuje, obserwujmy prognozy w tym przejściowym okresie i wymieńmy opony dopiero, kiedy zyskamy pewność, że zima już nie powróci. Z pewnością bezpieczniejsza będzie nieco zbyt długa jazda na oponach zimowych niż dopuszczenie, aby nawrót zimy zaskoczył nas na oponach letnich.

Kiedy wymienić opony na zimowe?

Jednym z podstawowych błędów kierowców w Polsce przy wymianie opon na zimowe jest zwlekanie z tym do opadów pierwszego śniegu. Jeżeli śnieg zastanie nas jeszcze na oponach letnich, oznacza to, że spóźniliśmy się z wymianą. Analogicznie, jak w przypadku opon letnich, te zimowe powinniśmy założyć, kiedy średnia dobowa temperatura spadnie poniżej 7 stopni Celsjusza. W praktyce oczywiście trudno śledzić rozkład temperatur w ciągu dnia, ale kiedy nastaną już pierwsze nocne przymrozki, a temperatura w trakcie dnia będzie niższa niż 10 stopni, powinniśmy pomyśleć o wizycie w serwisie wulkanizacyjnym. Z pewnością opony na zimowe lepiej wymienić wcześniej niż zwlekać z tym i dać się zaskoczyć opadom śniegu.

Przeczytaj także rady Norauto, jak właściwie zadbać o opony

Gdzie najlepiej wymienić opony?

Serwisy samochodowe Norauto oferują pełną gamę usług związanych z obsługą wulkanizacyjną samochodu. To najlepsze miejsce na sezonową wymianę opon. Możemy skorzystać z fachowego doradztwa przy wyborze nowych opon – pracownik serwisu oceni kondycję ogumienia oraz śrub czy oczyści piasty kół. Specjaliści w Norauto są odpowiednio przeszkoleni oraz dysponują nowoczesnym sprzętem. Norauto zaoferuje również usługę profesjonalnego przechowania opon, co zwolni nas z konieczności transportu nieużywanego kompletu i szukania dla niego odpowiedniego miejsca w garażu czy domu.

Dowiedz się również, jak dobrać felgi na zimę

Sprawdź ofertę opon letnich i zimowych w Norauto.

Nowa gama boosterów i prostowników