Jazda na oponach letnich zimą – potencjalne zagrożenia

zadbać o nasze auto i przygotować je do sezonu zimowego – zaczynając od zmiany opon na zimowe. Wydłużona droga hamowania i poślizgi mogą się bowiem okazać poważniejsze w skutkach niż zwykłe przeziębienie.

Aby się nie przeziębić, zimą zmieniamy kurtki na cieplejsze, a zamiast lekkich butów zakładamy śniegowce czy kozaki. Tak samo powinniśmy zadbać o nasze auto i przygotować je do sezonu zimowego – zaczynając od zmiany opon na zimowe. Wydłużona droga hamowania i poślizgi mogą się bowiem okazać poważniejsze w skutkach niż zwykłe przeziębienie.

Kiedy temperatury są coraz niższe i pojawiają się pierwsze opady śniegu lub deszczu, od razu powinna się nam zaświecić czerwona lampka przypominająca o wizycie w warsztacie samochodowym. W natłoku codziennych spraw łatwo zapomnieć o wymianie opon letnich na zimowe. Takie niedopatrzenie niesie ryzyko wpadnięcia w poślizg i uszkodzenia samochodu ale przede wszystkim jest ogromnym zagrożeniem dla naszego bezpieczeństwa i życia w trakcie prowadzenia pojazdu.

Zobacz także: Kiedy wymienić opony letnie, a kiedy zimowe

Różnice między oponami letnimi a zimowymi

Opony letnie i zimowe znacząco różnią się od siebie składem mieszanki użytej do ich produkcji oraz wzorem bieżnika. Z tego powodu ich przeznaczenie i właściwości są zupełnie odmienne.

Opona letnia produkowana jest z myślą o eksploatacji w warunkach atmosferycznych panujących w ciepłych miesiącach. Jej struktura pozwala na użytkowanie w 40-stopniowych upałach i na rozgrzanych trasach asfaltowych. Opona jest odporna na wysokie temperatury i nie rozgrzewa się.

Z kolei w czasie zimyopona letnia może twardnieć ze względu na niskie temperatury panujące na zewnątrz. Zmniejsza się przez to jej przyczepność, a także bezpieczeństwo kierującego. Długotrwałe używanie opony letniej w zimie może prowadzić nawet do jej pęknięcia.

Opony zimowe są przystosowane do minusowych temperatur oraz śliskiego podłoża. A także dostosowane do tego, aby odprowadzać błoto pośniegowe. Dzięki temu zapewniają świetną przyczepność w nieprzychylnych warunkach pogodowych.

Letnie opony a bezpieczeństwo zimą

Jazda zimą na letnich oponach znacząco obniża bezpieczeństwo kierowcy i pasażerów. Opony letnie nie zapewniają dobrej przyczepności tak niezbędnej zimą, na śliskiej nawierzchni, a ich używanie podczas opadów deszczu i śniegu może prowadzić do utraty kontroli nad autem, wydłużonej drogi hamowania, poślizgu, a w konsekwencji wypadku.

Kolejnym aspektem, który należy rozważyć, jest nasza wygoda i komfort jazdy, której podczas mrozów opony letnie nie zapewniają. Przez to jazda może stać się męcząca, niewygodna, a dodatkowy wysiłek negatywnie wpływa na koncentrację kierowcy. Traci on wówczas czujność i sprawność prowadzenia samochodu, co może prowadzić do niebezpiecznego wypadku.

Zobacz także: Opony na zimę – szersze czy węższe?

Wymiana opon na zimowe to również korzyść dla Twojego auta, które należy jak najlepiej przygotować do nowych warunków pogodowych. Dzięki czemu na dłużej pozostanie w dobrym stanie, a Ty będziesz mógł jeździć spokojnie.

Prawne sankcje za brak zimowych opon

W Polsce obowiązek wymiany opon nie jest regulowany według prawa. Jeśli jednak planujemy zagraniczne wyjazdy, zimowe ferie czy rodzinny wyjazd na narty, musimy pamiętać, że jazda na oponach letnich zimą w niektórych krajach europejskich jest niedozwolona i sankcjonowana prawnie. Za posiadanie nieodpowiednich opon możemy dostać mandat w Austrii, Finlandii, Czechach, Słowenii, Estonii, Finlandii, Luksemburgu, Szwecji oraz na Łotwie i Słowacji.

 

Warto także pamiętać, że jeśli nie wymienisz opon na zimowe, możesz mieć problem z uzyskaniem odszkodowania, w razie wypadku. Firmy ubezpieczeniowe często zastrzegają, że jeśli dojdzie do wypadku zimą, a auto w tym czasie posiadało letnie opony, nie wypłacą odszkodowania.

Wszystkie te argumenty sprawiają, że warto już dziś zaplanować w swoim kalendarzu wizytę w serwisie Norauto, by wymienić opony z letnich na zimowe.

Nowa gama boosterów i prostowników

Archiwum