Zatrzymanie prawa jazdy przez policję jeszcze nie oznacza utraty uprawnień do prowadzenia pojazdów mechanicznych. Kierowcę tych uprawnień może pozbawić jedynie sąd lub prokurator. Długość zakazu określa, czy ukarany będzie musiał zdać ponownie egzamin na prawo jazdy. Zobacz, w jakich sytuacjach można stracić dokumenty!

Polskie prawo określa kilka konkretnych przypadków, w których może dojść do zatrzymania prawa jazdy przez policję. Każdy funkcjonariusz ma jednak prawo zatrzymać prawo jazdy, kiedy stwierdzi, że kierowca stwarza zagrożenie na drodze. Czy od razu wiąże się to z koniecznością ponownego zdawania egzaminu na prawo jazdy? Niekoniecznie – to sąd, na drodze dalszego postępowania, interpretuje zawinienie i określa długość kary lub od razu kieruje karanego na egzamin na prawo jazdy.

Zatrzymanie prawa jazdy przez policję – w jakich sytuacjach?

Polskie prawo określa kilka sytuacji, w których policjant bezwzględnie powinien zarekwirować prawo jazdy. Co więcej – ostatnie poprawki pozwalają funkcjonariuszom odebrać dokument, nawet gdy kierowca nie posiada go fizycznie przy sobie (wcześniej stanowiło to lukę w prawie). Policjant wysyła stosowne powiadomienie do odpowiedniego starostwa. Następnie po wydaniu decyzji przez starostwo informacja o zawieszeniu prawa jazdy pojawia się w systemie policyjnym.

Zobacz, kiedy funkcjonariusz policji może zatrzymać Twoje prawo jazdy – oto przykłady wykroczeń uwzględnionych w przepisach:

  • przekroczenie prędkości o ponad 50 km/h w terenie zabudowanym;
  • przewożenie pasażerów w liczbie przekraczającej liczbę miejsc, którą określa dowód rejestracyjny pojazdu;
  • przekroczenie limitu 24 punktów karnych, a w przypadku osób, które posiadają prawo jazdy krócej niż rok – 20 punktów karnych;
  • jazda pod wpływem alkoholu lub innych używek;
  • spowodowanie wypadku ze skutkiem śmiertelnym.

Zatrzymanie prawa jazdy a ponowne zdawanie egzaminu państwowego

Jeżeli przekroczysz limit 24 punktów karnych, czeka Cię ponowne zdawanie egzaminu na prawo jazdy. Limit punktów jest niższy dla osób, które posiadają prawo jazdy krócej niż rok – trafiają oni ponownie do szkoły jazdy po wyczerpaniu 20 punktów.

Inne przypadki nie są jednak tak jasne i wszystko zależy od orzeczenia sądu w toku dalszego postępowania. Niekiedy sędzia po analizie sprawy może stwierdzić, że kierowca potrzebuje doszkolenia, a niekiedy zawiesi dokument na dłuższy okres. Osoba, której prawo jazdy zostało zatrzymane na ponad rok, też musi ponownie zdawać egzamin na prawo jazdy, by móc wrócić do ruchu drogowego.

Tak długiej kary można spodziewać się w przypadku wykroczeń i przestępstw, np. jazdy po spożyciu alkoholu lub po doprowadzeniu do poważnej kolizji – ale nie jest wykluczone, że sąd surowo oceni także mniejsze wykroczenia.

Zatrzymanie prawa jazdy przez policję za punkty – nowe przepisy od czerwca 2018!

Utrata całej puli punktów to zmora kierowców, którzy jeżdżą bardzo dużo i z tego powodu częściej trafiają na radary lub patrole policji. Zatrzymanie prawa jazdy i ponowny egzamin to bardzo dotkliwa kara. Prawo to zostanie jednak złagodzone: kierowcy będą mieli możliwość uzupełniania punktów.

Uczestnicy ruchu drogowego, którzy szybko tracą punkty, będą mogli poprawić styl swojej jazdy na specjalnym szkoleniu. Udział w szkoleniu jest tańszy od kursu prawa jazdy i pozwala zyskać 6 dodatkowych punktów.

Kurs to szansa dla kierowców, którzy chcą wypracować dodatkowe punkty przed przekroczeniem limitu. Szkolenie będzie także obowiązkowe dla osób skierowanych na naukę przez sąd. Kierowca utraci prawo jazdy dopiero wówczas, kiedy nie zgłosi się na taki kurs w ciągu 30 dni od dnia doręczenia decyzji administracyjnej.

 

Zobacz również:

Nowe przepisy – co czeka kierowców w 2018 roku?

9 kultowych samochodów, które zmieniły oblicze motoryzacji

Poduszki powietrzne – jak działają?

Nowa gama boosterów i prostowników