Co roku w sezonie letnim nad Polską przechodzą gwałtowne burze, powodujące zniszczenia domów oraz… liczne wypadki samochodowe. Jak zachowywać się na drodze w czasie burzy i czy pozostanie w samochodzie w trakcie wyładowań atmosferycznych jest bezpieczne? Dzięki odpowiedziom na te pytania uchronisz siebie oraz swoich bliskich przed niebezpieczeństwem.

Według specjalistów miesiące burzowe w Polsce to maj, czerwiec, lipiec i sierpień. To właśnie wówczas występuje od 70 do 80% dni burzowych w całym roku. Na nieszczęście sezon burzowy w Polsce pokrywa się wakacjami, w czasie których szczególnie często podróżujemy samochodem. Trudno zatem uniknąć jazdy samochodem podczas burzy, jednak mimo tego możesz zadbać o bezpieczeństwo na drodze – zarówno swoje, jak i innych kierowców.

Przeczytaj także: 9 groźnych nawyków polskich kierowców

Zachowanie w czasie burzy – gdzie zatrzymać samochód?

Zatrzymanie samochodu to najbezpieczniejsze rozwiązanie dla kierowcy w trakcie porywistej burzy z piorunami. Należy jednak pamiętać o tym, aby wybrać odpowiednie miejsce na przeczekanie burzy:

  • warto korzystać z naturalnych osłon – jeśli masz taką możliwość, to zaparkuj samochód pod mostem, wiaduktem, przepustem lub inną konstrukcją osłaniającą Cię przed wiatrem i piorunami;
  • nie parkuj pod drzewem lub tablicą reklamową – towarzyszący burzy wiatr może doprowadzić do ułamania konarów drzewa lub metalowych elementów z tablic reklamowych;
  • zjedź jak najbardziej na pobocze drogi – gęsty deszcz ogranicza kierowcom widoczność, więc zatrzymanie samochodu blisko drogi może spowodować stłuczkę. Warto więc zaparkować jak najdalej od innych samochodów;
  • unikaj parkowania w zagłębieniach terenu – w czasie gwałtownej ulewy samochód zaparkowany w rowie może zostać zalany.

Po znalezieniu bezpiecznego schronienia pamiętaj o zapaleniu świateł awaryjnych, tak aby inni kierowcy lub piesi mogli w porę zauważyć Twój samochód. Pod żadnym pozorem nie opuszczaj pojazdu do momentu, aż burza nie przejdzie.

Często powtarza się, że wnętrze samochodu chroni kierowcę przed uderzeniem piorunu – to nie do końca prawda. W razie uderzenia piorunu jesteś chroniony przed wyładowaniem elektrycznym tylko wówczas, gdy nie dotykasz metalowych części wnętrza samochodu. Niestety inne skutki uderzenia piorunu, np. zapłon łatwopalnych elementów, nadal mogą Cię dotknąć.

Przeczytaj także: Wypadki drogowe w Polsce i na świecie – raport

Jak jechać samochodem w czasie burzy?

Nie zawsze kiedy zaczyna grzmieć, masz możliwość zjechania na pobocze. Wówczas jesteś zmuszony do jazdy samochodem w bardzo niesprzyjających warunkach pogodowych. Jak mimo tego zachować bezpieczeństwo na drodze?

  • utrzymuj odpowiednią odległość od samochodu jadącego przed Tobą
  • jeśli to możliwe, jedź autostradą lub drogą ekspresową – drogi lokalne położone blisko drzew i trakcji elektrycznych są niebezpieczne. Co więcej, zły stan nawierzchni wpływa negatywnie na sterowność samochodu w trakcie burzy;
  • zwalniaj przed kałużami – nawet niepozornie wyglądająca kałuża może skrywać dziurę. Przejechanie przez nią z dużą prędkością oznacza uszkodzenie podwozia lub przebicie opony;
  • pamiętaj o porywistym wietrze – wiejący w trakcie burzy wiatr wpływa negatywnie na sterowność samochodu. Gdy np. silny podmuch ściągnie Twój samochód na pobocze, musisz zareagować bardzo szybko.

Podstawową zasadą, dzięki której uda Ci się jeździć bezpiecznie podczas burzy, jest jednak dostosowanie prędkości samochodu do warunków jazdy. Każdy, nawet wyposażony w bardzo przyczepne opony samochód w trakcie szybkiej i brawurowej jazdy przy złej aurze może być trudny do kontrolowania.  

Przeczytaj także: Kolizja drogowa i wypadek – postępowanie

Nowa gama boosterów i prostowników