Kiedy warto wykonać przegląd samochodu?

Bezpieczna eksploatacja samochodu

Bezpieczny samochód to sprawny samochód, dlatego należy regularnie kontrolować podzespoły, które mają bezpośredni wpływ na bezpieczeństwo jazdy. Kiedy i co warto sprawdzić, aby auto nie sprawiało niespodzianek podczas eksploatacji?

Wielu kierowców unika wizyt w serwisie samochodowym, ponieważ wychodzą z założenia, że jeśli auto nie sprawia kłopotów, to nie warto tracić czasu i pieniędzy na mechanika. Tymczasem szybkie zdiagnozowanie usterki, a właściwie jej początków może zaoszczędzić kłopotów w przyszłości. Dlatego zalecamy, aby dwa razy do roku przeprowadzić przegląd techniczny samochodu w serwisie np. przed rozpoczęciem sezonu jesienno-zimowego i wiosenno-letniego.

W ten sposób nie tylko zweryfikujemy auto po sezonie, lecz także przygotujemy do nadchodzącego. Różnice w warunkach atmosferycznych sprawiają, że auto wymaga odpowiedniego przystosowania np. wymiany opon lub płynu chłodniczego.

Co i dlaczego sprawdzić w samochodzie?

Możemy wyróżnić sześć punktów kontrolnych, które warto sprawdzić, aby samochód nie sprawiał niespodzianek podczas eksploatacji. Przed każdym sezonem zweryfikuj:

  1. Opony – pamiętaj, że liczy się nie tylko wysokość bieżnika (nie niższy niż 1,6 mm), lecz także rodzaj opon. W zależności od pory roku należy stosować ogumienie dostosowane do sezonu zimowego lub letniego. Opony zimowe zakładamy, kiedy średnia dobowa temperatura otoczenia utrzymuje się poniżej +7 stopni Celsjusza (zazwyczaj okres od października do marca), a letnie, kiedy temperatura przekracza tę wartość (zazwyczaj okres od kwietnia do września). Dlaczego? Ponieważ mieszanka gum zastosowanych do produkcji opon letnich i zimowych jest różna, co sprawia, że ogumienie zachowuje swoje właściwości tylko w określonym przedziale temperatury. Równie istotna okazuje się rzeźba bieżnika – bardziej agresywna w przypadku opon zimowych, aby lepiej odprowadzać wodę i błoto pośniegowe oraz zachować przyczepność na lodzie. Rzeźba bieżnika opon letnich została przystosowana do zapewnienia optymalnej przyczepności na suchym asfalcie.
  1. Światła – w naszym kraju jazda z włączonymi światłami mijania jest obowiązkowa przez cały rok. Pamiętaj jednak, że to w warunkach ograniczonej widoczności oraz po zmroku (w okresie jesienno-zimowym zmrok zapada szybciej) sprawność oświetlenia jest szczególnie ważna. Oświetlenie zewnętrzne nie tylko ułatwia dostrzeżenie przeszkody na drodze, lecz także sprawia, że pojazd, który prowadzimy, jest bardziej widoczny dla innych, a więc poprawia bezpieczeństwo. Pamiętaj o tym, że po każdorazowej wymianie żarówek świateł drogowych – warto skontrolować ich ustawienia. W innym przypadku snop światła może padać nieprawidłowo i np. oślepiać kierowców z naprzeciwka.
  1. Wycieraczki – mają wpływ na bezpieczeństwo i komfort jazdy samochodem, ponieważ zapewniają odpowiednią widoczność podczas opadów deszczu lub śniegu. Muszą być sprawne, gdyż zużyte wycieraczki mogą niedokładnie odprowadzać wodę, a także rozmazywać zanieczyszczenia na powierzchni szyby. Warto kontrolować i wymieniać wycieraczki po każdym sezonie, ponieważ zarówno niska temperatura zimą (przymarzanie piór wycieraczek do szyby), jak i wysoka temperatura latem (twardnienie gumy wycieraczek) działają szkodliwie na ich stan techniczny.
  1. Poziom oleju – olej silnikowy smaruje i redukuje tarcie, ale także chroni silnik przed przegrzaniem. Pamiętaj, że właściwości oleju są uzależnione od jego zużycia oraz poziomu w silniku. Z tego powodu większość producentów samochodów zaleca, by wymieniać olej silnikowy co rok lub po przejechaniu dystansu 15 000–20 000 km. Równie ważne jest kontrolowanie poziomu oleju, gdyż duże zużycie może oznaczać awarię silnika lub prowadzić do poważnych uszkodzeń np. zatarcia.
  1. Poziom płynu hamulcowego – płyn hamulcowy jest niezbędny, aby układ hamulcowy działał właściwie, ponieważ reguluje ciśnienie w układzie. O ile do wymiany klocków i tarcz hamulcowych jesteśmy przyzwyczajeni, o tyle zapominamy o skontrolowaniu stanu płynu hamulcowego. Jego niewłaściwy poziom lub zużycie eksploatacyjne może doprowadzić do awarii hamulców.
  1. Poziom płynu chłodniczego – płyn chłodniczy reguluje proces chłodzenia silnika, ponieważ przepływa przez układ chłodzenia i obniża temperaturę, którą generuje jednostka napędowa. Odpowiedni poziom płynu ma znaczenie zarówno latem, jak i zimą, gdyż jego niedostatek może doprowadzić do przegrzania silnika. Natomiast nadmiar płynu bywa przyczyną rozszczelnienia układu chłodzenia np. węży lub chłodnicy (rozgrzany płyn zwiększa swoją objętość).

W Norauto dajemy Ci możliwość przeglądu wszystkich wymienionych punktów kontrolnych gratis. O szczegóły pytaj w punktach Norauto lub na stronie internetowej.

Nowa gama boosterów i prostowników

Archiwum