Majówka to idealny moment na wyjazd poza miasto. Najwygodniejszą formą transportu na upragniony odpoczynek będzie Twój samochód, nawet jeśli planujesz aktywny wypad z rowerem w roli głównej czy rodzinną przygodę na kempingu. Zanim jednak wyruszysz w drogę, musisz zadbać o właściwe zabezpieczenie przewożonych sprzętów oraz zgodne z prawem poruszanie się po drodze.

Z artykułu dowiesz się:

  • jak prawidłowo przewieźć rower samochodem,
  • w jaki sposób transportować przyczepę kempingową,
  • jakie błędy najczęściej popełniają kierowcy przy przewożeniu roweru lub przyczepy.

Przewóz roweru innymi niż auto środkami transportu może być kłopotliwy i niebezpieczny, dlatego jeśli masz taką możliwość, warto do miejsca startu wycieczki rowerowej dotrzeć samochodem. Musisz jednak wiedzieć, w jaki sposób przewieźć rower, aby było to zgodne z prawem i bezpieczne dla Ciebie oraz innych uczestników ruchu drogowego. Dotyczy to również nieco większego bagażu, jakim jest przyczepa kempingowa, której transport wymaga dobrego przygotowania. Przyjrzymy się temu tematowi z bliska!

Legalne przewożenie roweru – bagażnik rowerowy

Sposobów na legalny przewóz roweru autem jest kilka. Każdy z nich ma swoje wady i zalety, jednak decydując się na wybór konkretnego sposobu, masz pewność, że Twoja wycieczka nie będzie zagrażała bezpieczeństwu innych uczestników ruchu drogowego.

Przymocowanie roweru do bagażnika rowerowego na dachu pojazdu. Bagażnik rowerowy na dach to zazwyczaj dwie belki montowane na dachu, posiadające uchwyty do przyczepienia roweru. To rozwiązanie nie ogranicza widoczności kierowcy, nie utrudnia dostępu do tradycyjnego bagażnika samochodowego oraz nie grozi zarysowaniami lakieru auta. Niestety, rower na dachu oznacza większe spalanie, ryzyko złego wymierzenia wysokości przy wjeździe na parking podziemny, a samo montowanie roweru na dachu wysokiego auta jest skomplikowanym procesem. Trzeba bowiem rower odpowiednio zabezpieczyć.

Zobacz też: Uchwyty rowerowe do samochodu – z nami dobierzesz idealne dla siebie

Przewiezienie rowerów na bagażniku rowerowym na klapie. Dużym plusem uchwytu zamocowanego na bagażniku auta jest to, że rower nie powoduje oporu powietrza, jak w przypadku umieszczenia go na dachu. Dodatkowo zamontowanie roweru w ten sposób jest dość proste. Musimy jednak pamiętać, że duży rower może ograniczać widoczność kierowcy w tylnej szybie oraz z pewnością utrudni swobodny dostęp do bagażnika samochodowego.

Przewiezienie roweru w środku samochodu. Oczywiście jest to najtańsze rozwiązanie, ale i najbardziej ryzykowne. Rower przewożony wewnątrz samochodu znacząco ogranicza wolne miejsce na bagaże czy dla samych pasażerów. Może także pobrudzić wnętrze samochodu, włożony bez specjalnego mocowania jest podatny na uszkodzenia, a przede wszystkim… nie w każdym samochodzie rower się zmieści.

Jednak jeśli chcemy przewieźć rower w bagażniku i uda nam się go tam umieścić, możemy w inny sposób zadbać o pozostałe bagaże. Bardzo wygodnym i legalnym na to sposobem jest box dachowy. Jego montaż jest prosty, a części rowerów czy bagaże będą w nim w pełni bezpieczne.

Prawidłowy transport przyczepy kempingowej

Wyjazdy z przyczepą kempingową cieszą się wśród Polaków rosnącą popularnością. Mimo tego niewiele osób wie, jak legalnie należy transportować przyczepę. Wiele firm specjalizuje się w tego rodzaju usługach, można więc zlecić przewóz przyczepy w określone miejsce. Jednak jeśli chcesz zabrać się do tego samodzielnie, pamiętaj o kilku kwestiach.

  1. Jeśli chcesz podróżować z przyczepą kempingową, a posiadasz jedynie prawo jazdy kategorii B, upewnij się, że masa samochodu i przyczepy nie przekracza wagi 3,5 tony.
  2. Wyposaż się w hak do przyczepy. Najlepiej wybrać hak ściągany, ponieważ w niektórych krajach za jazdę z zamocowanym hakiem bez przyczepy może grozić mandat.
  3. Zwróć szczególną uwagę na kwestie elektryczne – wiązki w przyczepie muszą być dopasowane do odpowiednich biegunów wiązek w aucie. Dzięki odpowiedniemu dopasowaniu przewodów inni uczestnicy ruchu drogowego jadący za Tobą będą widzieć Twoje światła pozycyjne, stopu czy kierunkowskazu, które będą świecić na tyle przyczepy. Jeśli wiązki w Twoim samochodzie i w przyczepie nie są takie same, niezbędny będzie montaż właściwej przejśció
  4. Zapewnij sobie odpowiednią widoczność. Do tego będą niezbędne dodatkowe lusterka zamontowane na tradycyjnych lusterkach bocznych.

Warto także przed wyruszeniem w podróż z przyczepą przygotować do tego odpowiednio samo auto. Ze względu na zwiększony ciężar całkowity dobrze jest nieco zwiększyć ciśnienie opon w aucie. Pamiętaj jednak, aby nie przekroczyć maksymalnego dopuszczalnego poziomu ciśnienia. Informację o tym, jaki to poziom, znajdziesz na klapce od wlewu paliwa lub w instrukcji użytkowania auta.

Zobacz też: Przyczepki samochodowe – czy warto je mieć?

Najczęstsze błędy kierowców przy transporcie przyczepy lub roweru

Niestety, wielu kierowców nie stosuje się do zaleceń dotyczących prawidłowego przewozu rowerów czy przyczepy. Źle zamontowany bagaż często zasłania tablice rejestracyjne pojazdu, jest przymocowany za luźno lub w złym miejscu. Nieodpowiednie zabezpieczenie wyposażenia czy ładunku przewożonego w przyczepie również nie należy do rzadkości. Wszystkie sprzęty powinny być odpowiednio przymocowane i zabezpieczone, zwłaszcza jeśli zawierają płyny.

Zastosowanie się do powyższych rad pomoże Ci uniknąć mandatu podczas majówki lub niespodziewanej kraksy na drodze. Spakuj się i ruszaj w podróż – wiosenna przygoda czeka!

Nowa gama boosterów i prostowników