Kierowca, który uczył się jazdy samochodem z manualną skrzynią biegów, zwykle traktuje pojazdy z automatyczną skrzynią z dużą rezerwą. Aut wyposażonych w automatyczną skrzynię biegów jest jednak coraz więcej, bo to rozwiązanie okazało się sporym udogodnieniem w prowadzeniu samochodu. Nadal jednak funkcjonuje wiele mitów na temat jazdy automatem – obalamy najpopularniejsze z nich!

Z tekstu dowiesz się:

  • jak użytkować auto z automatyczną skrzynią biegów,
  • czy automat jest droższy od manuala,
  • czy osiągi samochodu z automatyczną skrzynią biegów różnią się od tego z manualem,
  • jakie prawo jazdy na automat jest niezbędne.

Automat często kojarzy się z luksusem, co staje się atutem dla wielu kierowców. Niestety ciągle jednak krąży dużo pogłosek i mitów dotyczących tych samochodów, a część z nich nie ma nic wspólnego z prawdą. Jeśli myślisz o zakupie pojazdu z automatyczną skrzynią biegów, ale często spotykasz się z negatywnymi opiniami na temat tego, jak się jeździ automatem, przeczytaj nasze porady.

Jak jeździć automatem? Czy to trudniejsze niż w przypadku manuala?

Podstawową różnicą między automatyczną i manualną skrzynią biegów jest sposób ich budowy. Dla kierowcy kwestią kluczową jest jednak wpływ rodzaju skrzyni biegów na sposób jazdy. Zastanawiasz się, jak się jeździ automatem? Prowadzenie samochodu z taką skrzynią biegów jest nieco prostsze, ponieważ nie wymaga od kierowcy tak dużego zaangażowania w obsługę auta i pozwala bardziej skoncentrować się na sytuacji na drodze. Wystarczy jedynie znać podstawowe symbole umieszczone na automatycznej skrzyni biegów i zapamiętać ich znaczenie. Pomoże Ci w tym przewodnik, w którym wyjaśniamy i opisujemy wszystkie znaki na automatycznej skrzyni biegów. Kierowcy, którzy planują zakupić samochód z automatyczną skrzynią biegów, często martwią się, że taki samochód będzie miał gorsze osiągi, niż jego odpowiednik z manualną skrzynią biegów. Tymczasem słabsze osiągi to mit. Przez lata producenci aut unowocześniali systemy z automatyczną skrzynią, ulepszając technologię i parametry przekładni. Dzięki czemu dziś różnice w osiągach między manualem a automatem są już niemal niezauważalne.

Automatyczne skrzynie biegów – naprawa, która dużo kosztuje?

Wśród wielu kierowców panuje przekonanie o droższym utrzymaniu samochodu z automatyczną skrzynią biegów. Takie myślenie może wynikać z różnić w budowie przekładni automatu, która jest bardziej skomplikowana od skrzyni manualnej, dlatego jej naprawa wydaje się trudniejsza, a co za tym idzie także — droższa .  Cena jednak, co oczywiste, zależy od tego jakie części należy wymienić. Nie można zatem jednoznacznie uznać, która naprawa będzie kosztowała więcej.

Niezależnie jednak od rodzaju skrzyni, trzeba o nią odpowiednio dbać. Przy automatycznej skrzyni biegów należy pamiętać o regularnym serwisowaniu , Bardzo istotną kwestią jest także wymiana oleju w automatycznej skrzyni biegów.

Drugą z obaw związanych z kupnem automatu jest fakt, że auto z automatyczną skrzynią biegów zużywa więcej paliwa. Jednocześnie jednak taka skrzynia biegów podczas ruszania i jazdy w korku sprawia, że przez błąd kierowcy nie dojdzie do (mowa o samochodach bez silnika typu start-stop) „zduszenia” silnika oraz dostosowuje odpowiednie biegi do prędkości, z jaką porusza się samochód. To zaś wpływa na bardziej oszczędną jazdę samochodu i lepsze gospodarowanie zasobami w baku.

Czy musisz zrobić specjalne prawo jazdy na automat?

Osoby, którym zdanie egzaminu na prawo jazdy na manualnej skrzyni biegów sprawia trudność czy jest wręcz niemożliwe, mogą spróbować swoich sił podczas egzaminu na prawo jazdy na auta z automatyczną skrzynią biegów. Wówczas zarówno kurs, jak i egzamin odbywa się właśnie na takim samochodzie. Po zdanym egzaminie w dokumencie istnieje adnotacja „78” oznaczająca, że kierowca jest upoważniony do prowadzenia pojazdów jedynie z automatyczną skrzynią biegów. Dla wielu kierowców będzie to duże ułatwienie zarówno w trakcie procesu egzaminacyjnego, jak i na zakorkowanych drogach czy w dalekich podróżach.

Nowa gama boosterów i prostowników