Jeśli parkujesz zimą pod gołym niebem, styczeń z pewnością Cię nie rozpieszczał. Na Twoim samochodzie prawdopodobnie z każdym dniem gromadziła się gruba warstwa śniegu, którą co rano trzeba było usuwać z auta. To z pewnością żmudne i czasochłonne zadanie, ale powinno się je wykonać tak dokładnie, jak to możliwe. Przede wszystkim ze względów bezpieczeństwa, ale także z powodu konsekwencji, jakie mogą Cię spotkać, gdy nie odśnieżysz samochodu lub też będziesz go odśnieżać przy włączonym silniku.

Zgodnie z kodeksem drogowym pojazd nie może zagrażać innym uczestnikom ruchu. Nie wystarczy w tym celu zadbać jedynie o to, by nic nie ograniczało widoczności drugiego kierowcy. Należy również upewnić się, że zimą Twój samochód jest całkowicie odśnieżony. Gdy auto się rozpędzi, ciężkie i zmrożone fragmenty śniegu po oderwaniu się od dachu mogą bowiem uderzyć w inny samochód, co może przyczynić się do groźnego wypadku.

Właśnie z tego powodu za niewłaściwe odśnieżenie auta policja może ukarać kierowców mandatem od 50 do nawet 500 złotych! Jak tego uniknąć?

Jak prawidłowo odśnieżyć samochód? Skrobak i inne akcesoria

Przede wszystkim należy pamiętać, że samochód powinien być odśnieżony w całości. Należy zadbać o szyby, lusterka, boki auta, a także dach. Jeśli nie dosięgasz do najwyższych części samochodu, pomoże Ci w tym zmiotko-skrobak teleskopowy. Po złożeniu zajmuje on niewiele miejsca i z łatwością zmieści się w aucie, a gdy zajdzie taka potrzeba, bez problemu możesz go rozsunąć i zmieść śnieg lub zeskrobać lód z dachu. Dobrze jest także zaopatrzyć się w skrobak do szyb oraz skrobak do lusterek lub odmrażacz do szyb, które pomogą Ci dokładnie usunąć szron oraz lód zalegający na samochodzie.

Odśnieżanie samochodu – prawidłowa kolejność

Odśnieżanie należy rozpocząć od dachu auta, a następnie schodzić coraz niżej. Zmiatamy śnieg z szyb i boków samochodu, maski, klapy bagażnika oraz reflektorów. Nie zapominaj też o odśnieżeniu tablic rejestracyjnych. Jazda z zasłoniętymi tablicami rejestracyjnymi –również przez śnieg czy lód – to kolejny mandat w wysokości 100 zł i dodatkowo 3 punkty karne.

Odśnieżanie przy włączonym silniku? Lepiej tego nie próbuj!

Niekiedy zdarza się, że kierowca chce połączyć przyjemne z pożytecznym i przed rozpoczęciem odśnieżania samochodu włącza silnik, aby auto wewnątrz się nagrzało. Niestety na terenie zabudowanym nie można pozostawiać samochodu z włączonym silnikiem – możesz być za to ukarany mandatem w wysokości 100 zł. Dodatkowo włączony silnik w trakcie odśnieżania to nadmierna i nieuzasadniona emisja spalin i hałasu, za co policja również może ukarać kierowcę Odśnieżanie przy włączonym silniku jest więc niezgodne z przepisami i grozi za nie kara w wysokości 300 zł..

W uniknięciu mandatu może jednak pomóc właściwa argumentacja. Włączenie silnika podczas odśnieżania bywa niezbędne, aby zachować bezpieczeństwo na drodze. Uruchomienie nawiewu lub klimatyzacji pomaga bowiem w osuszeniu zaparowanej przedniej szyby. Tylko od dobrej woli funkcjonariusza policji zależy jednak, czy weźmie on ten argument pod uwagę.

Zobacz także: Klimatyzacja samochodowa – dlaczego warto jej używać zimą?

O czym warto pamiętać podczas odśnieżaniu auta?

Do wnętrza skutego lodem samochodu trzeba się jakoś dostać. Dlatego warto nosić w kieszeni odmrażacz do zamków. Nie zostawiaj go więc wewnątrz auta, gdy temperatura znacznie spada.

Nie należy ułatwiać sobie odśnieżania poprzez uruchomienie przednich lub tylnych wycieraczek. Mogą być przymarznięte do szyby, więc ich uruchomienie może je popsuć. Ponadto nawet jeśli przymarznięte wycieraczki zaczną zmiatać śnieg, istnieje ryzyko, że pozostała na nich warstwa lodu, która może porysować przednią szybę.

Sprawdź też: Jak dbać o wycieraczki samochodowe w okresie zimowym?

Lepiej więc zarezerwować sobie na odśnieżanie trochę czasu i udać się w podróż bez stresu oraz widma otrzymania mandatu.

Nowa gama boosterów i prostowników